20 Kasım 2018

TÜİK 2012 Raporu: Her Beş İnternet Kullanıcısından Biri Online Alışveriş Yapıyor

TÜİK’in “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması”na göre her beş internet kullanıcısından biri online alışveriş yapıyor. Nisan ayında gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları Türk halkının internet kullanım alışkanlıklarını ortaya koyması açısından oldukça önemli. Buna göre hem online alışveriş yapanların oranı hem de online alışveriş yaparken sıkıntı yaşayanların oranı artmış durumda.

Türkiye’nin %21,8’i online alışveriş yapıyor

Türk internet kullanıcısının, kişisel kullanım amaçlı internetten mal ve hizmet siparişi verme veya satın alma oranı %21,8 olarak açıklandı. Bu rakam bir önceki yıl %18,6 olarak belirtiliyordu. 2011 yılı Nisan ile 2012 yılı Mart aylarını kapsayan on iki aylık dönemde İnternet üzerinden alışveriş yapan bireyler en çok giyime para harcamayı tercih etti. %44,4’lük bir oranla giyim ve spor malzemelerinin başını çektiği alışveriş harcamalarında, kullanıcıların %25,5’i elektronik araç, %21,2’si ev eşyası, %18,3’ü gıda maddeleri ile günlük gereksinimler, %17,4’ü seyahat ile ilgili bilet ve araç kiralama gibi faaliyetlere para harcadı. Araştırmaya katılan internet kullanıcılarının %15,6’sı ise kitap, dergi ve gazete aldığını ifade etti.

%9,4’ü alışveriş sırasında bir sorunla karşılaşıyor

İnternet üzerinden herhangi bir satın alma ya da sipariş verme işlemi gerçekleştiren bireylerin %9,4’ü, online alışveriş sırasında bir sorunla karşılaştıklarını belirtiyor. Bu oran geçtiğimiz yıl %7,4 olarak kaydedilmişti. Yani online alışveriş yapanların oranı arttığı gibi sorun yaşayanların da oranı artmış durumda.

İnternet alışverişlerinde karşılaşılan en yaygın sorunlar ise genelde yanlış ya da hasarlı ürün gönderimi ve hizmet teslimi sırasında yaşanılan aksaklıklar olarak belirtiliyor.

Ev dışında internete girenlerin %23,7’si cep telefonunu kullanıyor

2012 yılının ilk üç ayında 16-74 yaş grubu internet kullanan bireylerin %70’i interneti evde kullanmış olup, bunu %33,8 ile işyeri, %17,8 ile arkadaş, akraba vb. evi %16 ile internet kafeler izliyor. Aynı dönemde internet kullanan bireylerin ev ve işyeri dışında internete kablosuz olarak bağlanmak için %23,7’si cep telefonu veya akıllı telefon, %15,6’sı dizüstü bilgisayar (laptop, notebook veya netbook), %1,3’ü ise dokunmatik ekranlı tablet bilgisayarlar kullanmış.

Bilgisayar ve internet kullanımı artmaya devam ettiğinin vurgulandığı araştırmada ayrıca internetin en çok çevrimiçi haber, gazete ya da dergi okuma, haber indirme için kullanıldığı da ortaya konuluyor. İnternet kullanan bireyler interneti en çok %72,5 ile çevrimiçi haber, gazete ya da dergi okuma, haber indirme için kullanırken, bunu %66,8 ile e-posta gönderme/alma, %61,3 ile mal ve hizmetler hakkında bilgi arama, %49,1 ile oyun, müzik, film, görüntü indirme ve oynama takip ediyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*