14 Aralık 2018

Tüketiciler Memnuniyetlerini Online Mecralarda Paylaşmayı Seviyor

Porter Novelli tarafından yayımlanan 2011 ConsumerStyles raporuna göre, tüketiciler memnun oldukları ürün ve hizmetlerle alakalı yorum ve puanlama yapmayı, beklediklerinden daha düşük performans gösteren ürünlerle alakalı puanlama yapmaktan daha çok tercih ediyorlar.

Porter Novelli tarafından 18 yaş ve üstü 8131 ABDli tüketici ile yapılan araştırmaya göre, tüketiciler pozitif ağızdan ağıza pazarlamada firmalara yardımcı olmaya hazır.

Rapora göre Gen Yların (yaşları 30′un altında olan kesim) %60’ı, Gen Xlerin (yaşları 30 ile 44 arası olan kesim) %56’sı beğendikleri ürünlerle ilgili yorum ve puanlama yapmaya, beğenmedikleri ürünlerle ilgili puanlama yapmaktan daha yatkın.

Baby Boomerslarda (yaşları 45 ile 64 arası olan kesim) ise bu oran %40.

Performics CEO’su Daina Middleton müşterilerin markalarla diyalog kurmaya hazır ve hevesli olduklarını, olumlu yönde yorumlar yapan müşterilerin, markaların sadık müşterilerine dönüşmeleri için firmaların müşterileri ile diyaloga girmesinin önemli olduğunu belirtti.

Firmaların müşterilerini dinleyerek çeşitli stratejiler geliştirmesinin de oldukça yararlı olacağına değinen Middleton, markalara ürünlerini kullanıp yorumlar yapan müşteriler kadar yararlı bir strateji kaynağının zor bulunacağını belirtti.

Performics tarafından kısa bir süre önce yayımanan bir araştırma ise, tüketicilerin neredeyse üçte birinin ürün ya da hizmetlerden memnuniyetlerini sosyal medyada paylaştığını ortaya koymuştu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*