21 Kasım 2018

ETİD: ”Türkiye E-ticaret Hacmi 2014’te 50 Milyar TL’ye Ulaşacak”

eticaret hacmi 2014 yazı
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, 2014 yılında Türkiye e-ticaret sektörünün 50 milyar TL’lik bir hacme ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti. Sektöre dair görüşlerinin yanı sıra taksit sınırlandırmasına yönelik de açıklamalarda bulunan Orhun, 2014 yılı içinde 12 milyon kişinin internet üzerinden alışveriş yapacağını da söyledi.

2013’ün e-ticaret sektörü açısından oldukça hareketli geçtiğine de değinen Orhun, geçtiğimiz yıl sektörün yüzde 30’a yakın büyüdüğünü de dile getirdi. E-ticaret hacmi olarak BKM’nin verilerini ele aldıklarını da söyleyen Hakan Orhun, 2013’ün rakamları net olarak açıklanmasa da sigorta işlemleri çıkarıldığında tahmini olarak 2013’te e-ticaret hacminin 35 milyar TL civarında olduğunu sözlerine ekledi.

Sektör büyüme oranı olarak ABD ve Avrupa pazarlarına kıyasla daha önde olduğumuzu; ancak halen Türkiye pazarının gelişmekte olması nedeniyle bu oranın yeterli olmadığının da üzerinde duran ETİD Yönetim Kurulu Başkanı, şu an için e-ticaretin toplam perakende içindeki oranının yüzde 2 seviyelerinde olduğunu söyledi. ABD ve Avrupa pazarında bu oranın yüzde 10 seviyelerinde olduğuna da dikkat çeken Orhun, hedeflerinin 5 yıl içinde Türkiye pazarının da iki haneleri rakamlara ulaştırmak olduğunu belirtti.

Türkiye’deki internet kullanıcı sayısının 36 milyonun üzerinde olduğunu ve 2013’te 10 milyon kişinin internetten alışveriş yaptığını da sözlerine ekleyen Hakan Orhun, 2014’te 2 milyon kişinin daha internetten alışveriş yapacağını ve bu rakamın 12 milyona ulaşmasını beklediklerini dile getirdi.

”2014’te çok kanallı mağazacılık öne çıkacak”

Türkiye’deki online alışverişlerin yaklaşık üçte birinin İstanbul’dan gerçekleştiğini ve İstanbul’u Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Diyarbakır, Kocaeli, Konya ve Kayseri’nin takip ettiği bilgilerini de paylaşan Hakan Orhun, e-ticarette cirosal olarak en büyük kategorinin teknoloji ve tüketici elektroniği olduğunun da üzerinde durdu.

Son dönemlerde gündeme gelen taksit sınırlandırmasına da değinen Orhun konuyla ilgili şunları söyledi:

“Taksit, Türk halkı için önemli bir alışkanlık. Fakat bu gibi dönemlerde e-ticaret daha fazla avantaj sunması nedeniyle kullanıcılar nezdinde önemini artırıyor. Örneğin, önceki kriz dönemlerinde e-ticaret hacimsel ve adetsel olarak önemli bir artış göstermişti. Çünkü tüketiciler kriz dönemlerinde ve bunun gibi süreçlerde daha fiyat odaklı oluyorlar. Bu yeni düzenlemeyle de tüketiciler, ‘Madem taksit azalmış, bari daha iyi fiyatı bulayım’ diyecekler. Bunun da yeri e-ticaret”

Çok kanallı mağazacılığın da 2014’te öne çıkacağının üzerinde duran ETİD Başkanı, e-ticarette başarının iyi finansal planlama, inovasyon, iyi iş planı ve iyi yürütmeden geçtiğini söyledi. Buna ek olarak hali hazırda mağazası bulunan esnaf ve KOBİ’lerle perakende markalarının fizikseldeki varlıklarını internet ve mobil platformlara taşıdıkları bir yıl olacağını da vurguladı.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Bu sektör birgün batarsa “İnternet ucuzdur” mottosu yüzünden batacak. Bu dar zihniyetli söylemi e-ticaretin en üst düzeyinde bulunan birinden duymak zaten sektörün halini ortaya koyuyor.

  İnternet ucuzdur, ucuz kalitesidir ise internet kalitesizdir. Biz buna geçişlilik özelliği diyoruz.

  Operasyonel maliyetleri offline’a göre nispeten daha kolay yönetebilen e-ticaret şirketleri, bu maliyetleri daha iyi hizmet için kullandıklarında ayakta kalırlar (bence).

  İnternet ucuz değildir, internet iyidir. Oturduğun yerden söylersin, kapına gelir. Hizmete heryerden ulaşırsın. Bir ürüne ulaşmak için ömründen ömür geçmez. İnternet ucuzdur dediğiniz zaman rakibiniz 100 TL ye 7 kilo bal satan arkadaştır. Bu arkadaşla rekabet etmek için 100 TL ye 8 kilo çamuru müşteriye satarsınız, sonra da internetten alışverişin alışkanlık haline gelmesini umarsınız.

  Öte yandan bu haber yapıldığında internetten alışveriş yapabilecek kadar internet kullanan herkes biliyor ki sıfırlarını atıp süper bir para birimi haline getirdiğimiz TL miz %30 devaluasyona uğradı. 35 milyar TL, 50 milyar TL olacak biraz fazlaca iyimser bir tablo. ETİD üyelerinden yatırım beklentileri olanlar mı vardır nedir bilemiyorum da, bu pembe tabloya yatırımcılar pek inanmaz. Perakende neyse e-ticaret odur. Taksitlendirme kampanyaları bitirilmiş, tüketici para harcamaktan korkar hale gelmiş; e-ticaret büyüyecek…
  Kusura bakmayın ama, hiç bir güncel gelişmeyi referans almayan, tüketicinin aklından geçenleri okumaktan uzak bir “büyüyoruz” yazısı olmuş bu.

  E-ticaret hacim olarak büyür, normaldir, fiziksel sınırlarına ulaşmadı. Yeni kitlelere ulaşacaktır, bu da hacimsel büyüme oluşturacaktır. Buna büyüme değil yayılma denmeli. Zira eşarp alan kişiye gelinlik satmadınız, yani kişinin bütcesindeki harcama payınızı arttırmadınız. Yeni bir kişiye daha eşarp sattınız. Bir de yukarıda bahsettiğim ucuzluk algısıyla tetiklenen kalitesiz hizmet konusu da var ki, memnun müşteriler yaratmadığınız için bir daha aynı kişiye eşarp bile satamayabilirsiniz.

 2. Tuncer bey klavyenize sağlık gerçekten güzel bir yorum yazmışsınız Teşekkürler.
  Sinan bey sizede teşekkürler eticaretmag takipinizdeyiz 🙂

 3. ibrahim der ki:

  E-ticaret hacim olarak büyür, normaldir, fiziksel sınırlarına ulaşmadı.. Tuncel Bey’in en doğru tarafı budur. Enflasyon %8, ekonomik büyüme %4, e-ticaret hiç büyümese bile yüzde 12 büyür yani. Sonuçta % 30 büyümesi reel değildir. Ancak reel büyümesi de en az % 10-15 olur birkaç sene daha. Normal perakendeden de önemli bir pay alıyor tabii ki.

Geribildirimler

 1. […] aslında bu kadar basit. Fakat durum ve imkanlar bu kadar ciddiyken ve ortada dönen güzel ve sıcak bir para varken, internet reklamcılığı konusunda deneyimli kişiler nadir bulunuyor ülkemizde. […]

Fikrini söyle

*