21 Kasım 2018

Türk Ünlülerin E-ticaret Sitesi Olsaydı?

Yılların fenomenlerinden biridir ünlülerin kazandığı paralar. Herkesin birer kez dolanmıştır ağzına. Futbolcu, oyuncu ya da şarkıcı, hayatlarının bir bölümünü astronomik rakamlar kazanarak geçiren ünlüler, geleceklerini garanti altına almak ve yaşam standartlarını aynı düzeyde tutmak adına birçok yatırımda bulunurlar. Tabi bu yatırımların sektörleri 2000’li yılların başlarına kadar hizmet ve gayrimenkul başlıklarıyla sınırlıydı. Hemen hemen hepimiz futbolcuların açtığı kebapçıların, şarkıcıların aldığı milyon dolarlık evlerin haberlerine en az bir kez tanık olduk.

Teknoloji çağının getirdiği bir yenilik de ünlülerin yaptıkları yatırımların yön değişikliği. Hollywood sinemasının gözde isimleri ve müziğin evrensel sesleri, dijital dünyada yatırımcı unvanıyla yer almaya başladılar. Jennifer Lopez teeology.com, Kim Kardashian shoedazzle.com, Jessica Alba honest.com ile başlıca örnekleri oluşturuyorlar. Myspace’in ortaklarından Justin Timberlake ve Skype ile Foursquare gibi şirketlere yatırım yapan Ashton Kutcher ise seviyeyi birkaç tık yukarı çıkaranlardan. Teknolojik girişimlere verdikleri desteklerin yanı sıra Timberlake HomeMint, Kutcher ise Airbnb ile e-ticaret sektöründe de yer alıyorlar.

Serhat Akın’ın restaurantının açılışından, yıl 2004

Gözümüzü buralara, bizim ünlülerimize çevirdiğimizde, aynı manzarayla karşılaşmak zor olsa da görünen resmin tamamen karanlık olduğunu söyleyemeyiz. Eski Galatasaraylı futbolcu Arda Turan Lidyana‘ya yaptığı yatırımla dikkat çekerken, sağlıklı yaşam konusunda otorite haline gelen Ebru Şallı da kendi sitesi ebrusallistore.com ile e-ticarette adından söz ettirdi. Sekiz.com ise Acun Ilıcalı‘nın konuya yeni dahil olan girişimi. Ayrıca geçen hafta Ahu Yağtu ile yaptığımız röportajı ve girişimini de hatırlatalım.

Peki hayatımızın bir köşesinde her daim yer alan ve Türk toplumunun ünlülere biz birer e-ticaret sitesi açsaydık; iş modelleri, sattıkları ürün ne olurdu?

Sorunun cevabına gelmeden; vereceğimiz ünlü ve site önerilerinin tamamen bizim bakış açımızı yansıttığını ve sizlerin de fikirlerinizi merak ettiğimizi belirtelim.

Derya Baykal

Derya BaykalListeye Derya Baykal’ı eklerken herhangi bir öneride bulunamayacağımızı itiraf edelim. Çünkü sofra bezinden kavanoz kapağı yapabilen, iPod kılıfı örmeyi aklına getirebilen, tuvalet kağıdı rulosundan çanta yapabilen Baykal’a sadece online alışverişe dahil olması gerektiğini, halihazırda elinde bütün imkanları bulundurduğunu söyleyebiliriz. Programına çıkardığı kızlarıyla iletişimi açısından da örnek anne imajı çizen Derya Baykal’ın, ürettiği eşyaları nasıl yaptığını anlatan www.deryabaykal.com‘da yapılması nitekim zor olan bazı ürünleri satışa sunması yeterli. Derya Baykal el işi ürünler konusunda Türkiye’nin en eğlenceli ve yaratıcı girişimcisi olabilir.

Kenan Doğulu

kenan doguluİlk albümünü çıkardığı yıl olan 1993’den bu yana müzik hayatını başarılı bir şekilde sürdüren Kenan Doğulu’nun öne çıkan ilk özelliği, farklı, kendine has ve elitist duruşu. Nitekim uzun süreli yaşadığı aşklar Doğulu’ya kararlı imajını da ekliyor. Özel hayatını toplum önünde seviyeli bir şekilde yaşaması samimiyet göstergesi. Kenan Doğulu markasının en farklı konumlandırması ise sanatçının kıyafet ve aksesuar seçimleri. Tarzı keskin çizgiler içerse de, yenilikçi olduğu kesin. Daha önce denenmemişi denemekten çekinmeyen Doğulu’nun e-ticaret sektörüne atıldığında girmesi gereken alan şüphesiz özel tasarım erkek kıyafetleri ve aksesuarları olmalıdır.

Seda Sayan

seda sayanYıllardır evimizin bir köşesinden, sabahları bizi izleyen “Kadırgalı Aysel”, birçok kamuoyu araştırmasında toplumun en çok güvendiği isim olarak öne çıkıyor. Araştırmanın sonuçları da bizim savımızı kanıtlar nitelikte. Halkın gözünde en çok güvenilen isim olan Seda Sayan markasının en önemli özelliği güvenilir oluşu. Bizden biri algısını başarılı bir şekilde oturtan Sayan’ın, ünlü olmasaydı; mahallede gençlerin arasını yapıp, yuva kurmalarına aracılık eden sevimli mahalle sakinlerinden olacağı kesindi. Bu denli halkın içinden biri olan sanatçının e-ticaret sektöründe fırsat sitesi şeklinde yer alması oldukça makul. Birçoğunun Seda Ablası indirimlerle halkının yanında olur böylece.

Demet Akalın

Demet AkalınYıllar önce milli basketbolcu İbrahim Kutluay ile birlikteliği başka bir Demet (Şener) tarafından oyuncu değişikliğine zorlanınca, en tepedeki sanatçıların bile masum acılar çekebileceğini kanıtlayan Demet Akalın, bu şerde yakaladığı hayrı sürdürmeye devam ediyor. Toplum, bu yaşanandan sonra Demet Akalın’ı eskisine göre çok daha fazla kendisine yakın hissetti. Asi, cana yakın bununla birlikte modaya yön veren çizgisiyle sanatçının kadınlara yönelik bir site açması gerek. Birçok genç kızın da rol modeli olan Akalın, kişisel bakım, takı ve aksesuar ürünlerini online alışveriş hizmetine sunmalı. Hatta bunların bazılarını da kendisi tasarlarsa hiç de fena olmaz.

Okan Bayülgen

Okan BayulgenBelki Türkiye’nin en komik ya da en karizmatik adamı değil. Ancak en sosyal ünlülerinden biri olduğu kesin. Snop tavırları ve keskin dili topluma itici gelse de bu olumsuzluklar ona objektiflik ve dürüstlük algılarını da beraberinde getirdi. Sıradan TV program çizgisinin ötesinde hareket eden sanatçı -ki gençlere yönelik açtığı on8tv kanalı buna iyi bir örnek- yenilikçi bir duruş sergiliyor. Kendisi fotoğrafçı, annesi ressam olan Bayülgen’in bütün bu bilgiler ışığında sosyal alışveriş başlığında yer alması gerektiği gün gibi aşikar. Gençlerle diyaloğu çoğu zaman iyi olan sanatçı; konser, gösteri, sergi, fuar gibi etkinliklerin önerileceği, gerekirse bilet tedarik edilebilen bir siteye yatırım yapmalı.

Hayko Cepkin

hayko cepkinBeşiktaş’ın renkli taraftar grubu Çarşı’nın davulculuğundan başlayan bir hikayeye sahip Hayko Cepkin. Tek kelimeyle anlatılmak istense, alternatif. Hem şarkıları hem dış görünüşüyle farklı kelimesinin çok daha ötelerinde yer alıyor. Gözündeki küçük rahatsızlığa rağmen özgüvenli duruşu, esprili dili ve yaşı ne olursa olsun gençlik vizyonu, Hayko’nun öne çıkan marka özellikleri. Müzik tarzı, zevkler ve renkler tartışılmaz deyişini hatırlatsa da esasında müzik bilgisi ve sesi tartışılmaz. Geldiği noktaya yolun en başından başlayan sanatçının e-ticaret sektöründe yer alması gereken alan ise ilan sitesi. Birinci ve ikinci el müzik aletlerinin yer alması gereken sitenin şüphesiz bir blogu da olmalı, haliyle hedef kitle de amatör gençler.

Hülya Avşar

Hulya AvsarKamuoyu güven araştırmalarında zaman zaman Seda Sayan’ı yakalayan Hülya Avşar, kardeşi Helin ve eski eşi Kaya Çilingiroğlu başlıklarında marka itibarına darbe alsa da, disiplinli ve her girdiği işi başarmak adına mükemmeliyetçi tutumuyla öne çıkıyor. Jüri üyeliği, şarkıcılığı ve oyunculuğu Avşar kızının birçok alanda yapabileceklerinin kanıtı. Bir Ajda Pekkan değil elbet ama yılların eskitemediği güzelliği Türk kadınına örnek teşkil ediyor. E-ticaret sektöründe orta yaş kadınları hedef kitle kabul edip, dikey ilerlemesi gereken Hülya Avşar’ın sitesinde yer alması gereken temel ürünler ise makyaj malzemeleri.

Kenan İmirzalıoğlu

kenan imirzalioglu12 yaşına kadar köyde yaşayıp, Dünya’nın en iyi modeli olarak Türkiye’ye bir ilk yaşatan Deli Yürek‘in başarı hikayesi, tüm gençlere ilham kaynağı olabilir ki rol model araştırmasında gençliğin rol modeli olması bunu kanıtlıyor. Kenan İmirzalıoğlu markasını farklı kılan bir diğer nokta ise, gençlere rol model oluşturabilecek derecede lider bir görüntü çizmekle beraber, orta yaş Türk erkeğini de temsil etmesi. Ciddi, prestijli, detaycı duruşu Ezel‘i online alışveriş sektöründe tamamlayıcı bir ürüne yönlendiriyor. Bu sebepten Karadayı‘nın e-ticaret sektöründe kendi seçimlerinden oluşan erkek aksesuarları (saat, kol düğmesi, kemer vb) ürünleriyle yer alması gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*