17 Kasım 2018

Tüketicilerin Yüzde 70’i Kötü Tasarımı Olan Sitelerden Alışveriş Yapmıyor

kötü tasarımlı site
Özellikle yılbaşının yaklaşmasıyla beraber birçok marka yılbaşı kampanyalarına başladı ve online taraftaki pazarlama çalışmalarını da artırma yönelik çalışmalar yapıyor. Ancak yapılan araştırmalar tüketicilerin bu yıl ki online yılbaşı alışverişlerinde kötü bir deneyim yaşamaları durumunda bu mecralardan alışveriş yapmayacaklarını ortaya koyuyor.

İngiliz tüketiciler arasında yapılan araştırmaya göre tüketicilerin %70’i kötü bir deneyim sonrasında online alışveriş yapmayacaklarını belirtirken, aynı zamanda da kötü tasarıma sahip olan sitelerden de alışveriş yapmayacaklarını dile getiriyor.

1000 katılımcıyla yapılan araştırmada, kullanıcıları bir siteden kaçıran özelliklerin neler olduğu soruldu ve çıkan sonuçlara göre; alışverişi tamamlamak için siteye üye olma zorunluluğu, karmaşık bir navigasyon sistemi, zayıf bir ürün öneri sistemi, ürün teslimatının ne zaman yapılacağının bilgisinin verilmemesi, sitenin geç açılması ve kötü tasarım kullanıcıların siteyi terk etmesine neden oluyor.

Kullanıcıların %15’lik bir bölümü internet sitesini kapatsa da aynı markadan alışveriş yapabilmek için başka bir yol ararken, %33’lük bir bölüm daha iyi çalışan bir internet sitesine gitmeyi tercih ediyor. Farklı bir offline perakendeciye gitmeyi seçenlerin oranı ise %11.

İnternet kullanımının artması ve kullanıcıların internetten güvenli alışveriş konusunda bilgilenmeleri sonrasında, tüketici alışkanlıkları da değişiyor ve kullanıcıların markalardan beklentileri de aynı doğrultuda artış gösteriyor. Markaların, geri dönüşüm oranlarını artırmaları için bu beklentileri dikkate alarak, sitelerinde gerekli düzenlemeleri yapmaları gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. User friendly bir tasarım ile dönüşüm optimizasyonu yapılmış bir web sitesininde, ziyaretlerin conversiona dönüşmemesi çok düşük bir olasılık tabiki… Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

  2. Öncelikle konu güzel işlenmiş ve açıklık getirilmiş. Ama bence üyelik formu ve tasarım müşteriyi itici olduğunu düşünmüyorum gerçekten çok çöp tasarımlar ve görseller var, ama ürün yelpazesi geniş. Herşeyden önce müşteri uygun fiyat bakıyor kaliteli olması fazla beklenmiyor, kargo dersek şuanki XL Online Magazalar 15 günde kargo teslim etmelerine rağmen günlük ortalama 40.000+ üzerinden kargo çıkışı yapıyorlar.

  3. Yazınız şunu gösteriyor ki online perakendeciler ofline perakendecilerden daha fazla çaba sarf etmesi gerekiyor.Çünkü hem daha iyi bir alt yapıya sahip olması gerekiyor,hem ön yargıları kırabilmek için daha fazla çalışmasıi gerekiyor hemde kaliteden ödün vermemesi gerekiyor.

Fikrini söyle

*