15 Kasım 2018

Türkiye Müşteri Profili: Kadınlar Online Alışverişte Erkekleri Geçti

Anasayfa_slider_banner_template_600x434_eticaretmag_V2Avantajix.com, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye ve dünyada kadınların alışveriş alışkanlıkları üzerine yaptığı araştırmada ülkemizin online alışveriş profilini çıkardı. Araştırmaya göre kadınlar en çok perşembe günleri ve öğle tatillerinde online alışveriş yapıyor.

Alışveriş için interneti en az tercih ettikleri gün ise Cumartesi. Erkeklerin bir ürünü online satın almaları 10 dakika sürerken, kadınların ürün seçmesi ortalama 14 dakikayı buluyor. Buna ek olarak kadınlar e-ticaret sitelerinde ortalama fiyatları 20 – 50 TL olan ürünleri tercih ediyor.

Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, bu trendin göstergesi olarak sitelerindeki kadın müşteri oranın son 2 yılda yüzde 45’e ulaştığını söylüyor.

İlgili yazı: E-Ticaret 2016’da Online Perakende ile Büyüyecek, 31 Milyar TL Ciro Yapacak [İnfografik]

Online alışverişte kadınlar daha aktif

Başlangıçta bilgisayar, yazılım, elektronik eşyalar gibi ürünlerle başlayan e-ticarete mesafeli duran kadınlar; gıda, giyim ve kozmetik ürünlerin dijital raflarda yerlerini almasıyla online alışverişte erkeklerden daha aktif hale geldi. E-Ticaret şirketleri de online perakende alışveriş piyasasını hareketlendiren kadınlara ulaşabilmek amacıyla sık sık araştırma ve anketler düzenlemeye başladı.

Bu bağlamda, internetten en fazla alışverişi 25-34 yaşları arasındaki kadınlar yapıyor. Kadınlar e-ticaret için en yoğun mesaiyi ise perşembe günleri harcıyor. Hafta sonu tatili için uçak bileti alan, otel rezervasyonu yaptıran; ana alışveriş zamanı olan Perşembe günleri de moda sitelerine odaklanan ve kozmetik ürünlerini satın alan kadınların ikincil alışveriş günü Pazartesi. Her durumda çalışan kadınlar online alışveriş için hafta içi 12.00-13.00’ü, yani öğle arasını tercih ediyor.

İlgili yazı: Türkiye’de Online Dermokozmetik Pazarı 60 Milyon Dolar

Temel müşteri davranışı

  • Kadınlar bir ürünü internetten markası ile birlikte arıyorlar.
  • Fırsat ve kampanyaları erkeklerden daha fazla takip ediyorlar.
  • E-Posta bildirimleri, erkeklere göre alışverişte daha etkili oluyor.
  • Markaları sosyal ağlarda daha fazla tavsiye ediyorlar.
  • İade süresini sonuna kadar kullanmayı tercih ediyorlar.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*