10 Aralık 2018

Tüketicilerin Yalnızca 6’da 1’i E-postları Okuyor

Swym’in tüketici davranışlarını anlamak için yaptığı bir araştırmanın sonuçları, e-posta pazarlaması üzerine çok daha fazla düşünülmesi gerektiğini ortaya çıkartıyor. Düşünülmesi gereken yalnızca e-posta pazarlamanın nasıl yapılması gerektiği değil, gerçekten artık e-posta pazarlamaya gerek olup olmaması.

Araştırmaya katılan tüketici profili oldukça sıradan. Favori online mağazalarını ayda 1-2 kere ziyaret eden, mobil cihazlar kullanan, aylık 100 dolar civarı harcaması olan kişiler. Katılımcıların %60’ı kadın ve %66’sı 20-40 yaşları arasında.

Araştırma sonuçlarında tüketicilerin %58’i e-posta adreslerini favori mağazalarına vermişler. Onlardan geri dönüş almak, haberler duymak istiyorlar demek oluyor bu. Tabi ki daha çok duymak istedikleri indirimler ve kampanyalar. Sırf bu ikisinden haberdar olmak için e-posta kaydı yaptıranların oranı %75. %50’si yeni ürün ve katalog duyuruları için üye oluyor. %33’ü ise yalnızca indirim haberleri almak için.

Bütün bu tüketicilerin ise yalnızca %16’sı e-postalarını gerçekten okuyor. Tüketiciler, marka hakkındaki haberleri almak için, kendi istekleri ile e-postalarını verdikleri halde, bu e-postaları aslında okumamalarının bir tek sebebi var: Okumaya değer bulmuyorlar. Araştırma sonuçlarında buna da değinilmiş. Tüketicilerin neredeyse %90’ı bekledikleri gibi bir e-posta içeriği ile karşılaşmadıklarını, bu yüzden e-postaları takip etmeyi bıraktıklarını söylüyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*