21 Kasım 2018

Online Alışverişte Tüketicilerin Ödeme Sayfalarında Dikkat Etmeleri Gerekenler

 
Bugüne kadar e-ticaret şirketleri için çeşitli konularda ödeme sayfalarının optimizasyonu için öneriler, rehberler ve infografikler yayınladık. E-ticaret şirketlerinin halen bu konuda adımlar atarak ödeme sayfalarını daha anlaşılır ve kolay hale getirmeleri gerekiyor.

Ancak konun asıl kahramanı tüketiciler olunca ve internetten alışverişlere halen temkinli yaklaşan büyük bir kesim olunca, özellikle ödeme sayfalarında tüketicilerin nelere dikkat etmeleri konusunda yönlendirilmeleri gerekebiliyor.

İnternetten alışverişlerde ödeme sayfasına gelen tüketicilerin, yaptıkları alışverişlerde sorun yaşamamaları için bazı önemli noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra tüketicilerin alışveriş deneyimlerini de olumlu etkileyecek bazı ipuçlarına da burada yer vereceğiz.

Güvenli alışveriş sertifikaları

İnternetten alışverişlerde güvenlik endişesi kullanıcıların en çok kafalarında soru işareti olan konulardan biri. Kredi kartı bilgilerinin çalınması gibi endişesi olan tüketicilerin internetten alışverişlerde ilk olarak bakmaları gereken noktalardan biri e-ticaret şirketinin SSL Sertifikası’nın olup olmaması.

Genellikle e-ticaret sitelerinin sayfalarının en altında bu sertifikaya yer veriliyor. SSL Sertifikaları 128 Bit ve 256 Bit olmak üzere iki şekilde kullanılıyor. Bu rakamlar kredi kartıyla yapıla ödeme işlemlerinin şifrelenmelerini sağlayan protokollerdir.

Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan protokol 128 Bit’tir. Her ne kadar 256 Bit daha komplike ve yüksek güvenlik sağlasa da Amazon gibi dünyanın en büyük e-ticaret şirketleri de 128 Bit’lik şifrelemeyi kullanıyor.

Bu nedenle bir internet sitesinden alışveriş yaparken, şirketin SSL Sertifikası’nın olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. SSL Sertifikası bulunmayan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaktan kaçınmalısınız.

İlgili rehber: E-ticarette Ödeme Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

3D Güvenlik

3D Güvenlik (3D Security) de dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri. 3D Güvenlik tüketicilere şunu sağlıyor: alışveriş esnasında kredi kartı bilgilerini giren kişinin cep telefonuna bankadan tek kullanımlık bir şifre gönderilir ve kullanıcı bu şifreyi internet sitesi üzerinden girerek alışverişi onaylar. Bu şifre internet sitesine girilmediği sürece ödeme işlemi tamamlanmış olmaz. Bu nedenle de kredi kartı sahibinin onayı gerekmektedir.

ödeme sayfalarında bilinmesi gerekenler

Mesafeli satış sözleşmesi

Ödeme sayfalarında e-ticaret şirketlerinin bulundurması gereken belgelerden biri de mesafeli satış sözleşmesidir. İnternetten yapılan satın alma işlemleri 4077 sayılı Kanun’un 9/A maddesi şu an yürürlükte olan mevzuat uyarınca Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’e tabiidir.

Bu sözleşme ödeme işlemleri sırasında kullanıcılara sunulmak zorundadır. Genellikle ödeme sayfalarında bulunan bu sözleşmeler alışveriş tamamlanmadan önce kullanıcıya gösterilir. Online alışverişlerinizde e-ticaret sitelerinin mesafeli satış sözleşmesine sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

İlgili rehber: İnternetten Alışverişte Tüketici Haklarından Haberdar mıyız?

Kargo ücreti ve KDV gibi ekstra ücretler

Bazı internet sayfalarında ürün fiyatlarına KDV dahil edilmeden gösteriliyor ve alışveriş sepetine gidildiğinde de kullanıcı sepeti eklediği ürünün ücretinin artığını görüyor. Bu gibi durumlarda kullanıcılar ilgilendikleri ürünlerin fiyatlarını incelerken ürünlerin fiyatlarına KDV’nin dahil olup olmadığına da bakmalılar.

Bazı ürünlerin boyut ve hacimlerine göre kargo fiyatlarında da değişiklikler olabiliyor. Bu nedenle ödeme sayfalarında kullanıcıların karşısına ekstra kargo ücretleri de çıkabiliyor. Eğer internet sitesi sabit bir kargo ücreti ile gönderi yapmıyorsa tüketicilerin bu unsurlara da dikkat etmeleri gerekiyor.

Bunun yanı sıra bazı ürünlerde kargo ücreti ürünün fiyatına da dahil olabiliyor. Ödeme sayfaların da bu nedenle ekstra kargo ücreti gibi bildirimler gösterilmeyebiliyor. Bu sebeple alışveriş yaparken şirketin kargo ücretlendirmelerine göz atmanızda yarar var.

Kapıda ödeme, havale ve EFT seçenekleri

İnternetten alışverişlerde tüketicilerin en çok tercih ettikleri ödeme yöntemi genellikle kredi kartı oluyor. Güvenlik sistemlerinin gelişmesi kredi kartı kullanımının en büyük etkenlerden biri. Online alışverişe yeni yeni adım atan tüketicilerin ödeme sayfalarında dikkat etmeleri gereken noktalardan biri de sitelerin hangi ödeme seçeneklerine sahip olduklarına bakmak.

Kullanıcılar dilerlerse havale/EFT ya da kapıda ödeme seçenekleriyle internetten alışverişlerini yapabiliyorlar. Kredi kartını kullanmak istemeyen ve aldığı ürün eline ulaştığında ödeme yapmak isteyen tüketiciler genellikle kapıda ödeme seçeneğini tercih ediyorlar.

Kapıda ödemelerde unutulmaması gerekenlerden biri de kullanıcılar bu işlem için ekstra bir ücret ödemek zorundalar. Kapıda ödeme sırasında kargo görevlisi para tahsilatını yapıyor ve bu işlem için de tahsilatı yapan kargo şirketi bir komisyon bedeli alıyor. Bu nedenle de tüketicilerin alışveriş tutarlarına ek olarak bir bedel ekleniyor.

İlgili rehber: Kapıda Ödeme Nedir, Avantajları Nelerdir?

Yine çeşitli sebeplerle kredi kartı kullanmayan kullanıcılar banka hesaplarından şirketlerin hesaplarına havale yaparak ödemelerini yapabiliyorlar. Genellikle havale ile yapılan ödemelerde, şirketin hesabına para aktarımı gerçekleştikten sonra ürün kargoya gönderildiği için ürünün kargoya veriliş süresinde bir uzama gerçekleşebiliyor. Kullanıcıların havale ile ödeme yaparken bu detayı da akıllarında bulundurmaları gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Payu api entegrasyonu ,paypal entegrasyonu , Türkiye’de sanal pos hizmeti veren tüm bankaların entegrasyonu BKM express alternatif ödeme sistemleri b2b ödeme altyapısı gibi sanal ödeme alt yapıları konusunda uyarlama ve kurulum gerçekleştiriyoruz detaylı bilgi için web sitelerimizi ziyaret ediniz
    http://www.xmlentegrasyonu.org
    http://Www.alternatifpazarlar.com

Fikrini söyle

*