13 Kasım 2018

Türkiye E-ticaret Sektöründe İstihdam Durumu [İnfografik]

eticaret istihdam
Türkiye e-ticaret pazarında yer alan şirketlerin artmasıyla beraber bu sektörde çalışanların sayısı da doğru orantıda artıyor. Fakat çalışan kişi sayısı artsa da markaların kalifiye personel arayışı halen devam etmekte.

Eleman açığının artmasından dolayı küçük şirketlerin yanı sıra büyük şirketler de alanında uzmanlaşmış personel bulma konusunda zorlandıklarını belirtiyor. Bu nedenle firmalar arasında eleman devir daimi belli zamanlarda oldukça sık yaşanabiliyor.

Bilgi teknolojileri, e-ticaret ve online pazarlama konularında anahtar teslim çözümler sunan bir satış ve iş geliştirme ajansı ikidilim’in Türkiye’deki 250 e-ticaret şirket yetkilisiyle görüşerek yaptığı ankette Türk e-ticaret sektörünün istihdam rakamlarına dair ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 2013’ün ilk çeyreğini kapsayan araştırmada çalışanların en yoğun olarak çalıştığı departman %85 ile satış, %58 ile finans, muhasebe ve %48 ile içerik ve görsel yöntemi olarak öne çıkıyor. Kategori bazında ele alındığında ise elektronik ve bilgisayar %32 ile birinci sırada yer alıyor.

Bu girişimlerdeki çalışan sayısı %42 ile 1-4 kişiden oluşmakta. 250’den fazla çalışanı olan şirketler ise %4’lük bir dilimi kapsıyor. Personel eğitimlerinin %98’i şirket içinde sağlanırken, danışmanların verdiği eğitimler %48’lik bir bölümü oluşturuyor.

Personeller işe alımında göz önünde bulundurulan birinci kriter ise %43 ile tanıdıklar oluyor. Kariyer web siteleri %42 ile ikinci sırada, %13 ile dijital medya üçüncü sırada yer alıyor.

Personel konusunda en çok ihtiyaç yoğunluğu ise %39 ile yazılım ve uygulama tarafında. İçerik ve görsel yönetimi de %33’ile en çok ihtiyaç duyulan ikinci alan. Araştırmada öne çıkan diğer bilgiler ise şöyle:

eticaret istihdamSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Merhaba, Infografik’te bbahsedilen araştırma sonuçlarını destekleyecek diğer bir araştırma ise 22 Temmuzda Internet Retailer den geldi. İhtiyaç listesinin başında tanıdık 3 alan var: Bilgi Teknolojileri ve Yazılım : %23, Pazarlama ve Satış %21.8 ve Müşteri Hizmetleri %10.3.

    İstatikslerin devamı için bknz. http://www.internetretailer.com/2013/07/22/online-retailers-want-hire-more-marketers-and-designers

  2. ruzgar der ki:

    O kadar başvuru yaptım iş için çağıran olmadı.. bence bu şeyler abartılıyor.. asgari ücret verirsen her tarafta istihdam açığı olur… kalifiye eleman dedğin 2 bin tlden başlar maaşı asgariden değil..

Fikrini söyle

*