11 Aralık 2018

Tüketici Memnuniyeti Online Alışverişle Aynı Yönde İlerlemiyor

iPerceptions tarafından yayınlanan bir rapora göre, tüketicilerin online alışveriş memnuniyet oranları, her geçen gün artan e-ticaret harcamaları ile aynı yönde ilerlemiyor.

iPerceptions’ın 170.000 tüketici ile 370 web sitesi üzerinde yaptığı incelemelere göre, tüketicilerin online alışverişlerinden duydukları memnuniyet oranları 2010 yılı ikinci çeyreğinde 73 iken, 2011’de 70’e düştü.

Aralarında Dell, LG gibi pekçok markanın bulunduğu Fortune 500 şirketlerine müşteri verileri sunan iPerception, sitelerin 0 ile 100 puan arasında değerlendirildiklerini belirtiyor.

Müşteri memnuniyetindeki azalmanın sebeplerinden biri olarak, birçok sitenin bünyesine yüksek sayılarda ürün eklemesi, fakat ekledikleri ürünlerle ilgili detayların yeterli oranda takip edilememesini gösteren iPerception, müşterilere online alışverişlerinde bütün detayların verilmesini, aksi takdirde başarılı olmanın çok zor olacağını belirtiyor.

Tüketicilerin %55’i online sitelere alışveriş yapmak ya da fiyat ve servisler hakkında bilgi almak için gittiklerini belirtirken, sitelere sadece alışveriş yapmak için tıkladıklarını belirten tüketici oranı %16 olarak paylaşılıyor. Bu oranın geçen senenin aynı çeyreğinde %22 olduğu belirtilirken, geriye kalan katılımcıların siteleri müşteri destek bilgileri ya da hesap bilgileri için tıkladıkları bilgisi paylaşılıyor.

Sitelere satın almak için tıklayan tüketicilerin %42’si aradıklarını bulamadıklarını belirtirken, sitelere fiyat ya da ürün karşılaştırması için tıklayan kesimde bu oran %23 olarak belirtiliyor.

Satın almak için sitelere uğrayan tüketicilerin %10’u belirsiz fiyatlardan şikayetçi olduklarını belirtirken, fiyat ve ürün karşılaştırması yapan kesimin %30’u aynı konudan şikayetçi oluyor.

Yine sitelere satın alma amacı ile tıklayan tüketicilerin %12’si sitelerde ürünler için yeterli bilgi olmadığını belirtirken, karşılaştırma yapan kitlede bu oran %6 olarak paylaşılıyor.

Araştırmaya katılan kitlenin %27’sinin online alışveriş sitelerine direk sitenin adını yazarak geldikleri bilgisi de araştırmada belirtilirken, tüketicilerin %21’i arama motorlarından, %15’i e-mail bağlantılarından, %12’si diğer farklı linklerden, %11’i web tarayıcı yer imlerinden, %4’ü reklamlardan, geriye kalan %9’u ise diğer farklı yollardan siteyi bulduklarını iletiyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*