20 Kasım 2018

Tüketicilerin Sadece Yüzde 20’si Lokasyon Bazlı Bildirimleri Dikkate Alıyor

lokasyon bazlı uygulamalarSon zamanlarda mobil ticaretin kullanıcılara sunduğu avantajlardan biri de fırsat kuponları. Tüketiciler kupon uygulamalarını cihazlarına indirdiklerinde, bulundukları bölgenin çevresindeki mağazaların kuponlarını veya fırsatlarını mobil cihazları üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

CouponCabin.com’un yaptığı son araştırmaya göre tüketicilerin sadece %20’si eğer çevrelerindeki bir mağazanın bir indirimi varsa o mağazaya gittiklerini belirtiyor. Her ne kadar tüketiciler, bir dükkanda indirim var diye gittikleri yönü değiştirmese de araştırmaya katılanların %70’i böyle bir bildirimin gelmesinin, kendilerini planlanmamış bir alışveriş yapma konusunda düşündürebileceğini vurguluyor.

Şubat 28 ile 4 Mart arasında gerçekleştirilen bu araştırmaya katılan 2219 kişiden 1096’sının akıllı telefonu bulunmakta. Akıllı telefon sahiplerinin %47’si indirimler ve paradan tasarruf etmek için lokasyon bazlı kampanya uygulamalarını kullandıklarını belirtirken, %44’lük bir kısım kolay erişebildikleri ve zamandan tasarruf ettirdiği için bu uygulamaları kullandıklarını söylüyor.

Bu uygulamaları kullananların %40’ı alışveriş sırasında kuponlarını kullanmayı hatırlattığı için bu uygulamaları tercih ettiklerini belirtirken, akıllı telefonu olanların %67’si böyle bir uygulamayı kullanmayı herhangi bir sebepten dolayı seçtiklerini belirtiyor.

Lokasyona göre fırsat sunan uygulamalar, uygun fiyat ve kupon gibi alternatifler yüzünden tercih edilebiliyor. Kullanıcılar bu uygulamaları yükledikten sonra, kendilerinin GPS bilgilerinin markalar tarafından izlenebilmesine izin verip vermeyeceklerini seçebiliyorlar. Aynı zamanda bu uygulamaların anlık bildirimler sunup sunmamasını da seçebiliyorlar.

Türkiye’de bu uygulamaların kullanımının henüz çok fazla yaygınlaşmamasının nedenlerinden biri tüketicilerin, markaların kişisel GPS bilgilerine sahip olmasını istememeleri ve sürekli onlardan bildirim almak istememelerinden kaynaklanıyor demek mümkün. Bunun yanı sıra markalar kullanıcılara sürekli kampanya ve bildirim yollayarak spam yapmaya yönelebilirler ve bu da kullanıcıların bu tür uygulamalara olan bakış açılarını olumsuz yönde değiştirebiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*