19 Kasım 2018

Tüketiciler İçin E-ticaretin Avantaj ve Dezavantajları


Başka bir dosya konumuzda e-ticaretin şirketler için avantaj ve dezavantajlarını ele almıştık. Bu yazıda da online alışverişe tüketicilerin gözünden bakarak, e-ticaretin kullanıcılara ne gibi artı ve eksileri olduğu üzerinde duracağız.

Türkiye’de internet kullanıcılarının e-ticareti kullanmaya hala daha tam alışamamış olmalarının başlıca sebeplerinden biri güven. Parasını ödedikleri ürünlerin ellerine ulaşıp ulaşmayacağı, verdikleri siparişin doğru olup olmayacağı ya da kredi kartı numaralarının çalınması gibi birçok farklı nedenden dolayı kullanıcılar e-ticaretten çekinse de aslında e-ticaretin kullanıcılara sağladığı imkanları da göz ardı etmemek gerekiyor.

Kullanıcılar için e-ticaretin avantajları

7/24 alışveriş yapma imkanı

Online alışverişin en önemli avantajlarından biri 7 gün 24 saat kullanıcılara alışveriş yapma imkanı sunuyor olması. Gece karnınız acıktığında açık restoran aramaktansa internete girip yemek sipariş edebilirsiniz. Bir arkadaşınıza hediye almanız gerekiyor ve fakat işlerin yoğunluğundan alışveriş yapmaya vakit bulamıyorsunuz. İşte burada online alışveriş sizin yardımınıza koşuyor. İster eve gittiğinizde ister iş yerinde 10 dakikalık bir mola verdiğinizde mobil cihazınızdan ya da bilgisayarınızın başından hemen birkaç tık ile istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

Bunun yanında kullanıcılar bulundukları bölgede satılmayan ürünleri e-ticaret sayesinde satın alabiliyorlar. Satın almak istediğiniz ürün farklı bir şehir ya da ülkede bile olsa, kargo yolu ile o ürün kapınıza kadar gelebiliyor ve siz de istediğiniz ürüne kavuşmuş oluyorsunuz. Online alışveriş kullanıcılar için sınırların kalkmasına yardımcı oluyor.

Geniş Ürün Yelpazesi

İnternet ürün çeşitliliği konusunda oldukça zengin. Kullanıcılar internette birçok çeşitte ve kalitede ürün bulma şansına sahip. Elektronikten giyim kuşama, ev araç gereçlerinden ikinci el ürünlere kadar internette neredeyse herşeyi bulmak mümkün.

Ürün çeşitliliğinin bol olmasının sağladığı bir fayda ise kullanıcılar aynı ürünlerin fiyatlarını farklı internet sitelerinden karşılaştırabilir ve böylece en uygun fiyatlısını bularak onu satın alabilirler. Eskisi gibi en uygun fiyatlı ürünü mağaza mağaza dolaşıp bulmaları gerekmiyor artık. Bu sayede internet kullanıcıları zamandan tasarruf ederken aynı zamanda piyasadaki en ucuz ürünü de bulabiliyor.

İnternetten istediğiniz kişilere hediye yollayabilirsiniz. Alışverişi yapıp, faturayı kendi adresinize yollatabilir ve aldığınız üründe doğrudan hediye olarak istediğiniz kişiye ulaşmış olur. Bu sayede arkadaşlarınızın doğum günlerinde, düğünlerinde ya da diğer önemli günlerinde yanlarında olamasanız da, internetten hediye gönderme fırsatına sahip olmuş oluyorsunuz.

Alışveriş merkezlerindeki kalabalığa girmemiş oluyorsunuz

Eğer kalabalıklardan hoşlanmıyorsanız online alışveriş tam size göre. Evinizde koltuğunuzda ayaklarınızı uzatarak konforlu bir şekilde alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunun yanında evin düzenli ihtiyaçlarını da internetten sipariş vererek karşılamanız mümkün. İş temposundan arta kalan vaktinizi alışveriş merkezlerinde ya da marketlerde geçirmek istemiyorsanız, internetten sipariş vererek kendinize vakit ayırabilirsiniz.

Büyük şehirlerde yaşıyorsanız trafik sorunu yaşamıyor, toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekmiyor ya da kendi aracınızı kullanıyorsanız park sorunu yaşamıyor ve tabi ki akaryakıttan da tasarruf sağlıyorsunuz ve hava koşullarından da etkilenmemiş oluyorsunuz.

Bunların dışında bir de kişiye özel olan iç çamaşırı ya da yetişkin ürünleri gibi alışverişler var. Mağazalarda bu alışverişleri yapmaya çekinen kişiler, online mağazalardan bu ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Bu konuda özellikle Türkiye’de oldukça çekingen olan kullanıcılar için bu tür online mağazalar hizmet veriyor.

İkinci el ürünleri alabilir ve satabilirsiniz

Kullanıcılar internet üzerinden ikinci el ürünlere ulaşabilir ya da artık kullanmadıkları ürünleri yine internet aracılığıyla satabilirler. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçları oldukları ürünlerin ikinci ellerine daha kolay ulaşabilirler ve daha ucuza bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler. İkinci el ürün satışı eskiden sadece bulunduğunuz yerde arayıp sorarak bulabileceğiniz bir seçenekti; ama artık teknolojinin de yardımıyla dünyanın bir ucundan bu alışverişleri yapmak mümkün hale geldi.

İndirim ve kampanyalar

Birçok şirket, kullanıcıları online alışverişe yönlendirmek için ürünlerde kampanya ve indirimlere girebiliyor. Aradığınız ürünler büyük indirimlere girerek çok ucuz bir fiyata sizin karşınıza gelebiliyor ve tabi bir de bir e-posta ya da şirketlerin sosyal medya hesaplarını takip ederek bu indirimlerden anında haberdar olup, bu fırsatlardan yararlanma fırsatını yakalayabiliyorsunuz. Diğer türlü mağaza mağaza gezmeniz gerekli ki hangi mağaza hangi üründe ne kadar indirim yapmış ya da herhangi bir kampanyası var mı diye araştırmanız gerekiyor. Bu yüzden de online alışveriş, tüketicilere zamandan tasarruf sağlıyor.

Kullanıcılar için e-ticaretin dezavantajları

Ürünlere anında sahip olamıyorsunuz

Bir e-ticaret şirketinden alışveriş yaptığınızda, satın aldığınız ürün hemen elinize geçmiyor. Kargonun size ulaşması için bir kaç gün beklemeniz gerekiyor. Bazı siteler kargo şirketleriyle yaptıkları anlaşmaya göre, gün içinde ya da ertesi güne sipariş teslimatı gibi seçenekler sunabiliyor. Kargonun hızlı gelmesi kargo ücretinin de artmasına sebep olabiliyor tabi ki bu durumda. Genellikle kullanıcılar bedava kargo hizmetinden yararlanmak için 3 ile 5 gün arasında kargo teslimatını beklemeyi seçebiliyor.

İnternet siteleri zaman zaman çökebiliyor

İnternet sitelerinin teknik altyapıları yeterli değilse ve düzenli olarak bakımı yapılmıyorsa siteler çökebiliyor ve bu yüzdende siparişiniz gecikebilir ve alışveriş yaptığınıza dair olan bilgilerde aksaklıklar yaşanabilir. Bu durumda da o firmayla telefon ya da e-posta ile irtibata geçip teknik destek almanız gerekebiliyor.

Ürünle ilgili bir sorunuz olduğunda yetkili kişiye hemen ulaşmanız mümkün olmayabiliyor

Bir mağazada alışveriş yaparken aklınıza ürünle ilgili bir soru takıldığında oradaki görevliyi bularak sorularınıza yanıt alabiliyorsunuz; fakat online alışverişte aklınıza bir şey takıldığında online olarak bir yetkiliye hemen ulaşamıyorsunuz ve telefonda teknik destek için beklemeniz gerekebiliyor. Bazen telefon görüşmeleri sırasında kesintiler gerçekleşebiliyor ve o süreci tekrar yaşamanız gerekebiliyor.

Ürünü elinize alıp inceleme fırsatınız olmuyor

Bir e-ticaret şirketinden ürün aldığınızda ya da almadan önce ürünü elinize alıp inceleme fırsatınız olmuyor. Bazen tüketici satın almadan önce o ürünü dokunup, daha detaylı bir şekilde incelemek istiyor ve online alışverişte de tüketicinin bu fırsatı bulması pek de mümkün olmuyor.

Bunun dışında kargo şirketleri yanlış ürün yollayabiliyorlar ve bunun geri dönüşünde para iadesi konusunda sıkıntı olabiliyor. Bunun için alışveriş yapmadan önce alışveriş sözleşmelerini dikkatli okuyarak bu tarz problemlerle karşılaşırsanız ne gibi haklarınız olduğunu bilmenizde fayda var.

Güvenlik sorunlarıyla karşılaşılabiliyor

Pazarın büyümesinden dolayı internette de her geçen gün yeni bir online alışveriş sitesi açılıyor. Bugün Türkiye’de 30 binden fazla e-ticaret şirketi bulunmakta ve alışveriş yaparken de kullanıcıların bunu göz önünde bulundurması gerekiyor. Sonuçta kötü niyetli kişiler insanların bu taleplerini kötüye kullanıp tüketicileri dolandırmaya çalışabiliyor. Bu yüzden tüketiciler alışveriş yapmadan önce, o internet sitelerini forumlardan, sözlüklerden ve bloglardan araştırmalılar. O site hakkında diğer kullanıcıların neler dediği, kullanıcı memnuniyetinin nasıl olduğunu internetten araştırarak öyle alışveriş yapmaları kendi güvenlikleri için doğru bir tercih olacak.

Sonuç olarak baktığımızda e-ticaret sektörü teknolojiyle beraber büyümeye devam ediyor ve bundan sonra da büyümeye devam edecek. Bir de mobil ticaretin de bu pazara olan katkılarını da düşünürsek ilerleyen dönemlerde e-ticaretin hayatımızda daha çok yer alacağını söylemek pek de yanlış olmaz. Bu sebeple de şirketler kullanıcıları e-ticarete yönlendirecek yeni uygulamalarla bu işlemleri onlara daha kolay ve güvenilir hale getirecek yollar sunarak, sektörün daha hızlı gelişmesine katkıda sağlayabilirler.

Kaynaklar:

Advantages of E-Commerce For Customers – Knowing-itech
Top 10 Benefits of Online Shopping – Hubpages
Advantages/Disadvantages of Buying Online – Epinions
Yeni Başlayanlar İçin E-ticaretin Avantaj ve Dezavantajları – Eticaretmag/Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Özgür der ki:

    Bence e-ticaret firmalarının yapmaları gereken en önemli şey aralarındaki dolandırıcılara savaş açıp bir sekilde yok olmalarını sağlamak. Online alışverişin açık ara en büyük sorunu güvensizlik.

  2. oğuzhan koç der ki:

    http://www.hepsiburada.com gittigidiyor.com http://www.webdenal.com http://www.omlio.com gibi alışveriş siteleri var değil mi bence devlet olarak bunlara bir güvenlik gerekiyor şirket kurup satış yapmak önüne gelenin alışveriş sitesi açmasının önüne geçmesi gerekiyor tabi açmak isteyen açabilsin ama örnek bir sitenin güvenliğinde açsın atıyorum xyz sitesini açıcam bunun destekçisi hepsiburada olsun onun güvenliğinde satalım olabilir yani.

  3. bence çdevlet sahtekarların önune geçmeli

  4. Çok güzel bir yazı yaptığım sunumda yararlanacağım.Teşekkürler…

Fikrini söyle

*