19 Haziran 2018

Tüketiciler İçin İnternetten Alışveriş Rehberi

E-bülten ile EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

Yine o malum sorudan başlayalım: E-ticaret nedir?

İnternetten alışveriş son dönemlerin en moda kavramlarından ve hem satıcıların hem de tüketicilerin online alışveriş alışkanlıkları her geçen gün gelişiyor. Bu hızlı büyüme de ülkemizi e-ticarette dünyanın en sıcak pazarlardan biri haline getirmiş durumda.

Yapılan araştırmalara göre halen internetten alışveriş yapmamış olan çok büyük bir kesim var.  2014 yılında TÜBİSAD’ın yaptığı bir araştırmaya göre ülkenin e-ticaret hacmi 2013 itibariyle 14 milyar TL’ye çıktı. Bu rakam, Türkiye perakende pazarı içinde %1,3’lük bir dilime karşılık geliyor. Gelişmekte olan ülkelerin bu konudaki ortalamasının %3,5 olduğunu göz önünde bulundurursak, e-ticaretin gelişmesi için ülkemizde hala bir çok fırsat ve hacim var.

Online alışveriş yapıyor musunuz?” diye sorulduğunda yapmayanların en sık dile getirdiği neden ise güvenlik. Tüketicilerin “kart bilgilerim çalınır mı”, “kişisel bilgilerim paylaşılır mı” ya da “tüketici haklarım neler” gibi sorular başta olmak üzere birçok endişesi var. Aşağıdaki yazılarla tüketicilerin internetten alışverişe neden güvenmesi gerektiğinden, haklarının neler olduğundan ve e-ticaretin avantaj ve dezavantajlarından detaylı bir şekilde bahsetmeye çalıştık.

Kaçıranlar için diğer dosyalarımız:
• Yeni Başlayanlar İçin E-ticaret Sitesi Kurmak
• E-ticaret Şirketleri İçin Sosyal Medya Kullanım Rehberleri

Önce görsellere ya da başlıklara tıklayarak yazılarımıza göz atmanızı, sonra da içiniz rahat bir şekilde internetten alışveriş yapmanızı istiyoruz 🙂

Ayrıca online mağaza sahibiyseniz ve var olan ya da potansiyel müşterileriniz güven konusunda sıkıntı yaşıyorsa onlara bu yazılara göz atmalarını tavsiye edebilirsiniz 🙂

E-ticaretin Avantaj ve Dezavantajları

Tüketiciler İçin E-ticaretin Avantaj ve Dezavantajları

Eğer kalabalıklardan hoşlanmıyorsanız online alışveriş tam size göre. Evinizde koltuğunuzda ayaklarınızı uzatarak konforlu bir şekilde alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunun yanında evin düzenli ihtiyaçlarını da internetten sipariş vererek karşılamanız mümkün.

İnternetten Alışveriş Güvenli mi?

İnternetten Alışveriş Güvenli mi?

Aslında bakıldığında internetten yapılan alışverişler, bir mağazada ya da kafede yapılan alışverişlerden pek de farklı değil; çünkü mağazada aldığınız ürün ve hizmetlerde de sorun yaşayabilir, defolu ürün satın almış olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kredi kartınızı doğrudan bir başkasıyla paylaşmış oluyorsunuz.

İnternetten Alışverişte Tüketici Hakları

İnternetten Alışverişte Tüketicinin Bilmesi Gereken 6 Önemli Hak

Satın alma işlemi internetten olsa da, olmasa da en temel düzeyde 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile devlet tarafından korunmakta. Ancak online alışverişler bir de ayrıca “Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik”e tabii tutulmakta.

Kapıda Ödeme Nedir?

Kapıda Ödeme Nedir, Avantajları Nelerdir?

Kapıda ödeme, tüketicinin bir kargo şirketi aracılığıyla ürün kendisine ulaştığında ödeme yapması anlamına gelir. Ödemeler çoğu zaman nakit yapılmakla beraber kredi kartıyla ödeme alan kargo şirketleri de vardır.

Ödeme Sistemleri Hakkında

E-ticarette Ödeme Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ödeme sistemleri hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar var. Güvenlik konusunun oldukça önemli olduğu ödeme sistemleri konusunda tüketicilerin de bilinçlenmesi oldukça önemli, hatta Türkiye’de e-ticaretin güvenliği konusunda hala kafalarda soru işaretleri varken bu konunun önemi biraz daha ön plana çıkmış oluyor.

Kargoyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kargoyla Ürün Teslimi Sırasında Tüketicilerin Bilmesi Gerekenler

Ürün teslimatı sırasında bir sorun oluştuğunda gönderici firma, kargo şirketi ve alıcı kişi üçgeni arasında dönüp duran diyalogları azaltmak, teslimat sırasında ve de sonrasında daha az sorun yaşanması için alıcının da bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Ürün İade Cayma Hakkı

İnternetten Alışverişte Tüketicilerin Ürün İade (Cayma) Hakları

Düzenlemelerin en yenisi, 6 Mart 2011 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan ”Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik”, online tüketicilerin ürün iadesi, bir diğer ifadeyle ”cayma hakkını” kullanabileceği koşulları kesin çizgilerle belirtiyor.

Kişisel Verilerin Korunması

Kişisel Verilerin Saklanması ve Gizliliğinin Korunması Yönetmeliği Nedir?

Öncelikli olarak belirtmek gerekir: Kişisel veri belli veya belirlenebilir olan gerçek veya tüzel bir kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade eder. Kişisel verilerin korunması insan haklarıyla yakından ilişkili bir konu.

Ödeme Sayfalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online Alışverişte Tüketicilerin Ödeme Sayfalarında Dikkat Etmeleri Gerekenler

İnternetten alışverişlerde ödeme sayfasına gelen tüketicilerin, yaptıkları alışverişlerde sorun yaşamamaları için bazı önemli noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra tüketicilerin alışveriş deneyimlerini de olumlu etkileyecek bazı ipuçlarına da burada yer vereceğiz.

Online Alışveriş Siteleri

İnternetten Alışveriş Yapabileceğiniz Siteler

Takı, kırtasiye, yöresel ürünler, mayo, bikini, gözlük, spor aletleri, tesettür, pet shop… Farklı farklı birçok kategoride onlarca farklı online alışveriş sitesi bu kategoride…


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS