18 Kasım 2018

Türk E-ticaret Siteleri Blogları Etkili Kullanıyor mu?

Tıpkı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok online alışveriş sitesi müşterileriyle etkileşim kurmak için blog yayıncılığını önemli bir iletişim aracı olarak kabul ediyor. Biz de ülkemizdeki; Markafoni, Limango, Trendyol, Morhipo, Lidyana, Vipdükkan, ÇiçekSepeti ve GittiGidiyor gibi e-ticaret sitelerinin blog sayfalarını nasıl kullandığını araştırdık.

Tek yönlü iletişim modellerinin tarihin tozlu sayfalarında kaldığı bir dönemde gittikçe önemi artan online mecralar; müşteri memnuniyeti odaklı satış ve pazarlama politikalarına yeni bir boyut kazandırdı. Artık tek bir internet sitesi, tüketicilerle sürekli etkileşim içerisinde olma konusunda yetersiz kalıyor. Sosyal medya kanalları, mobil uygulamalar gibi farklı iletişim mecralarının öne çıktığı günümüzde, özellikle blog yayıncılığı doğru kullanıldığı takdirde müşteriyi bir yerden yakalama açısından oldukça etkili olabiliyor. Bloglar, firmayı kendi sektöründe bir fikir ve düşünce önderine dönüştürürken, orta ve uzun vadede sağlam bir marka sadakatinin oluşmasına da zemin hazırlıyor.

Markafoni

Türkiye’nin en bilinen özel alışveriş kulüplerinden Markafoni, 11 Mayıs 2010’dan beri blog yayınına devam ediyor. Site oldukça sade ve minimal bir tasarımla ziyaretçilerine moda, alışveriş ve tasarım ile ilgili her türlü bilgiyi güncel olarak sunma gayretini taşıyor. “Niş, Design, Look, Ünlüler, Trendalarm ve Lovehate” olmak üzere altı ana kategori altında paylaşılan içerikler, genellikle okuyucu sıkmayacak sade ve esprili bir dille oluşturuluyor. Blogda genel olarak bayan ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek haberler ağırlıkta olmasına karşın, erkekler için de eğlenceli ve bilgilendirici içerikler bulmak mümkün. Dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi aldığını ifade eden Markafoni Blog, özellikle giyim-kuşamına özen gösteren ve modayı yakından takip eden kesim tarafından ilgi görüyor. Ünlü isimlerle gerçekleştirilen çekimlerin kamera arkaları ve en son trend bilgilerinin yer aldığı siteye bugüne kadar 1 miyonun üzerinde ziyaretçi geldiği de aktarılan bilgiler arasında.

Limango

İlk olarak 2007 yılında Almanya’da faaliyete başlayan Limango‘nun ülkemize gelişi 2009’un Mayıs ayını bulmuştu. Türkiye’nin ilk özel alışveriş kulüplerinden olan Limango da müşterileriyle iletişim kurmak amacıyla blog yayıncılığını tercih edenlerden. Diğer alışveriş blogları gibi sade bir tasarımla ziyaretçilerini ağırlayan sitede; en çok tercih edilen ürünlerin sergilendiği “En moda”, aktivitelerinin duyurulduğu “Etkinlik” ve podyum dünyasından en trend konu başlıklarının paylaşıldığı “Podyum” dahil olmak üzere, toplam 13 kategori altında yazı yazılıyor. Ayrıca “Editör’ün seçtikleri” başlığı altında indirime giren, trend ürünler de blog ziyaretçilerinin beğenisine sunulmuş. Günde en az bir içerik paylaşmaya özen gösteren blog yazarları, bazı günler üç hatta dört içeriğe kadar çıkabiliyor. Firmanın ayrıca temel moda bloglarına ek olarak dört ayrı blog sayfası daha yayında. Bunlar; “Art&Design” temasıyla yola çıkan Limango ARD Blog, teknoloji içeriklerinin paylaşıldığı Limango Tech, çocuk modasına odaklanan Limango Kids ve güzellik-bakım konularında içerikler paylaşan Pink Blog. Fakat bu bloglarda diğerlerinin aksine genellikle haftada bir içerik girildiğini belirtmek gerekiyor.

Trendyol

Diğer moda bloglarında olduğu gibi Trendyol da doğrudan satışa yönlendirmeyen daha “life style” tarzı haberler yapmaya özen gösteriyor anlaşılan. Ancak sayfa içerisinde hemen ilk göze çarpan yerlerde Trendyol’a üye olmaya çağıran ve “Davet et, hediye çeki kazan” gibi duyuruları biraz daha ön plana çıkarmışlar. Trendyol’un kurumsal renkleri olan; turuncu, siyah ve beyazın ağırlıkta olduğu tasarımı ile blog, ziyaretçilere keyifli bir görünüm sunuyor. Anket kategorisi altında paylaşılan güncel sorular yardımıyla, ziyaretçilerle ayrı bir etkileşim yakalanması hedeflenmiş. Yine anket bölümünün hemen üzerinde yer alan kısımda blogda paylaşılan son mesajların ve yorumların sıralamasını da görmeniz mümkün. Ancak aynı yerde yer alan “Markalar” sekmesi biraz kafa karışıklığı yaratabiliyor. Toplam 16 kategori başlığı altında paylaşılan içerikler oldukça keyifli ve ilgi çekici bir üslupla oluşturulmuş. Fakat kategori başlıklarının tamamen Türkçe olmaması amatör bir izlenim yaratabiliyor.

Morhipo

Diğer özel alışveriş kulüplerinin bloglarının aksine, Morhipo‘nun ana sayfasında rutin bir haber akışı gözlemleyemiyoruz. Bunun yerine öne çıkan haberlerin yer aldığı bir seçkiler bölümü karşılıyor ana sayfaya uğrayan ziyaretçileri. Farklı tasarımıyla dikkat çeken Morhipo Blog‘ta yedi ana kategori altında içerik paylaşımı gerçekleştiriliyor. En son moda haberleri ve sokak modası gibi konu başlıklarının yer aldığı “Trend”, makyaj ve bakım modasının öne çıkarıldığı “Güzellik” ve düzenli burç yorumlarının yer aldığı “Astrohipo” ana sayfada ilk göze çarpan kategorilerden. Türkiye’den olduğu kadar, dünya çapında da moda ve stil haberlerine ağırlık veren Morhipo; ayrıca “Video” kategorisi altında ünlü markaların yeni sezon kreasyon tanıtım videolarına da yer veriyor. Düzenli ve günlük olarak güncellenen blogda satışa yönlendiren linklere pek denk gelmedik. Yani açık açık kendi reklamını yapmayan site, meraklılarına güzel ve sade bir “life style” kaynağı sunuyor.

Lidyana

Online takı ve aksesuar satışında Türkiye’nin en bilinen girişimlerinden olan Lidyana da blog yayınclığı kervanına katılan markalardan. Moda, güzellik, takı, yüzük gibi başlıkların öne çıkarıldığı toplam yirmi iki kategoride içeriklerin paylaşıldığı sitenin ana sayfasında sürekli güncellenen bir sekme bulunuyor. Her gün en az bir adet kapsamlı ve detaylı bir içerik paylaşmaya gayret eden Lidyana’nın blog sayfasında genellikle kadın içerikleri hakim. Çoğunlukla kadın hedef kitleye hitap eden firmanın erkek müşterilere de sahip olduğu göz önünde bulundurulursa, blog sayfalarında biraz daha erkek modasına ağırlık vermeleri tavsiye edilebilir. Ünlü ve sektörel isimlerle röportajların da yer aldığı sitenin ana sayfasında markanın Twitter hesabından anlık tweet akışları da yer alıyor. Sade ve kullanışlı arayüzüyle göz yormayan Lidyana’nın blog sayfasında ayrıca takı-giyim kombini önerileri ve trendleri de göz çarpan diğer ayrıntılardan.

VipDükkan

Yine beyaz ve tonlarının ağırlıkta olduğu sade tasarımlı bir moda bloğu var karşımızda. Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan özel alışveriş kulüplerinden VipDükkan, blog yayıncılığı konusunda rakiplerinin biraz gerisinde kalmış anlaşılan. Çok nadir bir şekilde güncellenen ve içerik girilen blog; “kombin önerisi, moda ajanı, tasarım harikası, trend takip ve ünlüler” gibi ana kategorilere sahip. Ana sayfada yer alan “Fırsatları Kaçırma” ve “Arkadaşlarını Davet Et” bağlantılarıyla vipdukkan.com’a yönlendirme yapan site, bugüne kadar girilen içerik sayısının fazlalığına bakarsak ilk zamanlarda oldukça güncel tutuluyormuş. Fikirlerini ne değiştirdi de blog yayıncılığını ikinci plana attılar bilinmez ancak, marka algısı üzerinde oldukça büyük bir etkisi olan blog yayıncılığını daha aktif ve güncel kullanabilirler.

Çiçek Sepeti

Nadir güncellenen bloglardan birisi de Çiçek Sepeti‘ne ait. Genellikle ayda bir içerik paylaşımının yapıldığı sitede özel günler ile ilgili paylaşılan yazılar çoğunlukta gibi duruyor. Yazılarında ana sitenin satış sayfasına yönlendiren linklerin de yer aldığı blogda “çiçek bakımı”, “çiçek anlamları” ve “hediye önerileri” gibi kategoriler yer alıyor. Üretilen içerikler ve seçilen anahtar kelimelerle güçlü bir arama motoru optimizasyonu yaptığı anlaşılan site, tıpkı Vipdükkan gibi hızlı başlayıp sonradan blog yayınını ikinci plana atan online alışveriş sitelerinden. Ayrıca ana sayfalarında şimdi çiçek gönder butonu ile doğrudan siteye yönlendiren bir bağlantının da yer aldığı blog sayfası biraz daha interaktif kurgulanabilirmiş. Kullanıcı yorumları veya tweet akışı gibi eklentiler ile daha da canlı tutulabilecek blog; biraz daha aktif kullanıldığı takdirde, internette çiçek ve hediye arayan bir çok online kullanıcı tarafından ziyaret edilebilecek yegane mecra olabilir.

GittiGidiyor

GittiGidiyor‘un blog sayfası, az ama öz güncellenen bir başka kurumsal blog örneği olarak karşımıza çıkıyor. “GittiGidiyor’da neler oluyor?” sloganıyla yayın yapan sitede çoğunlukla şirket içi haberler, GittiGidiyor’daki son güncellemeler, çalışanların uzmanlıklarıyla ilgili bilgi paylaşımları ve kampanyaların perde arkası gibi farklı konu başlıklarında yazılar paylaşılıyor. Spesifik bir konuda içerik stratejisine sahip olmadığı anlaşılan blogda yazılar, çoğunlukla şirket çalışanlarının kaleminden çıkıyor. Kurum içi bir motivasyon aracı olarak da kullanılan GittiGidiyor’un blog sayfası temel kategori başlıkları altında daha sık ve zengin içeriklerle desteklendiği takdirde şirket için çok değerli bir iletişim mecrası haline gelebilir. Örneğin; GittiGidiyor’a ait ilginç ve istatistiki bilgilerin yaygın olarak paylaşılması, ziyaretçilerin ilgisini daha fazla çekecektir.

İyi bir blog yayıncılığının püf noktaları

1- Bir amacınız olsun: Kurumsal hedefleriniz doğrultusunda blog yayıncılığının size ne sağlayacağını tespit edin.
2- Hangi konuda ve hangi üslupta yazacağınıza karar verin. Çok kurumsal bir duruş sergilememeye gayret edin.
3- Kurumsal kimliğinizle bağlantılı, profesyonel bir blog tasarımı seçin.
4- Sürekli kendi tanıtım ve reklamınızı yapmaktan kaçının.
5- Blogunuza sosyal paylaşım sitelerinin linklerini ekleyin.
6- Şirket blogunuzun farklı kanallarda tanıtım ve duyurusunu yapın.
7- Gerek sosyal ağlarda gerekse diğer internet mecralarında firmanız ve blogunuzla ilgili neler konuşulduğunu takip edin.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*