22 Kasım 2018

Türk E-ticaret Şirketlerinin Televizyon Reklamları

Son zamanlarda birçok yerli e-ticaret sitesinin dikkat çekici reklamları TV kanallarında boy göstermeye başladı. Gazete ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarının, marka bilinirliği ve satışlar üzerindeki etkisi tartışılmaz durumda ancak hedefleme ve ölçümleme konusunda dijitalin sunduğu nimetler bu mecraların bir adım önünde görünüyor.

Her geçen gün internet reklam harcamalarının pazarlama bütçelerindeki payı artsa da, geleneksel medyanın hala tüketici üzerinde ciddi bir etkisi bulunuyor. Kesenin ağzını açan e-ticaret firmaları da reyting rüzgarını arkalarına alarak TV reklamları verme yoluna gidiyorlar. Bazıları bu tanıtım filmlerinde herkesin tanıdığı ünlü bir simaya yer veriyor, kimisi de viral etki yaratma potansiyeline sahip keyifli bir kurgu oluşturuyor.

Aralarında; Hepsiburada, Markafoni, VipDükkan, 1V1YMorhipo (güncelleme: Trendyol, Yemeksepeti, Enmoda ve Çiçeksepeti) gibi şirketlerin de bulunduğu bir grup online alışveriş sitesi bir süredir TV reklamları vermeyi tercih ediyor ve oldukça olumlu geri dönüşler aldıklarını belirtiyorlar. Geçtiğimiz aylarda hazırladığımız bir dosya konusunda özel alışveriş kulüplerinin TV reklamlarına bakış açısını ortaya koymuştuk. Hem yeni üye sayısı, hem site trafiği, hem de satışa dönüşme konusunda hızlı geri dönüşler sağlayan e-ticaret sitelerinin son dönem TV reklamlarını mercek altına aldık.

1V1Y.com / “Moda Partisi”

Diğer e-ticaret şirketlerinin reklamları göz önünde bulundurulduğunda 1V1Y, büyük bir prodüksiyonla tüketicilerin karşısına çıkmayı tercih etmiş. Erol Büyükburç’un seslendirdiği reklam filminin yönetmeninin ise Ezel Akay olduğunu belirtelim. 31 farklı oyuncu, 600 ürün ve birçok hikayenin yer aldığı reklamın devamında ise firma interaktif bir video yayınlayacağını açıkladı. Bu doğrultuda kullanıcılar videoyu internet üzerinden izlediği takdirde, hikayelerin içinde dolaşıp, beğendiği ürünleri satın alabilecek.

Vipdükkan / “Dükkan Sizin, Kargo Bizim”

“Dükkan Sizin, Kargo Bizim” sloganıyla yayınladıkları yeni reklam kampanyalarında; haftanın yedi günü tüm ürünlerde ücretsiz kargo avantajı sunduklarını vurgulayan Vipdükkan, 2012 yılındaki diğer TV reklamlarıyla da dikkat çekmişti. 14 saniyelik bu yeni reklam filminde ise doğrudan mesaja odaklanan şirket, herhangi bir oyuncu kullanmayı tercih etmemiş. Geçtiğimiz aylarda; Ayşe Arman ve Tülin Şahin gibi isimlerin de yer aldığı ürün odaklı TV reklamlarıyla tüketicilerin karşısına çıkmayı tercih eden Vipdükkan da tıpkı diğer online alışveriş siteleri gibi geleneksel medyanın gücüne inanıyor anlaşılan.

Morhipo / “Morhipo Mania”

Morhipo Mania adı altında başlattıkları reklam kampanyasıyla kadınların alışveriş alışkanlıklarına keyifli göndermeler yapan Morhipo da, TV reklamlarının bilinirliği artırmada büyük etkisi olduğuna inananlardan. Morhipo Pazarlama Müdürü Necmi Kahraman’ın belirttiğine göre firma; reklam yayınladıkları günler, diğer dönemlere göre üye sayısı ve arama bazında ciddi farklılıklar yaşıyor. Geçtiğimiz aylarda masraftan kaçınmayarak beraber çalıştıkları Demet Akalın ve Hande Yener’li reklamlarıyla da gündeme gelen özel alışveriş kulübü, 16 saniyelik yeni reklam filmlerini birkaç farklı senaryo ve kurguyla yayınladı. Morhipo ayrıca, kurumsal Youtube kanalında kamera arkası görüntülerini de paylaşıyor.

Markafoni / “Markalar”

Yeni sezonla beraber reklam ve tanıtım kampanyalarına hız veren online alışveriş sitelerinden biri de Markafoni. 23 saniyelik reklam filmleriyle TV ekranlarındaki yerini alan özel alışveriş kulübü, önceki aylarda yayınladığı kışkırtıcı “Markafonik Aşk” reklam kampanyasıyla da adından sıklıkla söz ettirmişti. Bu seferki reklam videosunu daha kısa tutan ve akılda kalıcı bir jingle ile destekleyen Markafoni, online ve offline reklam harcamalarına geniş bir bütçe ayırmayı tercih ediyor.

Hepsiburada / “Sevdiğiniz markaların hepsiburada!”

Geçtiğimiz Eylül ayında ulusal TV kanallarında boy göstermeye başlayan Hepsiburada.com’un son reklam serisi birkaç farklı formatta yayına hazırlanmış. Keyifli ve akılda kalıcı bir jingle eşliğinde gösterilen tanıtım filmi 16 saniye sürüyor ve ayakkabı, gardırop ve anne-bebek ürünleri gibi değişik kategorilere odaklanıyor. Animasyon formatında çekilen reklamlarda bedava kargo hizmeti ve iki ay taksit erteleme seçeneği gibi avantajlar da ön plana çıkarılmış durumda. Bir önceki tanıtım kampanyasında “Çaylak” temasını kullanan Hepsiburada, bu reklamlarda tanınmış isimlere de yer verme yoluna gitmişti.


Güncelleme:

Yemeksepeti

Madem liste genişliyor, Yemeksepeti’nin Mayıs 2012’de içinde yayınladığı reklamı da listeye ekleyelim dedik. Yemeksepeti’nin bu çalışması hem online hem de offline mecralarda epey yankı yaratmış ve konuşulmuştu.

Trendyol/ “Hadise”

2012 yılının başlarında yayına giren Hadise reklamı ile Trendyol, aldığı yabancı yatırımları offline mecralara geri yatırarak ünlü bir isim ile çalışmanın faydalarını görmüştü.

Enmoda / “En Moda Sen”

Markafoni grubunun şirketlerinden olan Enmoda.com da televizyona reklam veren e-ticaret siteleri arasındaki yerini 15 Kasım 2012 itibarıyla almış oldu. Mart ayında Doğuş Grubu’ndan Markafoni’ye geçen Enmoda’nın yayınladığı reklamda bir Enmoda.com kullanıcısının backstage diye tabir edilen kısımdan iş yerine olan geçişini izliyoruz.

Çiçeksepeti / “Uzak Diye Bir Yer Yok”

7 Ocak 2013 itibarıyla Çiçeksepeti de televizyona reklam veren e-ticaret şirketleri arasındaki yerini aldı. “Uzak Diye Bir Yer Yok” ismindeki çalışma ile Çiçeksepeti mesafe tanımadan birçok noktaya çiçek ulaştırabileceklerini vurguluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. internette reklam sektörü akılalmaz şekilde gelişti.

  2. çok etkileyici sektör

  3. Ahmet Yıdız der ki:

    Bu listede niye clubboon.com yok? http://www.youtube.com/watch?v=kq0f6JOTb6A

  4. Para var huzur var. Güzel reklam çalışmaları umarım bir gün bizler de yaparız.

Fikrini söyle

*