15 Kasım 2018

Tüketiciler Kargo Ücretlerine 3 Yıl Öncesine Kıyasla Daha Çok Önem Veriyor

kargo teslimat ucreti
Online alışverişlerde kullanıcıların en çok dikkat ettikleri konulardan biri de son zamanlarda kargo teslimat ücretleri olmaya başladı. Birçok markanın farklı teslimat seçenekleri sunmalar ve bu seçeneklere göre de farklı fiyat politikalarının ortaya çıkması kullanıcıların da tercihlerini etkiliyor.

Amerika’da yapılan araştırmalar tüketicilerin yüzde 80’i için kargo teslimat ücretlerinin önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu oran özellikle üç yıl öncesine kıyasla ciddi oranda değişmiş görünüyor; çünkü son zamanlarda tüketiciler bu fiyatlara daha çok dikkat ediyor.

1000 kişinin katıldığı bu araştırmada tüketicilerin yüzde 47’si üç yıl öncesine kıyasla online alışverişlerde kargo ücretlerinin ne kadar tuttuğuna daha çok dikkat ettiklerini belirtiyor. Yüzde 49’luk bir kesim ise yüksek teslimat maliyetlerinden dolayı sepeti terk ettiklerini söylüyor. Başka bir deyişle 20 dolar ve üzerindeki kargo ücretleri kullanıcıların siteyi terk etmesine neden oluyor.

Ücretsiz kargo teslimatı ise hızlı gönderiye karşın oldukça önemli bir pazarlama silahı olarak öne çıkıyor. Tüketiciler hızlı gönderiye ekstra para ödemek yerine ücretsiz kargoyu çoğu zaman tercih ediyor. Bu iki tip kullanıcı profilini oranladığımızda hızlı gönderiyi tercih edenler yüzde 19’luk bir bölümü oluştururken, yüzde 77’lik bir bölüm ücretsiz kargoyu seçiyor.

Ücretsiz kargonun tüketicilerin online alışveriş alışkanlıklarını bu denli değiştirmesi Türkiye’de de birçok markanın bir pazarlama aracı olarak ve diğer şirketlerle olan rekabette bir adım daha öne çıkabilmek için ücretsiz kargo seçeneğini kullanıcılara sunmasında etkili bir rol oynuyor. Her ne kadar ücretsiz kargo birçok kullanıcıya cazip gelse de farklı ihtiyaçları olan kullanıcılar için markaların birden fazla teslimat alternatifi sunmalarında yarar var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ahmet Yilmaz der ki:

    Bu tarz yazilarinizin neredeyse tamami Amerika ile ilgili. Bir hevesle acip okuyorum ama o pazarin Turkiye ile alakasi yok ve zaman kaybi bir yazi daha oluyor benim icin.

Fikrini söyle

*