17 Kasım 2018

Tüketici Kötü Reklamı Affetmiyor

Kötü hedeflenmiş ve ilgisiz reklamlar ile bombardımana tutulan tüketiciler, Aimia Enstitüsü’nün yaptığı araştırma sonuçlarına göre aboneliklerini iptal ediyor ve hesaplarını siliyorlar.

İngiltere’de yapılan araştırma, aslında zaten bildiğimiz bu gerçeğin matematiksel boyutlarını gözler önüne seriyor. İngiliz tüketicilerin %74’ü markalardan çok fazla sayıda e-posta aldıklarını, %19’u ise bu e-posta yoğunluğu ile başa çıkamadıklarından dert yanıyorlar. Günümüzün dijital posta kutuları anlamsız e-postalar ile o kadar dolu ki, çoğu tüketici e-postalarını toptan kapatmayı çözüm olarak görüyorlar.

Aimia’nın araştırmasına göre tüketicilerin %58’i e-posta iletişimini tamamen keserken, %69’u hesaplarını kapatıyor ve markaları sosyal mecralarda takip etmeyi tamamen bırakıyor.

Dahası, tüketicilerin %35’i bir e-posta aldıklarında ya ne olduğuna bakmadan doğrudan siliyor, ya da yalnızca başlığını okuyup e-postayı açmadan siliyor.

Araştırma bu tüketici kitlesini “Silici Tüketici” olarak tanımlıyor. Bu tüketici kitlesinin affı yok. Ne isteyip ne istemediğini çok iyi biliyor ve ilk yanlış adımınızda markanız ile olan ilişkisini sonsuza kadar kesebilir. Çünkü kesmemesi için bir neden yok. Günümüzün dijital dünyasında hiç bir tüketici hiç bir markaya muhtaç değil.

Araştırmada yer alan diğer rakamlara bakalım:

  • Tüketicilerin %69’u sosyal medyada markaları takip etmeyi bırakıyor
  • %59’u SMS veya telefon pazarlaması ile gelen numaraları engelliyor
  • %58’i markayı e-posta trafiklerinden çıkartıyor (genellikle spam işaretleyerek)
  • %55’i bildirimler yüzünden mobil uygulamayı tamamen siliyor

Markalar, tüketiciler iletişime geçmek istiyorlarsa bu hakkı elde etmek zorundalar. İletişimlerini müşteri verilerini kullanarak kişiselleştirmek ve iletişime geçmek istedikleri tüketiciye değer katacak bir şekle büründürmek zorundalar. Ayrıca, bu iletişimin doğru kanaldan ve doğru zamanda yapılması gerekiyor. Eğer markalar bu yöntemleri doğru uygularlarsa dijital dünyada online müşteri iletişimlerinin getirisi çok fazla olacak. Eğer uygulamazlarsa, yukarıdaki istatistiklerde de görebileceğimiz gibi potansiyel müşteri kitlelerinin yarısı ile üçte ikisini bir tek e-posta iletisi ile kaybedebilirler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. tüketici her zaman haklıdır teşekkürler

  2. Silici tüketicinin artması markalar için dezavantaj ve kullanılan içinde iyi haber olur aslında, başka bir yaptırım görmeyen markalar kafasına buyruk tekelleşme adımlarına her zaman devam ediyor.

  3. Markaların satış algısı ile sürekli olarak emailing yapması bir noktada tüketiciyi içinden çıkılmaz bir noktaya getiriyor. Silici tüketici olmasıda marka açısından büyük bir dezavantaj. Gerçi haketmiyorda değiller bu yüzden oranları normal buluyorum :/.

Fikrini söyle

*