18 Kasım 2018

Turbo Pazarlama: Online Mağazalara 5 Sosyal Medya Dopingi

turbo 1

E-ticaret sitenizde satışları artırmak uygulayabileceğiniz pek çok taktik var. Ancak ilk ve en önemli olanı web sitenizin görünürlüğünü artırmak. Bunu da sitenizin sosyal medyada tanıtımını yaparak başarabilirsiniz. Oysa Pinterest ve Instagram gibi sosyal ağlar e-ticaret sitelerinin sosyal medyada doğrudan satış yapmasına izin vermiyor. Twitter ve Facebook’a gelen doğrudan satın alma düğmeleri ise henüz sınırlı sayıdaki bölgede test aşamasında.

Ancak yazımıza başlarken görünürlükten söz ettik ve sosyal medyada görünürlüğünüzü artırmak için doğrudan Twitter’da satış yapmanıza gerek yok. Buna kısaca sosyal medya pazarlaması diyoruz, ama okuduğunuz yazıda standart sosyal medya pazarlaması taktiklerinden çok daha fazlasını bulacaksınız.

İlgili yazı: Instagram’la Satışlar Nasıl Artar > Instagram Pazarlama Başarısını Ölçmenin 10 Basit Yolu

Öncelikle sosyal ağlarda doğrudan online mağaza açma hayalinden tümüyle vazgeçmenize gerek yok. Çünkü aşağıdaki 5 kurnaz taktikle sosyal medyayı hem pazarlama hem de satış için faydalı bir pazar yerine dönüştürebilirsiniz. Öyleyse ne duruyoruz? Hemen başlayalım:

1 Sosyal ağlarda satış yapın

Az önce sosyal ağların kendi sayfanız üzerinden doğrudan satış yapmanıza izin vermediğini söyledik ama bu sizi durdurmasın. Günümüzde birçok üçüncü taraf uygulaması bu teknik sınırlamayı aşmanızı sağlıyor. Örneğin Curalate’in “Like2Buy” düğmesi ile Instagram’dan satış yapmanız mümkün. Bu düğme, Instagram resminize tıklayan kullanıcıların ürün sayfanıza ulaşmasını sağlıyor. Target ve Nordstrom bu şekilde çalışan en büyük iki perakendeci.

İlgili yazı: LikeNshop Uygulaması ile Instagram’da Doğrudan Satış Yapın

Ayrıca Curalete’i Pinterest ve Tumblr’da da kullanabilirsiniz. Hepsi de görsel sosyal ağlar olduğu için ürün resmi ve kısa ürün videosu ile satış yapmanızı, yani müşterinin ne satın aldığını görerek alışveriş yapmasını sağlıyor. Böylece sosyal ağlardaki takipçilerinizi online müşteriye dönüştürmüş oluyorsunuz.

turbo 2

2 Müşteri paylaşımları ödüllendirin

Müşteri tavsiyeleri gönüllü marka elçileri olarak algılandığından sosyal medya pazarlamasında sizi tanıtacak en güçlü ve güveniler araçlardan biridir. Çünkü diğer müşteriler önce sizden satın alıp ürününüzden memnun kalan kullanıcıların yazdıklarına inanır. Peki, müşteri tavsiyelerinden nasıl yararlanacaksınız?

Bunun için tek yapmanız gereken web siteniz ve online mağazanızı sosyal medya sitelerine entegre etmek. Müşterilere sizden alışveriş yaptıkları zaman bu alışverişi tek tuşla sosyal ağlarda paylaşma imkanı tanıyın. Hatta bunu bağlılık programına entegre edin. Öyle ki yeterince paylaşım yaptıklarında sizden indirim, hediye çeki, promosyon kodu, ücretsiz eve teslimat gibi ödüller kazansınlar.

İlglii yazı: Bağlılık Programlarıyla Satışları Artırmanın 4 Yolu

Örneğin Jetsetter, sitesinden online otel odası rezervasyonu yapıp da bunu Facebook’ta paylaşanlara indirim yapıyordu. Uber de bazı ülkelerde kişisel kodlarını arkadaşlarıyla online paylaşanlara sürüş kredisi veriyor.

3 Tanıtım videoları kullanın

İngiliz video bloggerı Tanya Burr’ü tanıyor musunuz? Tanıyorsanız hemen araştırmanız gerekiyor. Tanya, Youtube’da paylaştığı videolarla ünlendi ve kozmetik alanında marka oldu. Çünkü sosyal ağlarda paylaştığınız videolar satışları artırıyor.

Video paylaşımları kişisel pazarlama yapmanıza imkan tanımaz, ama sosyal medyada popüler olmanızı sağlar. Örneğin videoların gücünden yararlanmak isteyen Facebook, Youtube linklerinin gösterimini sınırladı ama sitesine doğrudan yüklenen videoların erişimini büyük ölçüde artırdı.

turbo 3

Sadece reklam videoları değil

Kısacası ister inanın ister inanmayın, müşteriler videoda gösterilen ürünleri satın almaya bayılıyor. Video kullanarak ürünlerinizi müşterilerinize göstermek amacıyla Brandlive ve Bumebox hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Videolarınıza ürün sayfalarınızın linkini yerleştirmeniz de mümkün.

Ayrıca ürün incelemeleri videoları, sahne arkası formatında “bu ürün nasıl geliştirildi” videoları, kullanım kılavuzu videoları ve elbette native reklamlar da sosyal medya pazarlamasının önemli bileşenleridir.

İlgili içerik: Video E-Ticaret Sitelerinde Dönüşümü Artırıyor

4 Etkileşimi teşvik edin

Sosyal ağlardaki tüm paylaşımlarınızda satın al, abone ol, form doldur, video izle, bunu oku gibi bir harekete çağrı mesajı yer almalı. Böylece takipçilerinizin dikkatini çekersiniz. Bunun için müşteriyi illa satın al mesajıyla sıkmanıza gerek yok. Her ne kadar sosyal ağ kaynaklı dönüşümde eskisi kadar önemli olmasa da müşteriyi bir gönderimi beğenmeye veya paylaşmaya da davet edebilirsiniz.

İlgili yazı: Facebook’ta Tıklama Başına Maliyet (CPC) Artıyor: Beğeni ve paylaşım tıklamaları sayılmayacak

Özellikle de online mağazanızı tanıtırken müşteriyi dönüşüm sağlamaya çağırın. Bunun için gönderinize sitenizin bağlantısını eklemek yeterli olmayabilir. Twitter ve Facebook’ta yarışma da düzenleyebilirsiniz. Örneğin, size en güzel kedi resmini gönderene 4 paket ücretsiz kedi maması göndermek veya bedava konser bileti sağlamak gibi.

turbo 4

5 Sosyal ağlarda trendleri takip edin

Buna gerçek zamanlı pazarlama diyoruz, fakat sadece satış ve pazarlama trendlerini takip etmek zorunda değilsiniz. Sizinle ilgili güncel haberleri de takip edebilirsiniz. Örneğin Yandex 30 Ağustos Zafer Bayramı için özel arama sayfası hazırladı.

Ve Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr ile Pinterest sosyal ağ pazarlamasına sürekli yenilikler getiriyor. Bunun için bu ağların bloglarını takip edebilir ve Google Trends ile arama yapabilirsiniz. Twitter ve Facebook’un trend topic listelerine de göz atabilirsiniz. Özellikle Facebook size hem neyin trend olduğunu hem de neden trend olduğunu söyleyecek.

İlgili yazı: Facebook’tan Google’a Bir Darbe Daha: Tıkla Ara Reklamları Başlıyor

Gündemi yakalayın

Ancak abartmayın. Gündeme duyarlı olun ve gerçek zamanlı pazarlama yaparken toplumun duygularına aykırı gelen itici, ters ve kışkırtıcı gönderilerden kaçının. Her doğru her yerde söylenmez ve her şeyin zamanı vardır ilkelerinden hareket edin. Böylece pazarlama taktiğiniz ters tepmez, sosyal ağlarda kriz çıkmaz ve marka itibarınız zarar görmez.

İlgili yazı: Twitter’a Satın Al Düğmesi Geliyor

Gördüğünüz gibi sosyal ağlarda satış ve pazarlama yapmanızın pek çok yolu var ve gerisi yaratıcılığınıza kalmış. Bunun için canavar gibi bir sosyal medya ekibi tutmanızı tavsiye ederiz. Ancak laklakla sınırlı olmayan tecrübeli bir ekip veya eleman olmalı bu.

İşte o zaman medya satın almaya ek olarak organik gösterimde de farkı yakalayacak ve sizinle aynı Facebook bütçesini veren rakiplerinizin bir adım önüne geçeceksiniz. Peki siz sosyal ağlarda nasıl bir pazarlama taktiği güdüyorsunuz? Aşağıda bize yazın.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*