17 Kasım 2018

Tüketiciler Mobil Alışveriş Uygulamalarını Alışverişe Kullanmıyor

Fiyat karşılaştırma sitesi PriceGrabber tarafından yapılan bir araştırmaya göre tüketiciler mobil alışveriş uygulamalarını alışverişten çok kupon ya da fırsat bulma, fiyat karşılaştırma ya da barkod okuma gibi hizmetler için kullanıyor.

80’den fazla ülkede araştırma, bilgi toplama ve analiz etme hizmetleri sunan Experian‘ın bir parçası olan PriceGrabber bu araştırmayı 7,987 tüketici ile gerçekleştirdi.

PriceGrabber’ın verdiği bilgilere göre 5 akıllı telefon kullanıcısından biri mobil alışveriş uygulamalarını kullanıyor. Akıllı telefon sahiplerinin %30’u en az bir adet mobil alışveriş uygulamasını telefonuna yüklemiş ve kullanıyor.

Araştırmaya göre tüketicilerin %72’si alışveriş uygulamalarını kupon, fiyat uyarıları ve ürün fırsatları için kullanıyor. %21’i barkod okutma programlarını kullanırken mobil uygulamalar ile alışveriş yapanların sayısının oldukça düşük olduğu belirtiliyor. Uygulamaları kullananların %34’ü uygulamalar ile fiyat karşılaştırıyor, %33’ü kendilerine en yakın ürünü bulmak için araştırma yapıyor

PriceGrabber yetkilileri online alışverişteki artan trende rağmen mobil alışverişin henüz yeterince yaygınlaşmadığını, insanların mobil cihaz uygulamalarından fiyat karşılaştırma ya da fırsat bulma gibi hizmetleri kullanmayı tercih ettiklerini belirtiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Türkiye pazar lideri e-ticaret sitesinin mobil uygulamasının yazılmasından sonra buna benzer süreci bizde yaşamıştık. Beta sürecinde sadece Apple Store uygulamayı göndermiş, ama müşterilere duyuru yapmamıştık. Bir hafta içinde hiç duyuru yapmadan 2000 civarı uygulama kurulumu olmuştu, uygulamayı indirenlerin en çok sorduğu soru ise sistemin güvenilir olup olmadığı idi. İnsanlar internete alıştı ama mobil cihazlara daha alışamadılar. Ama onunda zamanı gelecektir tabiki.

Fikrini söyle

*