13 Kasım 2018

Tüm Startup’ları Takip Eden Startup

Neha Singh ve Abhishek Goyal adlı girişimciler, daha önce çalıştıkları şirketler olan Sequoia Capital ve Accel Partners’ta yatırım planlamaları için gelecek vaat eden startup’ları incelemekle görevliydiler.

Ancak bu sandığınız kadar kolay değil.

Çoğu startup, kendileri hakkında bilgi vermekten kaçınıyorlar, çünkü çoğu borsaya açık olmadıkları için kanunen herhangi bir bilgi vermek zorunda değiller. Bu yüzden Singh ve Goyal çoğu zaman birden fazla kaynaktan bilgi bulmaya çalışırlarken çok zorlanıyorlardı.

Bir tek merkezi kaynaktan bir türlü doğru düzgün bilgi elde edemeyen Hindistan Teknoloji Enstitüsü mezunu kafadarlar, 2013 yılında Tracxn! adında bir analiz şirketi kurdular. Hedefleri ise, startup ekosisteminin Gartner’ı olmak.

Her sektöre milyarlarca dolar yatırılırken, bu işlerde binlerce kişi çalışırken, çoğu kişi bu ekosistem içerisinde yeni bir şeyler başlatmak isterken, hiç kimsenin tümleşik bir veri sunamaması çok şaşırtıcı” diyor Singh.

Tracxn!2013 yılının Mayıs ayında operasyonuna başladı ve California Menlo Park içerisinde Venture Partners’ın ofisine yerleşti. 2014 yılında şirket, gelişmekte olan pazarlara yönelik operasyonlarını Çin ve Hindistan odağında başlattı.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında başlayan bu operasyon sonucunda şirket gelirlerini hızla artırmış ve Eylül ayı itibariyle karlılığa geçmiş. Ayrıca Şirketin nüfusu 2 kişiden 40 kişiye çıkmış durumda.

Tracxn! SaaS türü bir iş modelini benimsiyor ve abonelerine 20 bin ile 90 bin dolar arası ücret kesiyor. 7 bin Hint ve 21 bin ABD’li startup veri tabanları ile 50’den fazla girişim sermayecisine, ayrıca bir çok satınalma uzmanına, ürün müdürüne, kurucuya ve girişimciye hizmet veriyor.

Mattermark, Datafox ve CB Insights gibi firmalar benzer hizmetler verseler de, Tracxn!’in farkı yatırımcılara teker teker şirketler hakkında bilgi geçmeden önce sektör ve ekosistem hakkında genel bir analiz vermesi.

Geçtiğimiz Nisan ayında Tracxn! 3,5 milyon dolarlık yatırımını SAIF Partners’dan aldı. Bu yatırım ile şirket, analist iş gücünü 150’ye çıkarmayı düşünüyor. Daha sonra da Malezya, Endonezya, Singapur, Filipinler, Vietnam ve Avrupa’ya doğru genişleyip, global veri tabanını büyütecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*