14 Aralık 2018

Tüketicilerin Yüzde 42’si Mobil Cihazlara Gelen SMS’leri Yararlı Bulmuyor

sms pazarlama spam
Birçok marka tarafından en sık başvurulan pazarlama yöntemlerinden biri mobil pazarlama. Markalar yolladıkları SMS’lerle ürün ve kampanya tanıtımlarını yapıyor olsalar da son zamanlarda kullanıcılar bu durumdan pek de memnun kalmıyorlar.

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar, kendilerine markalar tarafından yollanan mesajların kullanışsız ve kendileriyle alakalı olmadıklarını belirtiyor. Bu mesajların kullanışsız ve kendilerine bir fayda sağlamadığını dile getiren kullanıcıların oranı yüzde 42.

Araştırmaya katılan İngiliz tüketicilerin yüzde 44’lük bir bölümü ise kendilerine gelen mesajların yüzde 25’inden daha az bir kısmının kendileri için bir değeri olduğunu söylüyor. Gönderilen mesajların ilgili olma durumunda ise kullanıcıların alışverişe yönelme eğilimi de aynı oranda değişiyor.

Tüketicilerin yüzde 22’si yollanan SMS’lerin kendileriyle daha ilgili olduğu zaman alışveriş yapmaya daha yatkın olduğunu söylerken, yüzde 34’lük kesim bu mesajların kendileriyle ilgili olduğu durumlarda markaların kendilerini anladığını düşünüyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 54’ü kendilerine gönderilen indirim kuponlarına ilgi duyduklarının üstünde dururken, yüzde 46’lık bir bölüm ise aradıkları ürün mağazaya geldiğinde SMS almak istediklerini söylüyor.

E-posta pazarlamada olduğu gibi mobil pazarlamada da tüketicilerin artık bilinçlenmiş olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle mobil pazarlama stratejilerini hazırlarken spam yapmaktan uzak durmak gerekiyor. Günlük olarak birçok kişi kendine gelen mesajları okumadan siliyor ya da gelen mesajlardan şikayetçi oluyor. Bu tip durumlar da bir süre sonra markanızın kullanıcı gözündeki imajına ciddi anlamda zarar verebiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Başlıklı SMS (isimli) ile spam sms sayısında ciddi azalma görüldüğünü söyleyebiliriz. Yasal olarak gönderim yapıldığı için evrak beyanına göre isim tanımlaması yapılır ve bu şekilde spam mesajların önüne geçilmiş olunur.

Fikrini söyle

*