12 Kasım 2018

Tüketiciler Fiziki, Online ve Mobil Kanalların Birbirine Entegre Olmasını İstiyor

Alışveriş kanallarıTüketiciler, ürünleri incelemek için fiziki mağazaya, fiyat araştırmak için mobil cihazlara ve satın almak için online mağazalara gidiyor. Hatta ilk önce fiziki mağazaya gidip inceledikleri ürünün aynısını online mağazadan satın alıp, showrooming etkisi yaratıyorlar. Dolayısıyla tüketiciler bu alışveriş kanalları arasındaki ulaşımın da kolaylaşmasını istiyorlar. Bu belirttiklerimiz kişisel birer tespit değil, Accenture‘nin yaptığı araştırmanın sonuçları.

Araştırmaya göre; tüketici alışkanlıkları, satın alınan ürünle orantılı değişkenlik gösteriyor.  Eğer tüketiciler bir elektronik cihaz alacak ise, mobil cihazları ve interneti bilgi toplamak amacıyla kullanıyor ve fiziki mağazadan satın alıyor. Her gün satın alınan ürünler bir yana, katılımcıların yüzde 89’u fiziki mağazaların istedikleri şekilde alışveriş yapmalarına olanak tanımasını istiyor. Yüzde 49’u da en iyi yöntemin, online ve mobil alışverişin fiziki mağazaya entegre edilmesi olduğunu düşünüyor. Bu düşünce aynı zamanda showrooming etkisinden kurtulmak isteyen şirketlere de bir öneri niteliği taşıyor.

Araştırmada dikkat çeken bir başka bulgu ise, tüketicilerin yüzde 73’ünün fiziki ve online mağaza arasında fiyat farkı olmaması gerektiğine inanması. Böylece istedikleri yerden satın alma gerçekleştiren tüketicilerin diğer kanalda aklı kalmamış olacak. Bu sonuca ek olarak, katılımcıların yüzde 43’ü ürün çeşitliliğinin fiziki ve online mağazalarda aynı oranda olması gerektiğine inanıyor.

Her sektörde olduğu gibi e-ticaretin de gelişimini tüketici alışveriş alışkanlıkları belirleyecek. İster fiziki mağazasını internete taşımış olsun ister online mağazayı, fiziki hale getirmiş olsun tüm alışveriş kanallarını birbirine entegre etme gerekliliği yakın zamanda her e-ticaret girişimcisinin üzerinde durması gereken bir konu olacak gibi görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*