18 Kasım 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2016 Mobil Ticaret, 4.5G ve Girişimcilik Teknolojilerinin Odağı Oldu

Turkcell-turkcell_teknoloji_zirvesi-4.5g-ahmet_kırtok-eticaret100 civarında konuşmacı ile 7 bin katılımcıyı ağırlayan Turkcell Teknoloji Zirvesi 2016’da konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 1 Nisanda 4,5G’ye geçmeye sayılı günler kala dünyanın en hızlı hizmetini sunmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Turkcell-turkcell_teknoloji_zirvesi-4.5g-ahmet_kırtok-eticaret

Ahmet Kırtok

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi Haliç Kongre Merkezi’nde 6 paralel salonda ilerleyen 100’den fazla konuşmacının katılımıyla yapıldı. Konuşmacılar arasında EticaretMag.com kurucu ortağı ve ListeList kurucusu Ahmet Kırtok da yer aldı. “Türkiye’de Para Kazanmak” konulu panelin konuşmacıları Ahmet Kırtok, Tamindir.com kurucusu Caner Bayraktar ve Uretmake kurucusu Yılmaz Avcı yerel girişimcilik ekosisteminin inceliklerini ve 2016 trendlerini dinleyicilerle paylaştı.

Zirveye Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan organizasyonda Anousheh Ansari, Richard Dobbs, Michael Reeves ve Brad Templeton gibi konuşmacılar da sunum gerçek fütürizm ve teknoolji odaklı sunumlarını paylaştı. Zirvede konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Hız ölçülebilir ve teknolojik bir şey. Biz dünyadaki en geniş spektruma sahibiz, dünyanın en gelişmiş altyapısını kurduk. 1 Nisan’dan 4.5G ile dünyanın en hızlı mobil interneti Turkcell’de olacak” dedi.

Turkcell-turkcell_teknoloji_zirvesi-4.5g-ahmet_kırtok-eticaret

Birim başı veri maliyetleri azalacak

Bu sene ana teması 4.5G ile geleceğin teknolojileri ve değişim olarak belirlenen zirvede konuşan Terzioğlu, “4.5G dünyanın en hızlı 4.5G hizmetinden Turkcell müşterileri yararlanacak” dedi. 4.5G için veri planı kota artırımına gideceklerini söyleyen Terzioğlu, “Hız artarken tüketicinin aklına gelen ilk konu kota oluyor. Bu konuda Turkcell’lilerin içi rahat olsun, müşterilerimiz için her türlü hazırlığı yapıyoruz. Turkcell’liler kota kullanımından dolayı sürprizlerle karşılaşmayacak, ayrıca sunacağımız yeni tekliflerde data miktarında birim başı maliyetler düşecek” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin en büyük veri merkezini Turkcell kuruyor

Türkiye’nin 4.5G’ye geçiş hazırlıklarından da söz eden Terzioğlu, “Piyasadaki akıllı telefonlarla ulaşılabilecek en yüksek hızı ve en iyi deneyimi müşterilerimiz 1 Nisan’dan itibaren kullanmaya başlayacak. Dünyadaki en geniş spektrum Turkcell’de. Dolayısıyla güçlü altyapımız sayesinde dünyada tüketicilerin erişebileceği en iyi deneyimi biz sunacağız. Laboratuar ortamında ulaşılabilecek teorik hızdan değil, doğrudan doğruya müşterilerimizin ceplerindeki cihazlarla erişebilecekleri ‘gerçek bağlantı’ hızından söz ediyoruz” dedi.

Gebze’de hizmete açılacak Türkiye’nin en büyük veri merkezinin 7 bin metrekarelik bölümünün Mayıs 2016’da tamamlanacağını söyleyen Terzioğlu, böylece 2018 sonunda 30 bin metrekare kapalı alana ulaşılacağını belirtti ve amaçlarının yurtdışında veri saklama ihtiyacını ortadan kaldırmak olduğunu ekledi.

“Whatsapp’ı yeneceğiz”

Terzioğlu, Turkcell mesajlaşma ve görüşme uygulaması BİP’in şu ana kadar 6 milyon 500 bin kullanıcıya ulaştığını ekleyerek “Whatsapp’ı uygulamasını yeneceğiz” dedi.

Turkcell-turkcell_teknoloji_zirvesi-4.5g-ahmet_kırtok-eticaret

Templeton: Mesainin yüzde 20’si yolda geçiyor

Fütürist ve mucit, Singularity Üniversitesi Bilişim ve Networkler Başkanı Brad Templeton, “Hem Oto Hem Mobil” başlıklı konuşmasında mesainin yüzde 20’sinin yollarda geçtiğini, ancak Google’da kendisinin yön verdiği sürücüsüz araçlar projesiyle bu zamanı kısaltacaklarını söyledi. Templeton, “Sanal gerçeklik ile trafikte geçen süreyi bir ön hazırlık, dinlenme ve eğlence sürecine dönüştüreceklerini” vurgulayarak “Pek yakında bu gerçekleşecek” dedi.

Eş zamanlı 50 oturumda teknoloji konuşuldu

Zirvede öne çıkan oturumlar arasında ’Bir Dijital Eğitim Macerası: Öğren, Unut, Yeniden Öğren’, ’4.5G’nin Yıldız Cihazları’, ’Dijitalleşen Finansal Servisler Ekosistemi’, ’Mobil Dünyada Pazarlama’, ’Girişimci Beynim İş Başında’, ’Marka ve Bireyin Dijital Aşkı’, ’Android TV hayatımıza giriyor’, ’Bireysel Bulut ve Veri Saklama Mimarileri’ ve ’IPTV için Uygulama Geliştirme’ gibi vizyoner konular yer aldı. Konuşmacılar geleceğin vizyoner teknolojilerini girişimcilik, mobil teknolojiler, büyük veri, yeni nesil otomobiller, nesnelerin interneti, siber güvenlik, dijital müşteri yönetimi ve 4.5G bağlamında ele aldı.

McKinsey Londra’nın kıdemli ortaklarından Richard Dobbs, 2015’te yayınlanan “Stratejinizin Stratejiye İhtiyacı Var” adlı kitabıyla stratejinin kurallarını yeniden yazan Martin Reeves, 2006’da uzaya giden ilk sivil kadın unvanını kazanan girişimci Anousheh Ansari ve SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin Zirvede geleceğe yön verecek iş modellerini ve teknolojileri ele alarak geleneksel etkinliğin girişimciye rekabet gücü kazandıracak yanlarını ortaya koydu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*