18 Aralık 2018

Tüketicilerin Yüzde 80’i Gördükleri Video Reklamları Hatırlıyor [İnfografik]

video reklam geri dönüşüm yazı
Video paylaşım sitelerinin kullanıcılar arasında yaygınlaşmasıyla içerik pazarlamasında sıkça kullanılan yöntemlerden biri de video içerikler oldu. Kullanıcıların bir içeriği okumaktansa, bir görseli incelemeyi daha çok tercih ediyor.

Markalar da uzun içerikler yerine görsel kullanımını tercih ediyor ve bunun en büyük etkenlerinden biri de tek bir görselle, birçok konuyu ifade edebiliyorlar. Konu video olduğunda ise markaların görsel olarak anlatabilecekleri daha da artıyor.

Quicksprout’un hazırladığı infografiğe göre Youtube, dünya üzerinde en çok kullanılan ikinci en büyük arama motoru olarak öne çıkıyor. Video kullanımı kullanıcıların ürünü yüzde 74 oranında daha iyi anlamalarını sağlıyor ve yine video içerikler kullanıcıların sizin ürününüzü ya da hizmetinizi alma olasılığını yüzde 64 artırıyor.

İnternet kullanıcılarının yüzde 45,4’ü bir ayda en az bir video izlerken, ortalama bir internet kullanıcısı bir ay içerisinde 32,2 video ile karşılaşıyor. Dünya genelinde 100 milyon internet kullanıcısı online olarak video izliyor ve bu videoların büyük bir bölümünü viral videolar oluştururken, bu videoların çoğunluğu bir ürün ya da hizmet sunuyor.

Şirket yöneticilerinin yüzde 75’i bir hafta içinde işle ilgili bir video izlerken, yöneticilerin yüzde 50’si bu videoları Youtube üzerinden izliyor ve bu kişilerin yüzde 65’i videoyu izledikten sonra şirketin sayfasını ziyaret ediyor. Ortalama bir internet kullanıcısı ayda 16 dakika 49 saniyesini reklam videoları izleyerek geçiriyor.

İnternet kullanıcılarının yüzde 80’i izledikleri video reklamları hatırladığını söylerken, yüzde 46’lık bir bölüm videoları izledikten sonra eyleme geçtiğini belirtiyor. Eyleme geçenlerin yüzde 26’sı ürün/hizmet hakkında daha detaylı bilgi ararken, yüzde 22’si reklamda ismi geçen şirketin internet sayfasını ziyaret ediyor. Yüzde 12’lik bir bölüm ise reklamda gördükleri ürünü satın aldığını söylüyor.

Online alışveriş yapanların yüzde 64’ü ise ürünle ilgili bir video izledikten sonra alışveriş yapmaya daha yatkın olduklarının üzerinde duruyor.

E-posta pazarlamada da video reklamların önemi görülüyor. Gönderilen emaillere video eklendiği zaman açılma oranları 2 ile 3 kat artış gösterirken, conversion oranlarının yüzde 51 arttığı öne çıkıyor.

İnfografikte öne çıkan diğer bilgiler ise şu şekilde:

video reklam geri dönüşümSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. özellikle son yıllarda oldukça güzel video çalışmaları çıkıyor. Umuyorum sektör bu yönde gelişir.

  2. Kesilikle katılıyorum. Mesela ben izlediğim hiç bişr reklamın videosunu unutmam. Bu yazı için teşekkürler.

  3. Bende kesinlikle katılıyorum.umararım sektör aynen bu yönde gelişir.

  4. Yorum Yapan Arkadaşların Deyimine Katılanlar Arasındayım Ve Umarım Sektör Bu Şekil Bu Sistemde Gelişimine Devam Eder İyi Çalışmalar Makale Bilgilendirmesi İçin Saygılar.

  5. Video ve viral reklam birleşince insanların aklında herşey kalıyor. Ülkemizde de son zamanlarda viral ve video reklamları oldukça çok kullanılmaya başladı.

  6. Bence Youtubedeki reklamlar bazen can sıkıcı oluyor zorunlu olarak izlettirilmeye çalışılan reklamlar bir zaman sonra izlediğimede izleyeceğimede pişman ediyor hele son günlerdeki video içine reklam olayı iyice abartılmış videonun uzunluğu 45 dakika içerisinde 14 tane reklam konulmuş her reklam 2 ila 4 rakika arası nerden baksanız 45 dakikalık video için 50 dakikalık reklam izletiliyor kullanıcı dostu olan bir site bu şekilde bir işleyişe destek verir mi yada uygularmı ? Bence uygulamaz videonun başına reklamsız izle diye bir buton olsa kullanıcılar reklamlar ile ilgilenmiyorlarsa seçim yapabilseler güzel olur bence.Örneğin benim kendi e-ticaret sitem var bilmiyorum site ismi vermek sorun yaratırmı ( http://www.tshirtimo.com ) bu site için ben reklam çalışması yaptığımda ya Google kullanıyorum yada Facebook kullanıyorum bunun haricinde farklı bir yer kullanmıyorum ordada reklamlar ya sağda yada en üstt eçıkıyor görmek istemediğim zamanda reklamları engelliyorum en azından arama sonuçlarının içine reklam katmıyorlar bu sayede fark edebiliyorum ama youtube tarzı video hizmeti veren iteler reklamları videoların içine koyduğu için uzanıp izleme gibi bir şansın yok her 5 dakikada bir kalkıp reklamlara reklamı atla demek zorundasınız.

  7. viral niteliği taşıyacak diye abartılan reklamlar insanlarda kötü reklam algısı uyandırsada reklamın iyisi kötüsü olmaz.Bazı reklamlar ama gerçekten direk satışa dönüşebilmekte mesela ofiste sarı uzun kollu birini gördüğünüzde gelen aklınıza gelen mağaza gibi

  8. valla katılıyorum vidyolar cidden hatırlanıyor bir örnek vermek gerekirse hayrettin şuan çabuk çorba reklamı yapıyor şarkılar videolar üzerinden ve satışları artmış durumda.

Fikrini söyle

*