13 Aralık 2018

Tüketiciler Sosyal Medyada Alışverişe Hazır

comScore, Shop.org ve Social Shopping Labs‘in ortak yayınladığı yeni bir araştırma “Sosyal Ticaret” ya da social commerce hakkında önemli veriler barındırıyor.

Çoğu sektör, sosyal medyayı sadece müşteri ilişkilerini güçlendirmek ya da marka değerini arttırmak için kullanırken, yapılan araştırma mağazaların sosyal medyadan çok daha iyi yararlanabileceğini, hatta sosyal medyayı artık büyük bir satış kanalı olarak görebileceğini gösteriyor.

1,787 kişi ile ABD’de Nisan ayında gerçekleştirilen “2011 Social Commerce Study”de (2011 Sosyal Medya Ticaret Araştırması) katılımcıların %77’sinin sosyal medyada aktif yer aldığı belirlendi. Araştırmada yer alan grubun %42’si sevdikleri markaları Facebook, Twitter ya da markanın blogundan takip ediyor.

Chart: Shop Social Media 2011 – How Shoppers InteractW/Retailers_lg

Tags:

Shop Social Media 2011 - How Shoppers InteractW/Retailers_lg

Tüketicilerin markaları sosyal medyada takip etmelerinin sebepleri arasında indirim ve kuponlardan haberdar olma (58%), markanın ürünleri hakkında bilgi alma (49%) ve yarışmalar & organizasyonlardan haberdar olma (39%) öne çıkan sebepler arasında.

Facebook kullanıcılarının %56’sı Facebook’ta yer alan bir yazı sebebiyle mağazaların web sitelerini ziyaret ettiklerini belirtiyor. Twitter kullanıcılarında ise bu rakam %67.

Araştırmaya katılanların üçte biri sosyal medya üzerinden alışveriş yapmaya hazır. Facebook kullanıcılarının %35’i, Twitter kullanıcılarının ise %32’si hesaplarını alışveriş için de kullanabileceklerini iletiyor.

Akıllı telefonların hayatımızdaki yeri arttıkça sosyal medya da yaygınlaşmaya devam ediyor. Rapordaki bir diğer veri de bunun kanıtı. Twitter kullanıcılarının %42’si günde en az bir kere cep telefonlarından Twitter hesaplarını kontrol ettiklerini belirtiyor. Facebook kullanıcılarının ise %34’ü cep telefonlarını günlük olarak Facebook hesaplarına girmek için kullanıyor. Ankete katılanların %32’si günlük olarak cep telefonlarından YouTube videolarını takip ediyor.

Araştırmadaki ilginç bir diğer veri de alışveriş yapan erkeklerin %55’inin, bayanların ise %39’unun alışveriş esnasında cep telefonlarından müşteri yorumlarını kontrol ettikleri.

Social Shopping Labs yetkilileri, katılımcıların Gilt, Groupon, LivingSocial Deals gibi fırsat sitelerinin farkındalığının da sosyal medya ile arttığını belirtirken, mağazaların bu sitelerle iş birliği yapmalarının yanı sıra, kendi web sitelerinden ya da Facebook sayfalarından da grup satın alma imkanları sunabileceklerini iletiyor.

Shop.org Araştırma Yöneticisi Fiona Swerdlow, artık insanların internete başlanmak için bilgisayarlarına ihtiyaçları olmadığını, cep telefonlarından yapılan günlük internet aktivitelerinin git gide arttığını belirtiyor. Swerdlow, mobil cihaz ve dolayısıyla sosyal medya kullanımındaki bu artışın online mağazalar için oldukça önemli olduğunun ve bir an önce fırsata dönüştürülmesi gerektiğinin de altını çiziyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*