10 Aralık 2018

Tüketiciler Mobilde Okuyamadıkları E-Postaları Siliyor

Mobil iletişimin ve akıllı telefon kullanımının günümüzde ne kadar yaygın olduğu, bilindiği üzere su götürmez bir gerçek. Bu ise kullanıcıların hemen hemen her yerden ve sürekli olarak çevrimiçi olma kolaylığına sahip oldukları gerçeğini beraberinde getiriyor. Ancak son günlerde yapılan bir araştırma, bu duruma bağlı olarak oluşan bir problemi ortaya koyuyor: E-posta silme.

”E-mailing” (yani  e-posta-pazarlamasi) yoluyla  markaların tüketicilerine  yolladıkları e-postalardaki görselleri ya da diğer içerik elemanlarını mobil cihazları ile okuyamayan/okumayan kullanıcılar,  çoğunlukla bu postaları siliyorlar.

Sorunun muhtemel ve temel sebeplerinden birinden bahsetmek gerekirse; çoğu marka, pazarlama yöntemi olarak, müşterilerine kolayca ulaşmak amacıyla, görsel içeriği bol olan e-mailing yöntemini kullanıyorlar. Ancak tercih ettikleri HTML e-postalar birçok e- posta sunucusu tarafından desteklenmiyor. İşte sorun da bu noktada başlıyor. Zira, postadaki görselleri, kampanyaları ya da ilanları açabilmek kullanıcının iznine ve isteğine bağlı olıyor. Mobil cihazından bu işlemleri yapmak istemeyen veya yapamayan kullanıcılar ise bu e-postaları siliyorlar. Öyle ki yapılan araştırmada kullanıcı ve tüketicilerin yüzde 75’inin düzgün şekilde ‘’render’’ edemedikleri e-postaları silme eğiliminde oldukları saptanmıştır.

mobil-eposta-cop

E-posta okuma alışkanlıkları ile ilgili olarak, 18-30 yaşları arasındaki kitlenin çok büyük bir çoğunluğu e-postalarını mobil cihazdan okumanın  son derece önemli  olduğunu söylerken; yüzde 50 oranında bir kesim de akıllı telefon kullanarak okumayı daha çok tercih ettiğini söylüyor. Diğer yandan, 30-39 arası yaş grubunun yüzde 85’i e-postalarını mobil olarak okurken; yarısından fazlası ise bunu akıllı telefonundan gerçekleştiriyor.

Kullanıcıların %80’i ise e-postalarını mobil cihazlarından okumanın kendileri için önemli olduğunu vurguluyor. Yani önemli bir kitlenin e-postalarını mobil olarak kontrol ettiğini söylemek yanlış olmaz. Ancak diğer yandan %79’luk bir kesim ise mobil cihazından okuduğu  postalara daha sonra bilgisayarında da tekrar göz attığını belirtiyor. Bu da, ilk etapta yollanan postaların silinmesini önlemek için, düzgün ve doğru şekilde ‘’render’’ edilebilir veya okunabilir olması gerekliliğini öne çıkarıyor. Kaldı ki tüketiciler yoğun, sıkıcı ve boğucu içeriklerdense, kısa ve harekete geçirici içerikleri tercih ediyor. En önemlisi de e-mail pazarlaması şirketlerinin ve pazarlamacıların mobil cihaz dostu kampanyalar üretme zorunluluğunu göz önüne seriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.
    Yazıda geçen şu bilgi çok önemli : “araştırmada kullanıcı ve tüketicilerin yüzde 75’inin düzgün şekilde ‘’render’’ edemedikleri e-postaları silme eğiliminde oldukları saptanmıştır.”
    Gönderilen mail’i inbox’a düşürmenin gittikçe zorlaştığı bir dönemde %75’lik bir kitleyi sırf mail tasarımı nedeniyle sayfaya yönlendirememek çok kötü.

Fikrini söyle

*