12 Aralık 2018

Türk Özel Alışveriş Kulüplerinin Sosyal Medya Kullanımı [Araştırma]

Sosyal medya analiz ve takipleme ajansı Social Media Agent aralarında Markafoni, Trendyol, Morhipo, Limango ve Vipdükkan‘ın da bulunduğu Türkiye’deki 5 büyük özel alışveriş kulübünün 27 Kasım – 27 Aralık 2012 tarihlerindeki sosyal medya kullanım karnesini çıkardı.

Kurumsal Facebook, Twitter, Google+, Instagram, Youtube ve sikayetvar.com hesapları baz alınarak hazırlanan raporda oldukça ilginç bilgiler paylaşılıyor. 9 kısımdan oluşan araştırmada içerik paylaşım türleri, sıklıkları, müşterilerin sorularını yanıtlama oranları gibi sosyal medya kullanım alışkanlıklarına ışık tutacak birçok madde yer alıyor. Social CRM Analytics & Monitoring & Engagement yazılımı tarafından toplanan verilerle elde edilen bilgilerden bazıları şu şekilde:


27 Kasım – 27 Aralık 2012 tarihlerinde, müşteriye ortalama cevap verme süresi bazında Trendyol’un birinciliği elinde tuttuğunu görüyoruz. Takipçilerine ortalama 4 dakikada geri dönüş yapan Trendyol’un hemen ardında, ortalama 57 dakikalık cevap verme süresiyle Morhipo, 59 dakikayla da Markafoni yer alıyor. Vipdükkan’ın ortalama cevap verme süresinin 390 dakika olarak belirtildiği raporda, Limango ise 602 dakika ile son sırada yer alıyor. Aynı dönemde müşterilerin sorularını cevaplama oranlarının da paylaşıldığı araştırmaya göre; Trendyol 637 adet müşteri soru ve yorumuna geri dönüşte bulunurken, 12 tanesini ise cevapsız bırakıyor. Markafoni ise 325 müşteri sorusuna cevap verirken, 24’üne de yanıt vermiyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde, markalar hakkında yorumlar yapan kullanıcıların cinsiyet dağılımına baktığımızda, ezici bir çoğunlukla kadınların üstün geldiğine şahit oluyoruz. Markalarla, erkeklerin aksine daha fazla etkileşime girmeyi tercih eden kadın kullanıcıların yorumları, 714 adet ile toplam yorumların yüzde 78’ini oluşturuyor. Facebook sayfa beğenme ve hakkında konuşulma oranlarında ise 1 milyon fan barajını geçen Markafoni’nin liderliğini koruduğunu, ancak Trendyol’un ise hemen ardında yer aldığını belirtelim. Vipdükkan, Limango ve Morhipo ise 150 bin – 350 bin arasında değişen hayran sayılarıyla diğer iki markanın oldukça gerisinde.

Tüm markaların 27 Kasım – 27 Aralık 2012 tarihlerindeki Facebook sayfa yorumlarını ele aldığımızda 7010 rakamına karşılık, 1972 ile olumlu yorumların açık ara önde olduğunu görüyoruz. Anlaşılan o ki, kullanıcılar sosyal medya kanallarını sadece şikayet platformu olarak değil, aynı zamanda marka ile ilgili olumlu görüşlerini de paylaşmak için kullanıyorlar.

Türkiye’nin önde gelen özel alışveriş kulüpleri, sadece Facebook’ta değil, Twitter’da da oldukça aktif bir strateji izliyorlar. Twitter’daki takipçi sayısına göre markaların baştan sonra sıralaması ise şu şekilde: Trendyol, Markafoni, Limango, Morhipo ve Vipdükkan. Bu markaların, 10 bin ile 50 bin arasında değişen takipçi sayıları olsa da, her biri daha az kişiyi takip etmeyi tercih ediyor. Buna göre; Markafoni’nin 44.133 takipçisi bulunuyorken, kendileri 13.731 kişiyi, Trendyol’un ise 50.342 takipçisi varken 5303 kullanıcıyı takip etmeyi tercih ediyor.

Türk özel alışveriş kulüplerinin diğer sosyal paylaşım sitelerindeki performanslarını aşağıdaki tablolardan takip edebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*