19 Kasım 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi’nden Süreyya Ciliv, Guy Kawasaki ve E-Ticaret Notları

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Turkcell Teknoloji Zirvesi, iş ve teknoloji dünyasının birbirinden önemli isimlerini aynı çatı altında buluşturdu.

Gösterişli bir şekilde başlayan zirvenin açılış konuşmasını Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’in yaptı. Osmanlı İmparatorluğu’nun 1450-1570 yıllarındaki bilgi ve teknolojiye hakim olunan döneme dikkat çeken Ciliv, matbaanın ülkeye sokulmamasıyla Osmanlı inovasyonunun durduğuna dikkat çekti. Bugün ise internet ve mobil cihazlarla tekrar yükselişte olduklarını kaydeden Ciliv, mobil cüzdanların yaygınlaşması, tabletlerin laptoplardan daha çok satılıyor olması, 3G bağlantı hızlarındaki yükseliş ve bulut bilişimdeki gelişmelerin altını ısrarla çizdi.

Mobil devrim Tükiye’de de yaşanıyor. Bu yılın ilk 8 ayında satılan akıllı telefon ve tablet sayısı, bilgisayarın 3 katı kadar. Toplumların bilgiye ulaşım hızı arttıkça gelişme hızları da artıyor. İşte mobilin önemi bu. Makineler arası iletişimle hayatımızda yeni bir dönem başlıyor. Artık makineler doğrudan birbiriyle haberleşiyor.

Etkinliğin bir de dünyaca ünlü konuğu vardı. Pazarlama gurusu Guy Kawasaki’nin, “Teknolojiyi doğru kullanın, rakiplerinizi çıldırtın” başlığıyla yaptığı sunum, katılımcılardan oldukça ilgi gördü. “Girişiminize dünyayı değiştirmek için adım atın. Para ardından gelecektir. Eğer sadece para kazanmak için yola çıkarsanız hem girişiminizden hem de paradan olursunuz.” diyen Kawasaki, tüketicilere ürünleri satın almaları için daha fazla neden sunulması gerektiğini ve tüm pazarlama faaliyetlerinin, markanın eşsiz ve değerli olduğu konusunda müşterinin ikna edilmesi yönünde kurgulanması gerektiğini belirtti.

Başarısızlıklarınıza yönelik sizi eleştirenlere çok kulak asmayın. İnsanları kutuplaştırmaktan korkmayın. Sizi sevenler de olur, sevmeyenler de. Steve Jobs bunu yaparak başarılı oldu.

Günün ilk oturumları tamamlandıktan sonra verilen aranın ardından, aralarında mobil dünya, bulut bilişim teknolojileri, yeni medya ve yeni ticaretin de olduğu 6 farklı panelde sektörün önemli isimleri sektör trendlerini anlattı. BTS Partners’ın Yönetici Ortağı Av. Yasin Beceni‘nin moderatörlüğünü yaptığı “Yeni Ticaret” oturumundaki konuklar BKM Genel Müdürü Soner Canko, ETİD Hakan Orhun ve Visa Europe’tan Nur Öztin Kurak sektörün bugünü ve geleceğine dair önemli açıklamalar yaptılar.

BKM’nin kısaca kuruluş tarihinden bahseden Soner Canko, Cumhuriyet’in yüzüncü yılında tüm ödemeleri nakitsiz hale getirme amacını taşıdıklarını ifade etti. BKM Express’in 10 marka ve 23 iş yerine ulaştığını ifade eden Canko, tüm bankaların ortak platformu olmayı hedeflediklerini belirtti. Hakan Orhun ise, sektörün 10 yılı devirdiğini ifade edip, artık daha ciddi adımlarla yürüdüklerinden bahsetti. İnovasyonun e-ticaretin en önemli parçası olduğunu söyleyen Orhun, bu 10 yılda özgün ve yenilikçi iş modelleri geliştiren girişimlerin ayakta kaldığını, klon projelerin ise başarısız olduğunu vurguladı. Öztin ise, “Ödemelerin Geleceği” başlığı altında 4 farklı ürüne yoğunlaştırdıklarını vurgulayan Öztin, dijital cüzdan, mobil hizmetler, mobil teklif ve fırsatlar ile Visa payWave uygulaması ile ödeme sektörüne inovatif bir soluk getirdiklerinin altını çizdi.

Soner Canko, BKM Express’i Türkiye’nin ulusal dijital cüzdanı olarak geliştirdiklerini belirtip, uluslararası arena da Visa ile işbirliğine gideceklerini ilk kez bu etkinlikte açıkladı. “En yakın ATM” uygulamasıyla mobile de adım attıklarını söyleyen Canko, BKM Express’in kişiden kişiye para aktarmanın mümkün olacağı mobil uygulamasının ise 2013’ün ilk yarısında kullanıma hazır olacağını belirtti. “E-ticaretin problemleri nelerdir?” sorusuna “İnternet penetrasyonumuzun yüksekliği, altyapımız, lojistik ağımız ve ödeme sistemlerimiz oldukça gelişmiş durumda. Ancak güven sorunu bu bağlamda en ödemli engel gibi görünüyor.” diyerek cevap veren Canko, e-ticaretin güvenli bir yöntem olduğunun herkese anlatılması gerektiğini belirtti. 2012 yılında her 100 TL kartlı işlemin 9 TL’sinin internetten yapıldığını ifade eden BKM Genel Müdürü, bu rakamın 2012’te 11 TL’ye, 2023’te ise 18 TL’ye çıkacağını söyledi.

Hakan Orhun, ülke olarak iyi yolda olduğumuzu, ancak dünya trendinin gerisinde olduğumuzu ifade edip, henüz sosyal alışverişin ülkemizde başlamadığını bunun sebebinin ise Facebook’tan direk check-out yapan bir uygulama altyapısının ülkemizde henüz bulunmaması olduğunu belirtti. Mobil uygulama veya mobil sitenin başarısını direk satışla ölçümlemenin hata olacağını da ifade eden Orhun, yakın gelecekten oldukça ümitli olduklarını da ekledi. Hakan Orhun, “Gelişmiş ülkelerde toplam perakende içindeki e-ticaretin oranı yüzde 10’u geçiyor, ancak bu oran ülkemizde yüzde 1 seviyesinde. İnternet Bankacılığı yapanların sayısı, internetten alışveriş yapanların neredeyse iki katı durumda. Bütün parasını internete yatıran insanların online alışveriş yapmaması çok düşündürücü.” dedi. Orhun ayrıca e-ticarette globalleşmenin önemine dikkat çekti: “Büyük düşünüp, işe küçük başlamak gerekiyor.”

Nur Öztin Kurak ise; Visa’nın V.me uygulaması sayesinde internet üzerinden, bulut tabanlı bir mobil cüzdan geliştirdiklerini ifade etti. Kurak ayrıca kullanıcı kart bilgilerinin 3. parti ile paylaşılmadan, online tüm işlemlerin banka üzerinden gerçekleştirildiğini ve bu durumun da e-ticarette yaşanan güven problemini tamamen ortadan kaldıracağını açıkladı.

Zirveden son gelişmeleri hem sitemizden hem de Twitter sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Birinci görselin kaynağı: https://twitter.com/KorayOzturkler
İkinci görselin kaynağı: blog.turkcellyenimedya.comSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*