16 Aralık 2018

Tüketicilerin Dijital Pazarlamaya Güvenleri Artıyor

Dijital pazarlama, müşterileri ile iletişimini güçlendirmek ve satışlarını arttırmak isteyen her firma için artık bir zorunluluk.

Online satışların artması ile önemini de arttıran bu pazarlama akımına güven, Nielsen tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre hızla artıyor.

Araştırma firması tarafından 56 ülkede 28.000 internet kullanıcısı ile gerçekleştirilen Global Trust in Advertising araştırmasına göre, tüketicilerin %92’si tanıdıklarının tavsiyelerine güvenirken, bu maddeyi en yakın olarak %70 oran ile online tüketici yorumları izliyor.

Özellikle online alışveriş yaparken ürünleri kullanan ya da servisleri deneyimleyen kişilerden gelen yorumlara oldukça fazla güvenen tüketicilerin ortaya çıkardıkları bu %70’lik rakam, 2007 yılında yapılan araştırmanın %15 yukarısında.

Tüketicilerin %58’inin markaların web sitelerinde bulunan içeriklere güvendikleri de araştırmada paylaşılırken, %50’si almayı kabul ettikleri e-mail newsletterlarda yer alan mesajlara güveniyor.

Arama motorlarında yer alan reklamlara güvendiklerini belirten kesimin oranı %40 iken, online videolarda yer alan reklamlara güvenme oranı display reklamlarının yukarısında, %36 olarak belirtiliyor.

Online display reklamlarına güven oranının 2007 yılına kıyasla %27 arttığını belirten araştırma yetkilileri, bu yılın araştırmasında bu oranın %33 olduğunu paylaşıyorlar. Sosyal medyada yer alan reklamlara güvenme oranı ise %36 olarak ortaya çıkıyor.

Mobil reklamlara güven oranı da hızla artıyor. Mobil display reklamlarının kullanımının yaygınlaşması ile güven oranının %33’e yani online display bannerlarıyla aynı orana geldiğini açıklayan Nielsen, müşteriler tarafından en az güvenilen dijital reklam methodunun %29 oranı ile sms mesajları olduğunu paylaşıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*