12 Aralık 2018

Türkiye E-Ticaret Alışkanlıkları Anket Sonuçları

Bireysel çalışmalardan,araştırmalardan başka maalesef elimizde ülkemizdeki e-ticarete ilişkin kapsamlı bir anket çalışması bulunmuyor.

Haziran ayı içinde EticaretMag.com bir anket düzenlemişti, sonuçlara buradan tekrardan bir göz atmakta fayda var.

Öncelikle ankette her konu başlığına değinilemediğini biliyoruz. Yine birçok detaya girme imkanımız olmadı, sorular uzadıkça yanıtlayanların sıkıldığı bir gerçek.

Anketin hazırlanmasında katkı ve desteklerinden dolayı Sevgili Ahmet Kırtok ve Mustafa Duran’a teşekkür ederim.

Ankete 73 kişilik bir katılım oldu. Ankette satın alma tercihlerinden, tercih edilen ödeme tiplerine, fırsat sitelerinden, private shoppinglere kadar çeşitli algılamaları ölçmeye çalıştık. Ankete katılanların %91’i 15-35 yaş arası.

Katılımcıların çoğunluğu internet teknolojileri ile ilgili çalışmaktalar. Ankette ortaya çıkan, en çok alışveriş yapılan private shoppinglerin sırayla Markafoni, Trendyol, Limango olduğu.

Privatelerden en çok hangi ürünleri alıyorsunuz sorusu, bize Markafoni’nin neden Zizigo ve Misspera’yı açtığını daha anlamlı bir şekilde göstermekte.

Yeme-içme fırsat sitelerinde en çok talep edilen ürün veya hizmet olarak karşımıza çıkıyor.

Aylık 0-500 tl. arası harcamaların toplamı %80’e yaklaşmakta. Aslında sadece bu rakama odaklanarak bile bir dikey kategori seçimi yapılabilir (yeni e-ticarete girme düşüncesinden olanlar için) düşüncesindeyim.

Alışveriş esnasında müşteri yorumlarının oldukça önemli olduğunu görüyoruz. Konuyla ilgili şu yazıları hatırlamakta fayda var. link1 link 2 link 3 link 4

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapma sebepleri arasında fiyat birinci sırada gelmekle birlikte, bence bir diğer husus müşteriye zaman tasarrufu sağlanması.

Bu konuda müşteri deneyimini arttıran,müşterilere zaman kazandıran,müşterilerin zamanlarının kendilerine kalmasını sağlayan firmalar fark yaratacaktır diye düşünüyorum.

İstanbul içi alışverişlerde hızlı kurye ile teslimat (2 saatte) buna çok güzel bir örnek. Bunun yanı sıra yakın zamanda sıklıkla duyacağımız “online öde mağazadan teslim al” seçeneği (özellikle şube ve mağaza açısından yaygın olan firmalar) iyi bir örnek olacaktır.

Şubesi olan bir e-ticaret sitesinden işyerimde online olarak bir ürün satın alabilir, eve geçerken ürünü beklemeden şubesinden alabilirim. Böylelikle teslimat süresini beklemeden aynı gün ürünüme hemen ulaşabilirim. Bu model mağazada ürünü araştırmakla geçireceğiniz vakti size geri verecektir. Model için ticari programlarla entegrasyon elzemdir.

E-ticaret sitelerinden nasıl haberdar oluyorsunuz sorusu pazarlama çalışmalarına nereden başlamanız gerektiği konusunda güzel bir fikir veriyor.

E-ticaret sitesinden alışveriş yapmama nedeniniz nedir sorusu ise sektör çalışanları tarafından el birliğiyle aşılması gereken maddeleri gösteriyor.

Bu soruların cevaplarına e-ticaret sitelerinde çok iyi yer verenler, ilerde fark yaratacaklardır. Anketin tüm sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bireysel veya kurumsal Türkiye e-ticaret pazarına ilişkin çok sayıda özelleşmiş anketler dileğiyle…Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. 73 Kişinin katıldığı bir anket ne kadar gerçeği yansıtabilir ki?

 2. ali kemal ergelen der ki:

  ankete katılan meslek gruplarına baktığımızda dijital pazarlama, eticaret ve internet teknolojileri gözüküyor, bu ne demek bu anket geneli yansıtmıyor, ülkemizde patlayacak bomba var demek, atı alan üsküdara geçer demek.

 3. soner der ki:

  meslek grubu gerçeği kesinlikle yansıtmıyor. Bu siteyi takip edenler bu ankete katılanlar. E zaten bu siteyi kim takip ediyor? Bu meslek grupları 😀 inanmıyorum o yüzden.

 4. tabi ki de gözlem sayısı olarak bakıldığında genel kitleye dair tam bir bilgi vermez ama yine de fikir edinme açısından güzel bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık

 5. MuratK der ki:

  Ben de diğer arkadaşlara katılıyorum, sayı ve genele yayılma açısından çok faydalı bir anket olmamış, bu yüzden bilgilerin ülke genelini yansıtmadığı bir gerçek. ancak yine de uğraş verilmiş olması bile güzel, ellerinize sağlık.

Fikrini söyle

*