19 Kasım 2018

Türk E-ticaretinde Ayakkabı Dikeyi Değerlendirmesi [Dosya]

Ayakkabı Dosyası2012/13 dosyasında sektörün birçok profesyoneli ile beraber görüşlerini aldığımız moda bloggerlarına online alışveriş trendlerini sorduğumuzda e-ticaret sitelerinin birçoğunun ayakkabı ya da takı odaklı olmasının şaşırtıcı olmadığı, artık Türk insanının stili için de tüketimde bulunduğu cevabını almıştık. Geçtiğimiz sene DORinsight tarafından yapılan bir araştırmaya göre kadınlar arasında internetten en çok yüzde 70 ile giyim, yüzde 52 ile ise ayakkabı alışverişi yapılıyor. Erkekler için ise ayakkabı alışverişi, elektronik eşya ve giyimden sonra yüzde 37 ile üçüncü sırada.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız ve Markafoni‘nin kadınların alışkanlıklarını ortaya çıkaran infografik çalışmasında da en hızlı 38 numara ayakkabının tükendiğini, 8-11 cm yükseklikteki topuklu ayakkabıların tutulduğunu ve Ugg botlar yerine platformlu Oxford ayakkabıların yeni trend olduğunu öğrenmiştik.

Türk insanının, özellikle Türk kadınının ayakkabı ve çanta alışverişi konusunda epey istekli olduğunu az çok biliyoruz. Peki online alışveriş siteleri bu heyecandan nasıl bir pay alıyor, bu heyecanlı kitleye nasıl bir hizmet veriyor?

Türk e-ticaretinin ayakkabı satışı gerçekleştiren önemli sitelerine 2012 yılını nasıl geçirdiklerini, Türk tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını, ayakkabı satışında stok tutmanın önemini ve yeni dönemin trendlerini sorduk. Ayakkabı Dünyası’ndan Nur Adıgüzel, Butigo’dan Gizem Yasa, Hepsiburada’dan Serdar Yaman, Markafesta’dan Ozan Tarhan ve Zizigo’dan Onur Levent sorularımız cevapladı. Özet olarak ise ayakkabı siteleri ve müşterileri için hizmet kalitesinin öneminin ortaya çıktığını söylemek mümkün.

Ayakkabı Dünyası – Pazarlama, Reklam ve E Ticaret Direktörü Nur Adıgüzel

Nur Adıgüzel2012 yılında da, aynı bir önceki yılda olduğu gibi, sektördeki birçok markanın stok ve satış kaygısı ile marka konumlandırmalarının dışında hareket ederek indirim ve kampanyalara yöneldiklerini belirten ayakkabıdunyasi.com.tr‘den Nur Adıgüzel, müşterilerin ise bir süre sonra bu trende olumlu tepki vermemeye başladığını ve bu yüzden de markaların imaj, güven ve karlılık tarafında zarar gördüğünün altını çiziyor: “Biz 2012 yılını da büyüyerek kapattık. 2012 yılı, ayakkabı ve tekstil perakendesi için çok parlak bir yıl olmamasına rağmen, yatırımların tedbirli yapıldığı ve sağlam duran markaların büyüyerek tamamladıkları bir yıl oldu.”

19 farklı ilde 41 (internet siteleri dahil) kadar fiziksel mağazaya sahip olan Ayakkabı Dünyası, 2008 yılında internetten de satışa başlamış. Türkiye’de e-ticaretin gelişimini genç nüfusa, artan internet kullanımına ve özel alışveriş kulüplerine bağlayan Adıgüzel, ayakkabidunyasi.com.tr’nin cirosu en yüksek 10. mağazaları olduğunu ve hedeflerinin bu siteyi hem bütün mağazaları içerisinde hem de ayakkabı sektöründe en çok ciro yapan şirket haline getirmek olduğunu belirtiyor.

İlgili video: Ayakkabı Siteleri İçin Kullanılabilirlik Testi

İnternet üzerinden ayakkabı alışverişi konusunda şüpheci olabilen tüketicileri rahatlatmak adına ücretsiz kargo ve ücretsiz değişim sağlayan Ayakkabı Dünyası’nda 3d secure, kapıda ödeme, kaliteli ürün fotoğrafları, ayakkabı numara tablosu gibi hizmetler ile tüketicinin güven duyması sağlanıyor: “Tabii bizim tanınmış bir marka olarak e-ticarete girmemiz bir avantaj. İnsanlar bizi zaten biliyor ve bu e-ticarette de güven sağlıyor. Ürünlerini mağazada deneyip sitemizden alabiliyor ya da gidip mağazadan değiştirebiliyorlar. Yani bizde bu sanal alemin yanı sıra dokunabildikleri reel bir dünya da var.”

Online ayakkabı alışverişinde en önemli trendler arasında uzman olarak görüldükleri için dikey siteleri ve müşterilerin artan kalite beklentisini vurgulayan Adıgüzel, artık fiyat rekabeti ile avantaj sağlamanın yeterli olmadığını ve marka, kalite, çeşit, iyi hizmet ve hız gibi faktörlerin öne çıktığını belirtiyor.

“41 mağazamızın operasyon ve depo olarak uygun olan çoğunluğunu internet satışına dahil ettik. Bunun için mağaza tarafındaki ERP yazılımına entegre bir yazılım gerçekleştirildi. Sistem siparişi otomatik olarak, o ürüne en yakın ve stok olarak en fazla olan mağazaya düşürüyor. Stok bilgisi sürekli güncelleniyor. Bu süreç, sipariş aşamasından ödeme, kargo ve ardından satış sonrası hizmetlere kadar İstanbul Merkez’den takip ve kontrol ediliyor.

Butigo – Kurucu Ortak Gizem Yasa

Gizem Yasa2012’nin Aralık ayında Endeavor’ın En Etkili Girişimciler listesinde Türkiye’yi temsil etme başarısını gösteren Butigo‘nun kurucu ortağı Gizem Yasa’ya geçtiğimiz yılın kendileri için nasıl geçtiğini sorduğumuzda yılın başında aldıkları yatırıma, Özgür Mansur gibi önemli tasarımcılarla ve celebrity yüzü olarak da İvana Sert ile çalışmaya başlamalarına vurgu yaptı ve ekledi: “2012’de hem Türkiye’de hem dünyada güçlü ve sürdürülebilirliğin önemini kavramış yapılar varlıklarını sürdürmeyi başarırken, konuya daha kısa vadeli yaklaşan ve uzun vadede sürdürülebilirliğe oynamayan yapıların aldığı olumsuz sonuçlardan dersler çıkarmak çok önemli.”

Türk tüketicilerin henüz online alışveriş kültürünün oturmamış olduğunu belirten Yasa, müşteri memnuniyetini ana hedef olarak belirleyerek direnci ve önyargıyı kırmaya çalıştıklarını belirtiyor: “Müşteriler en çok numaranın uymaması ve rahatlık konularında kaygı duyuyor, fakat müşteri hizmetlerimizin verdikleri tavsiyeler ve iade/değişim politikamız dolayısıyla bizi tercih ediyorlar. Butigo’nun sürekli müşterisi haline dönüşen, üç veya daha fazla sipariş veren çok ciddi bir kitle var.”

Stoklu çalışan Butigo, kendi tasarım ekibiyle koleksiyon hazırlıyor ve sonrasında da tedarik zincirini yönetiyor. “Dışarıdaki trendleri çok iyi gözlemleyip bunları hızlı bir şekilde, erişilebilir fiyatlara müşteri ile buluşturabilme yeteneğini ve esnekliğini verdiği için kendi tedarik zincirimizi yönetmek ve dolayısıyla stoklu çalışmak bizim en önemli avantajımız.” diyen Yasa, stok işini bir matematik olarak gördüklerini ve pazarı iyi analiz edemeyen ve müşterisini tanımayan markalar için stok yönetiminin bir risk olduğunu savunuyor.

“Tüketiciler son trend olanı uygun fiyata satın alabilmek, alışveriş deneyimleri sırasında gereken desteği bulabilmek ve alışveriş sırasında kendilerini özel hissetmek istiyorlar. Dolayısıyla, butik deneyimini online’da yaşatabilen markalarin önümüzdeki dönemin trendleri olacagini ongoruyoruz.”

Hepsiburada – Moda Direktörü Serdar Yaman

Serdar YamanPabbuc’un kapanmasının ardından 2013 yılı başı itibarıyla Hepsiburada‘da Moda Direktörü olarak göreve başlayan Serdar Yaman’ın sorumlulukları arasında ayakkabı, çanta ve tekstil mağazalarının yönetimi yer alıyor. Geçtiğimiz yılın sonunda Genel Müdür İlker Baydar‘ın da görüşlerini aldığımızda Türkiye’nin en büyük e-ticaret şirketlerinden Hepsiburada için hedeflerin çok büyük olduğunu öğrenmiştik. Yaman da bu hedefleri doğruluyor: “Yılın ilk çeyreğinde geçtiğimiz yıla göre çok büyük bir büyüme yakalamış olsak da, yapılan yatırımların sonuçlarını yılın 2. yarısında çok daha büyük bir büyümeyle görmeyi planlıyoruz. Hedefimiz en kısa süre içerisinde Türkiye’nin en büyük online ayakkabı satıcısı konumuna ulaşmak.”

Tüketicinin kalite algısının düşük olmasının, Türk ayakkabı pazarındaki en büyük sorun olduğunu dile getiren Yaman’a göre Türk tüketicisi kötü ayakkabı ile iyi ayakkabıyı ayırt edemiyor ve bu yüzden de tüketicinin önceliği fiyat avantajında oluyor. Bu durum da fiyatlandırma politikalarında dalgalanmalara sebep oluyor ancak Yaman, iyi ve kaliteli ürün satanların uzun vadede kazanacağının altını çiziyor: “Türkiye’de bir kadın yılda ortalama 5, bir erkek ise ortalama 2 ayakkabı alıyor. Bu rakamlara bakıldığında müşteri sürekliliği sağlamak, bir kez yapılacak satıştan yüksek kar etmekten çok daha büyük bir önem taşıyor.”

İlgili yazı: Dünyanın En Seri Girişimcilerinden Zappos CEO’su Tony Hsieh’in Hikayesi

Ayakkabı ve tekstil ürünlerinin depo ve lojistik süreçlerinin elektronik ürün kategorilerinden çok daha farklı olduğunu ve bu yüzden de tamamen ayrı bir ekip ve yazılım altyapısı ile süreci yönetmek gerektiğini belirten Yaman, hem kendi hem de tedarikçilerin stoklarından çalıştıklarını söylüyor.

“Bugün Türkiye ayakkabı sektörü göz önüne alındığında, maalesef tedarikçi stoğundan çalışmak hem teknik olarak hem de tedarikçilerin finansal yapıları dolayısı ile çok zor. En büyük tedarikçiler bile, yüz binlerce ürünü depolarında saklayacak ve bu ürünleri çok hızlı ve hatasız şekilde sevk edebilecek altyapı ve finansal güce sahip değiller.”

Markafesta – Kurucu Ortak Ozan Tarhan

Ozan TarhanTürk tüketicilerin bir seferde birden fazla ayakkabı aldığını ve bu ayakkabıları da uzun yıllar boyunca değil, kısa süreler için giydiklerini belirten ayakkabı fırsat sitesi Markafesta‘nın Kurucu Ortağı Ozan Tarhan, bu durumun da daha ekonomik ürünlerin tüketilmesi anlamına geldiğini söylüyor. Bunun yanında Tarhan, Türk tüketicilerin marka ürünlerin orijinalliğinden şüphe ettiklerini ve bu konuda güven duymaya ihtiyaçları olduğunun altını çiziyor.

11 fiziksel mağazası olan ve sezonda yaklaşık 50 markaya ulaşan Ayaks Ayakkabı ile çalıştıklarını söyleyen Tarhan, stok yükü taşımadıklarını ve bazı ürünleri raftan alarak müşteriye aynı gün içinde ulaştırabildiklerini belirtiyor: “İlerleyen süreçte müşterilerimiz sadece indirimli ürün değil, sezonluk ürünleri de Markafesta’dan alma şansı elde edecektir.”

“Zaman içinde müşterilerimizden aldığımız datalar ile birlikte müşterilerimizin tarzına, ayakkabı numarasına özel e-mailing çalışmaları başlatacağız. Amacımız toplu bir tüketim yerine, müşterilerimizin ihtiyacı olduğu ürünleri listeletebilmek. Markafesta olarak offline mağazalardaki tüketici davranışlarını analiz etmek ve bunları online dünyaya taşımayı hedef olarak görüyoruz.”

Zizigo – Genel Müdür Onur Levent

Onur Levent2012 yılının Zizigo‘nun yılı olduğunu söyleyen Zizigo Genel Müdürü Onur Levent, trafiklerinin, üye sayılarının, sipariş adetlerinin ve cirolarının sürekli arttığını belirtiyor: “zizigo.com, satın alınan ürünleri 1-3 günde kapıya teslim etmesi, teslimat ve iade sürecinde ücretsiz kargo servisi, iade edilen ürünün ücretsiz olarak kapıdan alınması ve 365 gün iade garantisi gibi özelliklerle Türk internet dünyasında yeni bir dönem başlattı.”

200’ün üzerinde markanın 10 binden fazla ayakkabısının yer aldığı ve stok sistemi ile çalışan Zizigo’da müşterinin satın aldığı ayakkabı zaten stokta da yer aldığı için aynı gün içinde kargoya verilebiliyor. Daha iyi müşteri memnuniyeti için özellikle hızlı teslimatın önemine vurgu yapan Levent, 1-3 iş günü içerisinde ürünlerin sahiplerine ulaştığının altını çiziyor.

Önümüzdeki dönemin trendlerini sorduğumuzda ise Levent’in paylaştığı epey önemli ipuçları yer alıyor: “Metalik renk ve desenler, geometrik modeller, monokrom renkler daha modern bir çağı vurgulayacak. Mary Jane tarzı bilekten bantlı ayakkabılar bizi 60’lara geri götürecek. Önümüzdeki dönemde gizli topuk babetler kadınların favori tercihi olacak. Ayrıca, yılan derisi platform modeller, slipper ayakkabılar, sivri burunlar, gladyatör & bot sandaletler, şekilli dolgu topuklar sıkça karşılaşacağımız trendler arasında yerini alacak. Özellikle, siyah-beyaz, neon, metalik renkler ile şeffaf ve portakal tonlarını da göreceğiz.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Merhabalar,

    Güzel bir yazı olmuş yine ellerine sağlık.

    Ancak ayakkabı ile ilgili bir araştırmada bence dikeyin de dikeyi olan http://www.fitbas.com ‘un atlanmaması gerekirdi. Onların da olaya farklı bir boyut kattığı bir gerçek.

Fikrini söyle

*