18 Kasım 2018

Tüketicilerin Mobil Ticarete Güveni Artıyor

Mobil ticarette kullanıcı davranışları analizler esnasından ikiye ayrılır: Arama ve arama-satın alma. Uzun süredir tüketiciler mobil cihazlarını daha çok ürün arama veya ürünlerin yorumlarını okumak için kullanıyorlardı. Kısa zaman önce küresel olarak yapılan bir araştırmada, arama-satın alma davranışının, yalnızca arama davranışını geçtiği gözlemlendi. Bu da, tüketicilerin artık mobil üzerinden alışveriş yapmaya daha yatkın olduklarını gösteriyor.

Tüketiciler mobil cihazlarını %42 oranında seyahat harcamaları için kullanıyorlar. Araştırmaya göre seyahat harcaması yapanların %52’si mobil cihazlarını otel rezervasyonu için kullanıyor.

Artık kullanıcıların çoğu doğrudan mobil cihazları üzerinden alışveriş yapmaya sıcak bakıyor. Önceden yalnızca ürün arama ve karşılaştırma yapılır, daha sonra masaüstü veya dizüstü bilgisayardan gerçek satın alma sürecine girilirdi. Şu anda mobil cihazını yalnızca arama için kullananların oranı %37’ye gerilemiş durumda.

Tüketicilerin neden mobil cihazları alışveriş için tercih ettikleri sorulduğunda, en büyük tercih sebebinin %44 ile kullanım kolaylığı ve %33 ile hız olduğu anlaşılıyor.

Unique Digital’ın Müdürü Phil Stelter’a göre yakın zaman içinde e-ticaret ve m-ticaret kavramları kaybolacak, yalnızca all-commerce kavramı geriye kalacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*