13 Kasım 2018

Türk E-ticaret Pazarı ve İstatistikleri

Geçtiğimiz ay açıklanan BKM verilerine göre internetten yapılan ödeme rakamlarının 2012 yılında 30.6 milyar liraya ulaştığına şahit olmuştuk. Yüksek internet kullanım oranları ve her geçen gün gelişen altyapı seçenekleri sayesinde popülerleşen e-ticaret sektörü yakın gelecekte ülkemizdeki yıldızını daha da parlatıyor olacak. Kalkınma Bakanlığı‘nın hazırladığı “İnternet Girişimciliği ve E-ticaret Ekseni Mevcut Durum Raporu”nda Türk e-ticaret sektörü ile ilgili birbirinden ilginç veriler paylaşılmış durumda. Buna göre; 2010 satış hacimlerine göre Türkiye’deki B2C alanında lider e-ticaret sitelerinin sırasıyla 154 milyon dolarla Hepsiburada, 100 milyon dolarla Yemeksepeti ve 95 milyon dolarla Markafoni olduğu belirtiliyor.

şekil 69 sy91

Türk e-ticaretinin geçmişi 1998 yılına dayanıyor

Türk e-ticaret pazarı, batılı ABD’nin aksine nispeten yeni bir pazar olsa da, aktif olduğu yaklaşık 15 yıldır oldukça önemli olaylara sahne oldu. Türk e-ticaretinin mihenk taşları olarak nitelenecek bir grafik yayınlayan Kalkınma Bakanlığı, e-ticaretin ülkemizdeki başlangıcını 1998 yılına dayandırıyor. Buna göre tüm kategorilerde internetten 1998 yılında hizmet vermeye başlayan Hepsiburada’ya ek olarak, aynı tarihte kitap dikeyine odaklanan İdefix (İdeefixe) ve geleneksel pazardan internete adım atan Migros ve Varan Türkiye’deki e-ticaretin ilk örnekleri olarak karşımıza çıkıyor.

şekil 71 syf 92

“Türkiye’de işletmeden tüketiciye e-ticaretin gelişimine bakıldığında yenilikçi internet tabanlı girişimler 1998-2000 yıllarından itibaren başlamış, 2006 yılından sonra yeni kategoriler (ev dekorasyon ve eşyası, kozmetik, giyim, hediyelik eşya, spor ürünleri) de eklenerek yoğunlaşmış ve her türlü ürünün satıldığı yatay yapıdaki siteler yerlerini daha az veya tek ürün gruplarının satıldığı dikey yapılara bırakmıştır.”

1998-2012 yılları arasında Türk e-ticaret sektöründeki ana gelişmelere ödeme sistemleri açısından göz atmaya devam ettiğimizde ise sanal kartların ilk kez 2000 yılında kullanılmaya başlandığına, 3d Secure’ün ise 2002 yılında Garanti Bankası tarafından kullanıldığına şahit oluyoruz.

şekil 73 sy95

Türkiye nüfusunun yarısı internet kullanıyor

İnternet kullanıcı sayısının yüksekliği ile doğru orantılı olarak e-ticaret penetrasyonundaki artış potansiyeline dikkat çeken grafiğe göre ise, internet kullanıcı sayısının toplam nüfus içindeki payına göre İsveç, yüzde 92’lik oranla ilk sırada yer alıyor. İsveç’in hemen arkasında yer alan İngiltere nüfusunun yüzde 87’si internet kullanıyorken, bu oran Almanya’da yüzde 83, Türkiye’de ise yüzde 50 olarak belirtiliyor.

şekil 79 syf102

Online alışveriş yapmayanların yüzde 77’si ihtiyaç duymadığı için yapmadığını belirtiyor

Türk kullanıcılarının internetten alışveriş yapmama sebeplerinin başında ise yüzde 77’lik oranla ihtiyaç duymuyor olmak, yüzde 33 ile mağazadan almayı tercih etmek ve yüzde 28 ile güvenlik endişeleri geliyor. Yapılan araştırmaya göre gizlilik endişeleri ile internetten alışveriş yapmayanların oranı ise yüzde 17 olarak belirtiliyor.

şekil 80 syf102

“Popüler e-ticaret sitelerinin güvenlik/gizlilik uygulamaları ve bilgilendirmelerine baktığımızda ise, Türkiye’de önde gelen alışveriş sitelerinin hepsinde 128 bit’lik Rapid SSL güvenlik sertifikası kullanıldığını görüyoruz: “Secure Sockets Layer” kısaltması olarak adlandırılan SSL sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş şekilde yapılabilmesine imkan veren standartlaşmış bir teknolojidir. SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. SSL güvenlik sertifikası uluslararası güvence altındadır.”

şekil 93 syf114

Online alışveriş yapanların yüzde 31’i kapıda ödeme yapıyor

Türkiye’de online alışveriş yapan kullanıcıların büyük çoğunluğu yüzde 57 oranıyla kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih ediyor. Ülkemizdeki ikinci en popüler şekli ise yüzde 31 oranıyla kapıda ödeme iken, online alışverişlerinde havale/EFT yöntemini tercih edenlerin oranı ise yüzde 4.

şekil 94 syf 115

Ülkemizde online alışveriş yapanların yüksek çoğunluğu, sanıldığının aksine yüzde 91.6 oranıyla sorun yaşamadıklarını belirtiyor. İnternetten ürün satın aldığında herhangi bir sorunla karşılaştığını ifade eden kullanıcılar ise yüzde 48 ile en çok yanlış ya da hasarlı ürün teslimatından şikayetçi. Geç teslimattan muzdarip olan katılımcıların yüzde 40 olarak belirtiği araştırmada dolandırıcılığa maruz kaldığını belirten kullanıcıların oranı ise yalnızca yüzde 5!

şekil 96 syf120

Kargo ücretlerinin diğer ülkelere göre daha pahalı olduğu belirtilen araştırmaya göre en ucuz kargo ücreti 2 kg’lık bir paket başına ABD doları cinsinden 0.7 cent ile Meksika’da olduğuna şahit oluyoruz. Türkiye’de bu oran 2 kg’lık paket başında 8.1 dolar. Bu rakamlar da 2010 yılından ancak, fotoğrafa genel olarak baktığımızda pek fazla bir değişiklik yaşanmadığını görüyoruz.

şekil 98 sfj 121Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. güzel bir yazı ama eksik. ayrıca sitenizi bulduğum için çok mutluyum 🙂

  2. kapsamlı faydalı bir yazı olmuş

  3. TUİK araştırması ve değerlendirmeleri çok güzel ancak kargo bedelleri değerlendirmesi ilginç. Ağırlık hesaplamalı bir bedel yazılmış tabii ki ama yine de eticaret firmalarının kargo için ödedikleri rakamlar ile alakası yok. 11kgluk ambalajda kargolanan Neato için 8TL ödeniyor mesela. Meksika’nın kişi başına geliri Türkiye ile çok da farklı değil ve bu farkı açıklamıyor.

  4. tolga kaya der ki:

    Kargo maliyetlerinin yüksekliği Türkiye’nin dünyanın en pahalı benzinini kullanması ile alakalı olabilir mi?

Geribildirimler

  1. […] TÜİK’in bir başka anketine göre tüketicilerin yüzde 77′si ihtiyaç duymadıklarından, yüzde 33′ü fiziksel mağazayı […]

  2. […] daha çok Outletim.com‘un 10 yılı hakkında konuşmayı planlarken, sohbetimiz bir anda Türk e-ticaret pazarının ve özellikle Outletim.com’un asıl rakipleri olarak düşünebileceğiniz özel alışveriş […]

Fikrini söyle

*