19 Kasım 2018

Türk Oyunu Bucketz AppStore’da Zirveye Oynuyor

Bucketz, merkezi İstanbul’da olan Picnic Hippo Oyun Stüdyo tarafından hazırlandı ve 26 Temmuz 2012 tarihinde AppStore’da oyun tutkunlarının beğenisine sunuldu. Bucketz, Türkçe’de “kovalar” anlamına geliyor.

iPhone, iPhone Touch ve iPad’lerde oynanabilen Bucketz, Apple’ın yeni çıkarttığı retina görüntü özelliğine de sahip. AppStore‘da şu an 143 ülkeden satın alınabilen oyunun test sürümü Haziran ayında Yeni Zelanda’da piyasaya çıkartıldı ve iki hafta içinde en çok indirilen oyunlar arasında ilk 3’ girmeyi başardı. Test sürümünden sonra Bucketz, AppStore’un öne çıkan uygulamalar sayfasına giren ilk Türk uygulama oldu. Oyun bugün iPad listelerinde 5, iPhone listelerinde ise 6. sırada yer almakta.

Bucketz’ı farklı kılan özelliklerin başında, günümüzdeki mobil oyun piyasasının tüm standartlarını eksiksiz bir şekilde karşılaması geliyor. Bucketz’in yaratım sürecinde Türk ve Türkmen yazılımcılar, Rus Art Direktör, animasyon alt yapı hazırlıklarını yapan Çin ve Türk ekiplerle beraber Los Angeles’taki ABD’li bir ekip çalıştı. 41 kişilik bu ekibin çalışmaları son olarak Picnic Hippo’nun merkezinde bir araya getirildi ve bu oyun ortaya çıktı.

Bucketz için, oyun içindeki parodileri ve ile eğlenceyi başka bir boyuta taşıyan ilk oyun diyebiliriz. Oyuncular bu diyalogları isterlerse sonuna kadar izlemeden geçebiliyorlar. Bu diyaloglar binlerce kare el çizimiyle yapılmış ve Holywood’taki profesyonel aktör ve aktristler tarafından 2 aylık bir sürede kaydedilmiş. Bucketz’ın müziklerini de, Warner Brothers, Lucas Film Ltd., Sony Pictures gibi ünlü firmalarla çalışan Rahman Altın yapmış.

Operasyonun başında bulunan Bora Uygun’dan aldığımız bilgilere göre Bucketz, Picnic Hippo’nun ilk oyunu. 2011’de kurulan şirket 5 ay boyunca ne tip bir oyun yapılacağı üzerine araştırmalar yaptıktan sonra, en iyi oyun mekaniğinin “denge” unsuru olduğuna karar vermiş ve bu karara vardıktan sonraki bir yıl içinde de oyunu geliştirmişler. Bora Uygun, oyunu en çok indiren 10 ülkenin, ABD, Avustralya, Kanada, Almanya, Brezilya, İngiltere, Meksika, Çin, Rusya ve Japonya olduğu bilgisini de bizimle paylaştı.

Bora Uygun, oyunun şu an ücret karşılığında satıldığını bu yüzden de oyun içinde mobil reklamlar olmadığını söyledi. İlerleyen dönemlerde Bucketz ailesinin yeni oyunlarını da hazırlamayı planladıklarını ve bu oyunlarda multi player özelliğinin de bulunacağını sözlerine ekleyen Bora Uygun, iOS 6 ile uyumlu oyunlar yapmanın şirketin ilk önceliği olduğunu belirtti. Bu yeniliklerin piyasaya 3 ay sonra çıkması bekleniyor.

Bucketz’in kahramanları adından da anlaşıldığı gibi kovalar. Bir denge oyunu olan Bucketz’da, oyun severler 9 farklı kovanın maceralarına tanık olacaklar. Fizik kurallarını etkili bir şekilde kullanmanız gereken bu oyunda, ekranda uçuşan nesneleri, iki taraftaki kovalara dengeli bir şekilde yerleştirmeniz gerekiyor, yoksa kovalar devriliyor ve bölüme yeniden başlamanız gerekiyor. Bölümleri ilerledikçe yeni yeni özellikler de oyuna ekleniyor ve oyun da giderek zorlaşmaya başlıyor.

Oyunu güzel kılan özelliklerden biri her nesnenin ağırlığının ve büyüklüğünün değişik olması. Örneğin büyük bir nesneyi küçük kutulara yerleştiremiyorsunuz. Her nesnenin ağırlığının da farklı olması oyunu daha da zor hale getiriyor. İki tarafında ağırlıklarını eşitlemek için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Bunun yanında, sis bombaları, içinden ne çıkacağı belli olmayan hediyeler ve kara delikler de oyuna ayrı bir heyecan katıyor.

Oyunu zorlaştıran unsurların yanında, oyunculara yardım eden unsurlarda mevcut. Yin-Yang sembolü kovalarınızın dengesini düzeltirken, şemsiye ile de kovalarını koruyabiliyorsunuz. Ekranda beliren saat ile de, oyunu kısa bir süreliğine yavaşlatıp nesneleri daha iyi kontrol edebilirsiniz.

Bölümleri geçtiğinizde açılan Bonus bölümlerde topladığınız ödüllerde oyunun içindeki Bucketz Shop’tan oyunu ilginç kılacak ve biraz daha kolaylaştıracak nesneleri satın alabilirsiniz.

Bucketz’ı, AppStore‘dan 1.99 dolara satın alabilirsiniz. 5 farklı etap ve 74 farklı bölümden oluşan oyunun tanıtım videolarını sizlerle paylaşıyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*