13 Kasım 2018

Türk Online Yemek Siparişi Pazarı

Can boğazdan gelir sözünü kılavuz edinmiş bir kültürün insanları olarak, konu lezzetli yemekler olunca yer ve zaman kavramları bir anda anlamını yitiriyor. Bu yüzdendir ki, hala büyük bir çoğunluğu internetten alışveriş yapmamış bir ülkede online yemek siparişi oldukça ilgi gören sektörlerin başında geliyor. Elbette, bunda yemek sipariş sitelerinin kredi kartı gerektirmemesinden kaynaklanan güven duygusunun da önemli bir faktör olduğunu eklemek gerek.

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi globalde de sürekli gündemde olan online yemek siparişi siteleri arasında artan rekabete bağlı olarak ciddi bir büyüme trendinden söz etmek mümkün. Geçtiğimiz günlerde Almanya merkezli yemek sipariş sitesi Delivery Hero‘ya yapılan 50 milyon dolarlık yatırım da bu büyümenin ve potansiyelin en büyük göstergesi belki de. Biz de Türkiye’den global piyasadaki baş aktörleri izlerken imrenip dururuz. Halbuki alanında daha şimdiden güçlü bir bölgesel oyuncu konumuna erişmiş Yemek Sepeti gibi bir örneğe sahibiz.

Her ne kadar online yemek sipariş pazarında ülkemizde çok fazla seçenek olmasa da; var olan firmalar değirmenin dönmesine yardımcı oluyor. Son yıllarda alanında pek çok başarısız girişime de sahne olan bu sektörde, varlığını güçlendirecek yeni oyuncular sayesinde oluşacak rekabet ortamı en çok Türk internet kullanıcısının işine gelecektir. Biz de sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen Türk online yemek siparişi sitelerini mercek altına aldık.

Yemek Sepeti

2001 yılında dijital dünyaya adım atan Yemeksepeti, açıldığı günden bu yana sektör liderliğini elinde bulundurmaya devam ediyor. Sadece ülkemizde değil, küresel pazarlarda da aktif bir rol edinmeye başlayan şirket; Türkiye’nin yanı sıra Rusya, KKTC ve Birleşik Arap Emirlikleri pazarlarına da girmiş durumda. Kurucusu Nevzat Aydın‘ın açıklamalarına göre 2015 yılında 14 farklı ülkede daha faaliyet göstermeyi hedefleyen şirket, çıtayı oldukça yükseltmiş durumda.

Günde elli bine yakın siparişin verildiği Yemek Sepeti; bugün 42 ilde hizmet vermekte. Sitenin en beğenilen özelliklerinden birisi de herhalde 24 saat telefonla ya da internetten ulaşılabilen çağrı merkezleri olsa gerek. Kullanıcıların her türlü soru ve sorunlarına anında dönüş yapan hizmet, üyeler arasında oldukça ilgi görüyor. Bünyesindeki 5 bin 500 restorandan sipariş verebilme imkanı da sunan sitenin üye sayısı 1.3 milyonu geçmiş durumda. Geçen yıl 137 milyon dolar olan işlem hacmini, bu yıl sonunda yüzde elli artırmayı planlayan Yemek Sepeti, ayrıca neredeyse tüm uygulama mağazalarından indirilebilen mobil uygulamasıyla da öne çıkıyor.

İşte Lezzet

İzlediği rekabetçi reklam ve pazarlama politikalarıyla son zamanlarda adından sıklıkla söz ettiren bir girişim var bu sefer karşımızda: İşte Lezzet. Türk online yemek siparişi pazarında iddialı oyunculardan biri olmak amacıyla faaliyetlerini hızlandıran şirket; 2007 yılında internet dünyasına merhaba dedi.

Bundan yaklaşık beş sene önce kurulan 14-15 yemek siparişi sitesinden biri olan ve bu sitelerin arasında ayakta kalmayı başarabilmiş ender girişimlerden olan İşte Lezzet; kurulduğu sene Altın Örümcek ödülüne layık görülmüştü. Şimdilik 7 ilde hizmet veren şirket, 2000 üye işletmesi ile kullanıcılara ve sektöre ciddi bir alternatif  sipariş kanalı oluşturdu. Ziyaretçilerini yormayan minimal tasarımı ile hemen fark edilen site, “Diyet yemekler“, “Organik ürünler” ve “Konuk ağırlama” kategorileriyle de üyelerine geniş bir yelpazede mekan önerileri sunuyor. Ayrıca ne yiyeceğine karar veremeyenler için de “Kararsızım” seçeneğini öne çıkaran girişim, karar verme sürecinde oldukça yardımcı olacak hizmetiyle de dikkat çekiyor. Attığı sağlam ve cesur adımlarla kısa vadede adından çok daha fazla söz ettireceğe benzeyen İşte Lezzet’i daha yakından takip etmekte fayda var.

Ne Yiyelim?

Inttel Bilişim bünyesinde hayata geçen online yemek siparişi hizmeti NeYiyelim.com, 2006 yılından bu yana faaliyet göstermeye devam ediyor. Türkçe’nin dışında İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca gibi dört farklı dilde hizmet veren  girişim, bünyesindeki işletme ağını gün geçtikçe artırma gayretinde. Üyelerine özel sunduğu promosyonlu ürünlerle de öne çıkan yemek sipariş sitesi; detaylı arama sayfasındaki semte, restorana ve mutfağa göre arama seçenekleriyle de kullanıcılarına geniş bir yelpazede seçenek sunma gayretini taşıyor. Sitenin sağ alt köşesinde yer alan online destek sistemiyle ziyaretçilerinin sorunlarını dinleyen ve anında geri dönüş yapma taahhüdünde bulunan NeYiyelim.com, birçok Anadolu kentinde de hizmet verdiğini belirtmesine karşın, bazı büyük şehirlerin haricinde çok fazla seçeneğe sahip değil gibi görünüyor.

UniYemek

Evde yemek yapmaya fırsatı olmayan ve yemek sipariş etmeye en yatkın kesimin öğrenciler olduğunu idrak eden UniYemek; üniversite kampüslerine odaklandığı girişimiyle alanında fark yaratma niyetinde. “Üniversiteleri doyuran site” sloganıyla yola çıkan internet girişimi; belirli bir hedef kitle üzerine yoğunlaşarak sektörde kendine sağlam bir yer edinme amacını taşıyor. Üstelik, öğrenci menüleri ve sunduğu özel indirimler sayesinde uygun fiyata yemek siparişi imkanı sunan UniYemek; Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir gibi öğrenci nüfusunun yoğun olduğu 11 il ve Kıbrıs bölgelerinde hizmet veriyor.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi son beş yıl içerisinde ülkemizde, irili ufaklı 15’e yakın online yemek siparişi girişim denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. Şu anda pazarda emekleme aşamasında veya yeni gelişmekte olan başka atılımlar da mevcut. Biz de yatırım ve satın alma dedikodularının havada uçuştuğu bu sektöre genel bir çerçeveden bakmak isteyenler için kaynak olabilecek bir derleme gerçekleştirdik. Umulur ki, yurt dışında duyduğumuz bu milyon dolarlık yatırım haberlerini yakında ülkemizde de görmeye başlarız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Mehmet Soylu der ki:

    Yazıda bahsetmemişsiniz, ama sevdiğim bir restoran sadece bu sitede diye kullandığım bir yer var, tavsiye ederim. http://www.menuburada.com

  2. yemek telefonu da pazarda yerini almış konumda

Fikrini söyle

*