22 Nisan 2018

Türk E-ticaret Sitelerinin Yüklenme Hızları da Ortalamanın Altında

site yüklenme hızı
Son zamanlarda küresel şirketlerin dahil olduğu araştırmalarda e-ticaret sitelerinin yüklenme hızlarının önceki yıllara göre yavaşladığı belirtiliyor. Özellikle son bir yılda e-ticaret sitelerinin yüklenme hızlarının yüzde 21 yavaşladığı ve ortalama yüklenme süresinin 9,3 saniyeye çıktığı görülüyor.

Medianova’nın, Google’ın PageSpeed Insights servisiyle yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de e-ticaret sitelerinin yüklenme hızı ortalama seviyelerin altında olduğu görülüyor.

0 ile 100 arasında bir skorla değerleme yapılan araştırmada 85 ve üzeri puan alan sitelerin yüklenme hızlarının iyi olduğu ve bu sayının altında kalanların ise yavaş yüklenen siteler olduğu belirtiliyor. Türkiye’deki e-ticaret şirketlerinin yüklenme hız skoru ise ortalama olarak 70 olduğu öne çıkıyor.

Medianova CEO’su Serkan Sevim, yüklenme hızının arama motorlarının organik arama sıralama algoritmasında önemli bir rol oynadığını ve yavaş açılan sitelerin arama sonuçlarında alt sıralarda yer alabileceğini söylüyor.

Bunun yanı sıra yavaş açılan siteler müşteri kaybına da yol açabiliyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 47’si e-ticaret sitelerinin 2 saniye veya daha kısa sürede açılmasını istediklerini belirtirken, yüzde 40’lık bir bölüm 3 saniyeden fazla bir sürede yüklenen e-ticaret sitelerini terk ettiklerini dile getiriyor. Tüketicilerin yüzde 79’luk bir bölümü ise yüklenme hızından memnun kalmadıkları siteden bir daha alışveriş yapmadıklarını dile getiriyor.

Bunların dışında ek olarak 1 saniyelik gecikme ya da 3 saniyeyi aşan bekleme süreleri de müşteri memnuniyetlerinde yüzde 16’lık bir düşüş olmasına neden oluyor.

Bu durumlarda e-ticaret sitelerinin hız testlerini yaparak hangi konularda geliştirmeler yapmaları gerektiğini analiz etmelerini ve sayfalarında iyileştirmelere gitmeleri gerekiyor. Ücretsiz hız testi yapabileceğiniz araçları incelemek için buraya bakabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Furkan Açıkgöz der ki:

    Sitelerin isimlerini ve ortalama hızlarını da yayınlasaydınız da keşke daha faydalı bir yazı olsaydı 🙂

  2. Evet ama gerçekten haklısı bir yazı olmuş bazı siteler varki resmen bir tık arası bir dakika bekliyor insan. Öyle çok bekleten siteler varki iki tıklama arasında ne yapacağını unutabiliyor hatta 🙂

Fikrini söyle

*