20 Kasım 2018

Türkiye Nüfusunun %35’ini Oluşturan Y Kuşağına Satış Yapmanın 4 Etkili Yolu

totü - Kopya

Konuk Yazar: Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Murat Erdör

Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Murat Erdör, iş dünyası ve markalar için büyük önem taşıyan ve 2020 yılı itibariyle harcama gücünün büyük bölümüne sahip olacak Y kuşağının davranış kalıplarını ve beklentilerini açıkladı.

Günümüz pazarlama sektöründe nesillerin X, Y ve Z kuşağı olarak kategorize edildiğini belirten Murat Erdör, Y neslinin davranışlarını, özelliklerini ve beklentilerini anlayamayan şirketlerin teknolojinin içine doğan Z kuşağına hiçbir şekilde hitap edemeyeceğini söyledi.

Y kuşağının markaları kendi benliklerinin bir yansıması olarak gördüğünü belirten Murat Erdör, Dünya nüfusunun % 25’i ve Türkiye nüfusunun ise % 35’ini oluşturan Y kuşağı tüketicilerinin yaklaşımlarını şöyle sıraladı:

1) Pazarlamada oyunlaştırmanın önemi artıyor

  • Çabuk sıkılan ve kararları hızlı değişkenlik gösteren Y kuşağı için alışveriş, ihtiyaçların temin edilmesinden çok sosyal bir aktivite olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla, markaların Y kuşağına eğlenceli alışveriş imkanı sunması önem taşıyacak.
  • Sosyal medya, web siteleri, arama motorları, arkadaşların önerileri, aile ve ürün inceleme web siteleri, Y kuşağının satın alma davranışlarını etkileyen faktörlerin başında geliyor. Bu durum, müşteri memnuniyeti sağlamayı öncelik olarak gören firmaların, WOM (kulaktan kulağa pazarlama) etkisinden faydalanmayı sürdüreceklerini ortaya koyuyor.

2) Y kuşağı bilinçli tüketici ve siber güvenlik istiyor

  • Y kuşağı üyelerinin % 50’si arkadaşlarının onaylamadığı bir ürün ya da hizmeti satın almayacaklarını belirtiyor. Y kuşağı hem çevresindekilerin önerilerine kulak veriyor hem de yakın çevresinin satın alma davranışlarını etkiliyor.
  • Güvenilirliğe ve şeffaflığa önem veren Y kuşağı tüketicileri, teknoloji ve bilgiye oldukça hâkim olmaları dolayısıyla sürekli sorguluyor ve araştırıyor.

3) Mobil site, mobil video reklam ve mobil uygulama kullanın

  • Y kuşağının %95’i düzenli olarak akıllı telefon kullanıyor ve internette diğer kuşaklardan çok daha fazla zaman harcıyor. Y kuşağının internet popülasyonu içindeki oranı yüzde 55’in üzerinde. Bu oranlar, mobil web sayfası ve mobil aplikasyonlara sahip olan şirketlerin ve markaların rekabette öne çıkacağını gösteriyor.
  • Y kuşağı, deneyimledikleri ürün ya da hizmetler hakkında yorum yaparak şikayet ya da memnuniyetlerini belirtmeyi seviyor.

4) Kişiselleştirilmiş pazarlama çağı

  • Y kuşağı, e-posta ve SMS ile iletişim kurmayı yüz yüze görüşmeye tercih ediyor. Dolayısıyla, kişiye özel iletiler gönderen markalar müşteri bağlılığı yaratacak.
  • Fikirlerine değer verildiğini görmek Y kuşağının kalbini kazanmakta büyük önem taşıyor.
  • Y kuşağı için herhangi bir markanın online satış özelliğinin bulunmamasını büyük eksiklik olarak görüyor.
  • Özgür ve dahil edildiğini hissettiren çok yönlü, basit, net, kolay anlaşılır, dürüst, şeffaf, samimi ve faydacı yaklaşımlar, Y kuşağına dokunan noktalar arasında öne çıkıyor.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*