14 Kasım 2018

Tüketicilerin %69’u yeni ürünleri denemeyi seviyor [Araştırma]

Ysü-yılın_seçilmiş_ürünü-tüketici-satış-eticaret - Kopya“Yılın Seçilmiş Ürünü” (YSÜ) programı kapsamında Nielsen’in yaptığı araştırma, Türk tüketicilerin %69’unun yeni ürünleri denemeyi sevdiğini ortaya koyuyor. 12 ilde 4155 tüketiciyle yüz yüze yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, tüketicilerin %68’i diğer tüketicilerin tavsiye ettiği yeni ürünleri denemeye hazır olduğunu belirtiyor.

Tüketicilerin %41’i pazarda yeteri kadar yeni ürün olmadığını düşünürken, %45’i ise yenilikçi özellikleri bulunan ürünler için daha yüksek ücret ödemeye hazır olduklarını ifade ediyor. Araştırmaya göre, Türk tüketicilerinin referansı olan Yılın Seçilmiş Ürünü (YSÜ) logosu ise, tüketicilerinin %45’inin satın alma isteğini artırırken, reklamlarda YSÜ logosuna yer vermek, tüketicilerin reklama güvenini artırıyor.

İlgili yazı: E-Ticarette Ürün İadesi Nasıl Azaltılır? 7 Adımda Ürün İade Rehberi

Çapraz satışta fiyat önemli

Araştırmaya göre, her 3 tüketiciden 2’si, eğer fiyatı makul ise, başkaları tarafından önerilen yeni ürünleri denemek istiyor. 10 tüketiciden 4’ü, pazarda yeteri kadar “yeni” ürün olmadığını düşünürken; araştırma, kadınlar, 18-24 yaş grubu gençler ve yüksek sosyo-ekonomik düzeye sahip grupların, yeni ürünleri denemeye daha meyilli olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, 25-44 yaş grubunun yeni ürünlerden beklentisi, “doğallık” olarak öne çıkarken; daha genç tüketiciler, yeni ürünlerin “yeni teknolojiye” sahip olmasını tercih ediyor. Türk tüketicilerin 5’te 1’i yeni ürünlerin “iyi fiyat-kalite dengesi” sunmasını tercih ederken, gıda-içecek kategorisindeki yeni ürünlerden tüketicilerin beklentisi, “tadının iyi olması” olarak ortaya çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*