13 Kasım 2018

Tüketiciler, Artık Kişiselleştirilmiş Alışveriş Deneyimi İstiyor

Online shoppingDijital dünyanın büyümesi, sosyal medya kullanımının sıklığı gibi değişimler, pazarlama çeşitlerini değiştirmekle kalmayıp tüketici alışveriş alışkanlıklarını da etkiliyor. Chicago’da yer alan araştırma şirketi E-tailing Group‘un yaptığı araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 40‘ı alışveriş deneyimlerinin kişiselleşmesini istiyor.

Tüketiciler sadece fiziki mağazada değil online alışveriş sitelerinde de kişisel zevklerin ve alışveriş geçmişlerinin ön planda tutulmasını istiyor. Araştırmaya katılan 1,108 kişiden son 4 ayda en az 4 kez alışveriş yapan ve minimum 250 dolar harcayan tüketicilerin yüzde 48’i, online alışveriş stillerine dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Aralık ayında yapılan araştırma gösteriyor ki fiziki mağazadan son yaptığı alışverişler bilgilerini e-posta üzerinden alan kullanıcıların yüzde 41′i aynı mağazadan ürün satın almaya daha eğilimli oluyor. Bu oran Nisan ayına nazaran yüzde 7′lik bir artış gösterirken, fiziki mağazada yer alan ürünlerin yorumlarını mağazanın sitesinde gördüğünde daha fazla alışveriş yapacağını belirten tüketicilerin oranı ise, yüzde 39.

Araştırmada en çok oranı yakalayan cevabı ise, online alışveriş deneyiminin kolaylaşması gerektiğini düşünenler verdi. Fiziki mağazaların online alışveriş sitelerinde alışveriş yaparken, aradıklarını kolayca bulmak isteyen yüzde 58‘lik katılımcı, mağazaların alıveriş deneyimlerine dikkat etmelerini istiyor.

Bütün bunlarla birlikte, kişiselleşmiş alışveriş deneyimlerini başka kanallarda gören kullanıcıların yüzde 40‘ı daha çok alışveriş yapıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. serkan der ki:

    daha fazla bencil olmak lazım değilmı:)

Fikrini söyle

*