17 Kasım 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi: “E-ticaretin Yeni Yıldızları”

Turkcell Teknoloji Zirvesi‘nin öğleden sonraki oturumları da oldukça hareketli geçti. Yine birbirinden değerli konuşmacıların sahne aldığı zirvede, konu e-ticaret olunca biz de Etohum kurucusu Burak Büyükdemir moderatörlüğünde gerçekleşen “E-ticaretin Yeni Yıldızları” oturumuna konuk olduk.

Bir teknoloji zirvesinde konuşulabilecek teknik konuların aksine, e-ticaret girişimcilerinin başarı hikayelerine odaklanmasıyla diğer panellerden ftuarklı bir yol tutan oturuma da ilgi beklenilenin aksine oldukça fazlaydı. Hatta öyle ki, oturacak yer bulamayan birçok kişi paneli ancak ayakta izleyebildi.

Misspera‘nın kurucu ortaklarından Ali Şahin, Hediyemo kurucu ortağı Altuğ Acar, Bonvagon kurucu ortağı Deniz Ertaner, Dekoreko kurucu ortağı Elif Coşkunkan’ın yanı sıra Butigo kurucu ortağı Harun Güner de panelin konuşmacıları arasında yer aldı. Konuşmacı sayısı fazla, süre de az olunca ister istemez her konuşmacı kısaca kendi girişimlerinden bahsedebilme imkanı bulabildi.

Burak Büyükdemir’in başarılı ve keyifli bir şekilde yönettiği oturumda sözü ilk olarak Hediyemo’dan Altuğ Acar aldı. Eski bir Turkcell çalışanı olan Acar, henüz kurumsal bir şirkette çalışırken girişimci olmaya karar verdiğini belirtip, şimdiki girişiminde de tıpkı daha önce Turkcell’de çalıştığı gibi azimle çalıştığını söyledi. Kurumsal şirketin tek farkının ay sonunda maddi olarak bir risk alınmıyor olduğunu vurgulayan Acar, iki farklı iş yaşantısında da çalışma tarzında bir değişiklik olmadığını açıkladı. İnternet sektöründe çok ciddi fırsatlar olduğunu belirten Altuğ Acar: “Bugün olsa yine kurumsal işimi bırakıp girişimci olmaya karar verirdim.” diyerek, girişimcilik kounusundaki heves ve heyecanına vurgu yaptı.

Acar’ın ardından söz alan Dekoreko kurucu ortağı Elif Coşkunkan ise e-ticaretin, en kolay girişim yapılabilen alan gibi göründüğünü ancak durumun böyle olmadığının altını çizdi: “Öncelikle ticareti iyi bilmek, ardından başındaki “e” kısmını iyi analiz etmek gerekiyor. E-ticaret, geleneksel ticaretten daha zor aslına bakarsanız.” E-ticaret sektörünün ülkemizde oturma aşamasında olduğunu ve insanlar tarafından henüz bir moda gibi algılandığını belirten Coşkunkan, e-ticaretin modadan çıkıp, insanların hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldiği zaman herkesin aklına Dekoreko’nun gelmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Butigo kurucu ortağı Harun Güner ise, ABD’deki çalışma hayatından kısaca bahsedip, girişimlerinin hikayesine değindi. Butigo’yu sürdürülebilir ve diğer ülkelerde yayılmaya müsait bir yapıda kurmayı amaçladıklarını belirten Güner, Türkiye’de 212’den yatırım aldıktan sonra işin tamamen farklı bir boyuta taşındığını vurguladı. Butigo kurucu ortağı, Burak Büyüdemir’in de şakayla karışık ısrarlarına dayanamayıp, şirketlerinin cirosu hakkında bilgi de verdi. 100 bin lira ciro yaptıklarını ve 30 kişilik bir ekibe sahip olduklarını söyleyen Güner, bir girişimin sahip olması gereken en önemli faktörlere de dikkat çekti: “Sürdürülebilirlik çok önemli bir konu ancak bu durum inovasyonla mümkün olabiliyor. Yatırım alınca her şey bitiyor sanıyorlar. Aslında ne kadar yanlış bir düşünce. Ne kadar yatırım alırsan, sorumluluğun da bir o kadar büyüyor. Birçok büyük girişimci sürdürülebilirliği sağlamadan yatırım alma yoluna gitmiyor.

Harun Güner’in ardından girişimleri ve bu yola adım atışlarıyla ilgili bilgileri paylaşan Bonvagon kurucu ortağı Deniz Ertaner, 14 yıllık finans geçmişine sahip olduğunu belirtip, bu bilgi birikimlerinin üzerine geçtiğimiz Ekim ayında Bonvagon.com’u hayata geçirdiklerini söyledi. Bonvagon olarak 200 bine yakın üye sayısına sahip olduklarını belirten Ertaner, toplamda 10 çalışan sayısına sahip olduklarını da ekledi. Tıpkı diğer konuşmacılar gibi e-ticaretin, sanılanın aksine zor bir iş olduğunu da belirten Bonvagon kurucusu, e-ticaretin; tedarik zinciri, lojistiği ve satış sonrasıyla çok detaylı bir iş olduğunu ve şimdi soracak olanların bir kez daha düşünmeleri gerektiğini de esprili bir dille belirtti.

Türkiye’nin önde gelen özel alışveriş kulüplerinden Markafoni bünyesinde hizmet veren online kozmetik sitesi Misspera’yı ise şirketin kurucu ortaklarından Ali Şahin temsil etti. Sina Afra ile uzun yıllardan beri arkadaş olduğunu söyleyen Şahin, Türkiye’de girişim yapma isteğini Afra’ya bildirdikten sonra uygun sektörü araştırmaya başladıklarını söyledi. Tam da o sırada Strawberry’nin çıkışıyla sektördeki boşluğu doldurmak adına kozmetik işine girmeye karar verdiklerini ifade eden Ali Şahin, 2011 yılının Haziran ayında Misspera’yı kurduklarını belirtti. Günlük 300 ila 400 arasında sipariş aldıklarını da vurgulayan Şahin, Büyükdemir’in şirket sepet tutarlarını sorması üzerine esprili bir şekilde “bir parfüm” yanıtını verdi. Kozmetik sektöründeki rekabetten kaliteli ürün ve içerik ile sıyrılabileceğini de söyleyen Şahin, ürün fotoğraflarının ve tanıtım içeriklerinin detayları belli edecek şekilde iyi olması gerektiğini belirtti.

Büyük ilgi gören ve son derece başarılı geçtiğini düşündüğümüz Turkcell Teknoloji Zirvesi’nin sabahki oturumlarında neler konuşulduğuna Turkcell Teknoloji Zirvesi’nden Süreyya Ciliv, Guy Kawasaki ve E-Ticaret Notları başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Elinize sağlık yazılar için Cemal, katılamadık ama takip ettik sayenizde.

  ”Butigo kurucu ortağı, Burak Büyüdemir’in de şakayla karışık ısrarlarına dayanamayıp, şirketlerinin cirosu hakkında bilgi de verdi. 100 bin lira ciro yaptıklarını ve 30 kişilik bir ekibe sahip olduklarını söyleyen Güner”

  Ay’da mı yılda mı? kurulduğundan beri mi? merak ettim.

 2. Cemal İve der ki:

  Öncelikle teşekkürler;

  Ufak tefek eksiklikler olsa da gerçekten kapsamlı bir organizasyondu. Biz de, özellikle e-ticaret ile ilgili olan oturumları dikkatle takip ettik.

  Panelde bahsedilen ciro rakamının yıllık olduğunu düşünüyorum. Çünkü doğrudan herhangi bir tarih belirtilmedi söyleşi sırasında.

Fikrini söyle

*