17 Kasım 2018

Türkiye E-Ticaret Sektöründe Elektronik Para Dönemi Başladı

elektronik para param 1 - Kopya

2015 Haziran sonunda yürürlüğe giren 6493 sayılı Kanun ile birlikte Türkiye’de yasal elektronik para dönemi başladı. BDDK’ya ilk elektronik para kuruluşu başvurusunu yapan Turk Elektronik Para A.Ş.’nin faaliyet izni alması ve bu iznin Resmi Gazete’de yayımlanmış olmasıyla birlikte, Türkiye’de e-ticaret sektörü standart ödeme sistemlerinden daha esnek olan alternatif bir ödeme platformuna sahip oldu: Yerli elektronik para PARAM.

Nakit para devri bitiyor mu?

Elektronik ödeme sistemleri dünyada hızla gelişiyor. Avrupa Birliği’nde şimdiden 3 ülke nakitsiz hayata geçişe yönelik kararlar almış durumda. Bunlardan Danimarka’da 2016 Ocak ayı itibariyle hastane, eczane ve posta ofisleri dışında nakit ödeme alınmayacak.

E-ticarette satışları artıracak

Elektronik para teknolojisinin dünyanın dört bir yanında yaygınlaşmasının iki asıl sebebi kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması ve online alışverişler için müşteriye büyük esneklik getirmesi. Banka kartlarına benzer şekilde işleyen elektronik para sistemi nakit paraya bağımlı olmadığı için online alışverişte kredi kartları ve diğer ön ödemeli banka kartlarından çok daha esnek olarak kullanılıyor.

Online müşterinin elektronik ortamda ödeme yapmasının kolaylaşmasıyla birlikte satışlar artıyor. Ayrıca sistem e-ticaret sitelerinin ödeme platformlarını çok daha avantajlı fiyatlarla kullanmasına ve bu kazancı rekabetçi fiyatlara yansıtmasına imkan tanıyor.

Yeni bir ödeme platformu

elektronik para param 3

Turk Elektronik Para A.Ş.’nin sağlayacağı hizmetler arasında e-ticaret sitelerine sanal pos çözümleri (TURKPOS), Fatura Ödeme Hizmetleri (TURKVEZNE), Tahsilat Hizmetleri (TURKTAHSILAT, TURKODEME) ve kuruluşun sahibi olduğu faaliyet izninin en önemli yetkisi olan elektronik para ihracı (PARAM, BAROKART, ADALETKART, EASYCARD, PLATINCARD) yer alıyor.

Barokart ile Yaklaşık 1 milyar TL Ödeme İşlemi Gerçekleştirildi

Turk Elektronik Para A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Emin Can Yılmaz konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’de yeni yasal ve güvenli elektronik para dönemi başlıyor. Pazara sunulan elektronik para markamız ‘Param’ ile kullanıcılara büyük kolaylık ve çeşitli avantajlar sağlıyoruz. Param’ı kullanan kişi ve kurumlar öderken hem kazanacak, hem hesabını bilecek, hem de bütçesini yönetebilecek. Param kullanıcılara ve firmalara güvence, şeffaflık ve rahatlık sağlıyor.

Temassız kart ve elektronik para teknolojisi

logolar_hepsi

“Şirketimiz şu anda Barokart, AdaletKart ve Platin Kart hizmetlerini sunuyor. Bugüne kadar sunduğumuz ‘Temassız Akıllı Kartlar’ ile büyük miktarda ödeme işlemine aracılık ettik. Akıllı Avukat Kimlik kartı ile elektronik cüzdanı birleştiren projemiz BaroKart üzerinden yaklaşık 1 milyar TL ödeme işlemi gerçekleştirildi.”

Türkiye’de e-ticaretin önünü açan ilk adım yeni açılan e-ticaret sitelerinin hemen ödeme kabul edip satış yapmaya başlamasını sağlayan online ödeme platformları olmuştu. Şimdi elektronik para e-ticaret için gerekli olan ödeme platformları ve banka entegrasyonunu bir adım ileri götürerek e-ticaret sitelerinin mali masraflarını azaltma ve satışları artırma potansiyeli taşıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*