15 Kasım 2018

Türk Futbol Kulüplerinin Online Satış Mağazaları

Türkiye’de spor denince akla tabii ki ilk olarak futbol geliyor. Son yıllarda kadın taraftarların da futbola merak salmasıyla beraber, bu spor günlük hayatımızda daha çok yer almaya başladı. Hatta sosyal ağlarda bile neredeyse her gün en az bir tane futbolla ilgili trend başlık görebiliyoruz.

Futbol kulüplerinin ürünleri, takımların kendi fiziki mağazalarında zaten kullanıcıların beğenisine sunulmakta. Peki sanal ortamda durum nasıl? Bu sorunun cevabını bulmak için hangi futbol kulüplerinin resmi online satış mağazalarının olduğunu araştırdık. Beşiktaş, Bursaspor, Eskişehirspor, Fenerbahçe, Galatasaray, Orduspor ve Trabzonspor internetten satış yaparak kullanıcılarına online olarak da alışveriş yapma imkanı sağlıyor.

Beşiktaş

Beşiktaş’ın online mağazasına kartalyuvası.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Bunun dışında yurt dışındaki taraflara hizmet veren bir de www.bjkshop.com bulunmakta. Sayfaya girdiğinizde sol tarafta farklı kategoriler yer alıyor. A-Takımı, Erkek, Bayan, Çocuk ve Aksesuar’dan oluşan bu kategorilerde formaların haricinde tişörtlerden eşofmanlara kadar farklı ürünler bulunmakta.

Bu ürünlerin dışında sitede, fiziki mağazaların adresleri ve mobil tırın nerelerde olacağı gibi bilgilere de ulaşılabiliyor. Kredi kartı ve havale ile ödeme seçeneklerinin yanı sıra 200 TL ve üzeri alışverişlerde kullanıcılardan kargo ücreti de alınmıyor.

Bursaspor

Bursaspor da online mağazası ile internetten alışveriş yapmayı tercih eden taraftalara hizmet veriyor. bursastore.com adresinden takımın online mağazasına ulaşabilirsiniz. Sayfanın üst kısmında kategoriler kısmı yer almakta. Takım, Şampiyonluk, Erkek, Kadın, Çocuk, Bebek, Aksesuar ve Yayın’dan oluşan kategorilerde çeşitli ürünler yer almakta.

Eskişehirspor

Eskişehirspor’un online mağazasına kullanıcılar esstoreonline.com adresinden ulaşabiliyorlar. Eskişehirspor’un sayfasında kategorilerin ürünlere göre belirlendiğini görüyoruz. Kadın ve Çocuk ürünleri kategorilerin içinde yer ayrıca yer alıyor; fakat diğer ürünler çeşitlerine ayrılmış durumdalar.

Sayfanın üst kısmındaki menüde sipariş takibi, müşteri hizmetleri gibi hizmetlere ulaşılabiliyorken, bunların yanında EskişehirSpor’un offline mağazalarının adreslerine ve iletişim bilgilerine de buradan ulaşmak mümkün.

Fenerbahçe

Fenerbahçe, fenerium.com.tr adresinden internetten satışlarını yapmakta. Sayfanın üst menüsünde Erkek, Kadın, Çocuk, Bebek, Ev/Ofis ve Aksesuarlar’dan oluşan farklı kategoriler bulunmakta. Kullanıcıya forma alışverişlerinde diğer kulüplerden farklı olarak formanın arkasına isim ve numara yazma seçeneği de sunuluyor. Buna ek olarak formaların beden ölçüleriyle ilgili detaylı bilgiler de sayfanın alt kısmında bulunmakta. Sayfaların alt kısmında bir de seçtiğiniz ürünle ilgili diğer ürünlerinde linkleri bulunmakta.

Ödeme seçeneklerinde kredi kartı ve havale ile ödemenin de yanı sıra PayPal ile de ödeme yapılabiliyor. Bunun yanında Fenerium tırının programı da sayfada bulunmakta.

Galatasaray

Galatasaray’ın online mağazasına gsstore.org adresinden ulaşmak mümkün. Sayfanın en üstünde bulunan Formalar, Özel Seri, Erkek, Kadın, Çocuk, Bebek, Ev&Ofis, Aksesuar, AliSamiYen ve Gs Dergi & GsTV kategorilerinden kullanıcılar istedikleri ürünlere ulaşabiliyorlar. Ürünlerin bedenleriyle ilgili detaylı açıklamalar Galatasaray’ın sayfasında da bulunmakta.

Anlaşmalı olduğu bankaların kredi kartlarına 3 taksit imkanı da sağlayan spor kulübü, 100 TL ve üzeri alışverişlerde taraftarlarına ücretsiz kargo hizmeti de sunuyor. Diğer sitelerden farklı olarak fiziki mağazaların ve diğer iletişim bilgilerine sayfanın en altındaki linklerden ulaşılabilen sayfada, yine diğer sitelerden farklı olarak iletişim sayfasına girebilmek için üye olmanın gerekmesi de dikkat çekiyor. Diğer kulüplerin sayfalarında iletişim bilgilerine doğrudan ulaşılabiliyor.

Orduspor

Online mağazasıyla taraftarlarına hizmet veren bir diğer futbol kulübü de Orduspor. cafestore52.com adresinden Orduspor’un resmi ürünlerinin satışını yapan sitenin sağ köşesinde Fırsat Ürünler, Formalar,Erkek ,Kadın, Çocuk, Bebek, Aksesuar ve Orduspor Dergisi kategoriler bulunmakta. Üst menüde ise iletişim bilgileri ve koleksiyon sekmesinin altında tüm alt kategorilere ulaşılabiliyor.

250 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti sağlayan sitenin en altında kullanıcı sözleşmeleri yer almakta.

Trabzonspor

Trabzonspor’un sanal mağazası TS Club’a trabzonspor.com.tr adresinden ulaşılabiliyor. Trabzonspor’da forma satışlarında kişiye özel olarak isim ve numara hizmeti sunuyor ve Fenerium ile beraber bunu online olarak sunan iki şirketten biri. Yalnız TS Club’da bu baskı için ekstra bir ücret alınmakta.

Üst menüde Forma, A Takım, Giyim, Bebek, Ev Tekstil & Ev/Ofis Ürünleri, Kırtasiye, Aksesuar, Yayın ve Katalog kategorilerinin yanı sıra bir de online kullanıcılarına %61’e varan indirimleri sundukları ayrı kategoriler yer almakta.

TS Club’ta alışverişlerde sadece kredi kartıyla satın alma yapmanın mümkün olduğunu da eklemek gerekiyor. Bunun yanında Trabzonspor, 100 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo hizmeti de vermekte.

Futbol kulüplerinin kendi internet sitelerinin yanı sıra, özel alışveriş kulüpleri de bazı dönemlerde kampanyalar düzenleyerek futbol kulüplerinin formalarını internet üzerinden satışa sunuyor. Bunların haricinde internette takımların formalarını bulabileceğiniz başka siteler de bulunmakta.

Futbol kulüplerinin ürünlerine ulaşabileceğiniz diğer internet siteleri ise şöyle;Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. yaptığım incelem sonucunda Futbol Kulüplerinin online satışa önem vermedikleri kanaatine vardım,
  özensiz hazırlanmış siteler
  neyi nereye koyacağına karar verememişlik
  bizde internet üzerinden satış yapıyoruz demek için açılmış sayfalar
  taraftarın kendini ait hisstme duygusundan uzak işler
  ürün fotoğrafları ve konseptler çok kötü (FB bu konuda gayretli)
  ciddi geliri olan bu Futbol Kulüplerinin nasıl olurda bu kadar baştan savma iş yaptıklarını anlayamıyorum.
  özellikle 4 büyükler kendilerine hem taraftar çekmek, hem taraftara satış yapmak, taraftar bağlılığını arttırmak için önlerindeki mükemmel kullanılabilecek interneti ( özellikle sosyal medya ve e-ticaret) görüp anlayamıyorlar hayret ediyorum, sadece ilk yıl için 150000TL lik bir yatırım yapsalar ekip kurmak için (ki bunlar çalışmaya başladıktan bir süre sonra e-ticaret para kazanmaya da başlayacak) süper işler çıkara bilirler. insan neden bir takım tutar %90 babası, dayısı yada çocukken onunla bu konuda alakadar olan kimse onun yönlendirmesi yüzünden.

  Aslında takımlar bu yolla (online kisd marketing) gelecekteki taraftarlarını bili üretirler ne büyük kayıp onlar için dijital dünyayı anlamamak.

  Anlamak isteyen…

 2. karsiyaka spor klubunude ekleyin lutfen….

 3. Vedat Uğurlu der ki:

  Karşıyaka Spor Kulübü web sitesi.
  http://www.ksk-store.com/kskcarsi/

 4. Samsunspor, Göztepe, Manisaspor, Giresunspor herkesin var. Eksik haber bence. Yeterince araştırma yapılmamış.

Fikrini söyle

*