18 Kasım 2018

Türk Pazarından Çıkmaya Hazırlanan Rocket Internet Ülkemizde Neler Yaptı?

Dünya çapında başarıya ulaşan e-ticaret girişimlerini klonlamasıyla ün kazanan Samwer Kardeşler oluşumu Rocket Internet, geçtiğimiz günlerde Türkiye pazarından çıkacağını duyurmuştu. Türk İnternet camiasında oldukça ses getiren bu haber; dört yüz kadar çalışanıyla hem Rocket için, hem de internet sektörü için neler getirecek henüz bilinmiyor.

2011 yılının ikinci yarısında Türkiye pazarına giriş yapan Rocket Internet, kısa süre zarfında birçok klon projeyi de hayata geçirme başarısına ulaştı. Kimisi başarıya ulaşan, kimisi de hayal kırıklığına sebep olan bu girişimlerin akıbeti de şimdilik muamma. Rocket Internet’in ülkemizde faaliyetlerini durdurma kararının ardından bugüne kadar açtıkları e-ticaret siteleri kapanacak mı, yoksa el mi değiştirecek önümüzdeki günlerde göreceğiz. Biz de kısacık bir süre zarfında birçok projeyi hayata geçiren bu küresel girişim şirketinin Türkiye’deki faaliyetlerini mercek altına alalım dedik. İşte Rocket Internet’in Türkiye karnesi:

Sporena

2011’in Kasım ayında Türkiye pazarında hizmet vermeye başlayan Sporena, Türk e-ticaret sektöründe dikey bir açığı kapatmak amacıyla yola çıkmıştı. Adından da anlayacağımız gibi spor malzemelerine odaklanan site, Rocket Internet’in agresif büyüme politikası neticesinde kısa bir süre zarfında hali hazırda bu alanda hizmet veren sporcum.com gibi rakipleriye boy ölçüşür bir hale gelmişti. Rocket Internet’in en değerli girişimlerinden olan Sporena’nın ilerleyen günlerde el değiştireceği konuşuluyor.

Wimdu

Amerika’nın en ünlü online kiralama servislerinden olan Airbnb‘nin bir klonu olan Wimdu, Samwer Kardeşler tarafından Avrupa pazarına yönelik oluşturuldu. Rocket Internet’in Türkiye’deki pek çok projesi gibi 2011’in Ekim ayında hayata geçen girişim; özellikle yurtdışına çıkma planları yapan üyelerine ucuz ve rahat konaklama imkanı sunmasıyla adından söz ettirmişti. Türkiye’de de oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanan Airbnb’den sonra, internetteki bu hizmet dalını keşfeden Türk insanı kısa sürede Wimdu’ya da ilgi göstermekte gecikmedi. Rocket Internet’in Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırma kararı almasının ardından Wimdu’nun geleceğinin ne olacağı merak konusu.

Westwing Türkiye

Ev dekorasyonu ve tasarım dikeyine odaklı ürünleriyle ilk olarak Almanya ve Fransa’da hizmet veren Rocket Internet girişimi Westwing, Türk e-ticaret pazarına da hızlı ve iddialı bir giriş yapmıştı. Açıldığı günden itibaren bir ay boyunca ücretsiz kargo hizmeti veren şirket, yeni ürünlerini ve kampanyalarını duyurmak amacıyla bir online dergi de yayınlıyor. Yirmi ülkede faaliyet gösteren Samwer Kardeşler girişiminin, geç ürün teslimatı ve kargolama şikayetlerinden bir süredir başı ağrımakta.

Glossybox

Dünyada kadınlar arasında oldukça popüler olan makyaj malzemesi keşfetme sitesi Birchbox‘ın klonu olarak Türk pazarına adım atan Glossybox, Rocket Internet’in Türkiye’deki ilk başarısızlıklarından biri olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. İlk başlarda Glossybox.com.tr adı altında hizmet veren oluşum, şu sıralar ziyaretçilerini İngiltere sitesine yönlendiriyor. Makyaj ile ilgili püf noktalarını ve güzellik trendlerinin paylaşıldığı Glossybox 2012 yılının başında Türkiye’den ayrılacağını duyurmuştu.

Evimister

Tamamen ev odaklı bir başka dikey e-ticaret sitesi olan Evimister; mobilya, dekorasyon, aydınlatma ve beyaz eşya kategorilerinde hizmet vermeye devam ediyor. Pazara girdiği günden bu yana Rocket Internet’in agresif satış politikasının izlerini taşıyan Evimister, Evmanya.com ve Evim.net gibi pazar liderlerine kısa sürede rakip oldu. Ana sayfasında günün fırsat ürünlerine de yer veren site, son zamanların en popüler alışveriş trendlerinden ev ürünleri alanında Rocket Internet’in bu çalkantılı günlerinde bile iddiasını sürdürüyor.

Eleseri.com

ABD’de hizmet veren el yapımı ürünler satan Etsy‘nin klonu olarak nitelendirebileceğimiz Eleseri.com, sisteme üye olan kullanıcılara kendi yaptığı ürünlerini satma imkanı tanıyor. Diğer birçok e-ticaret sitesi gibi satılan ürün üzerinden yüzde on komisyon alarak gelir elde eden site, 2012 yılı Şubat ayında ülkemizde hizmet vermeye başladı. Açıldığı günden bu yana çok ilgi görmeyen ve yeterince kar edemeyen siteye bu günlerde girenler çarpıcı bir mesaj ile karşılaşıyor. Her kategorinin altına faaliyetlerini durdurduğunu belirten Eleseri.com, Rocket Internet’in Türkiye’deki son kurbanlarından.

Bamarang.com.tr

Rocket Internet’in Türkiye’deki bir başka tasarım dikeyi sitesi ise Bamarang. Dünyaca ünlü Fab.com‘un iş ve gelir modelinden esinlenen Samwer Kardeşler girişimi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’deki varlığına son verdiğini bir süre önce duyurmuştu. Jet hızıyla açılıp, aynı hızla kapanan Rocket Internet projelerinin bir örneği olan Bamarang, aslında bugün olacakların sinyalini adeta bir süre öncesinden vermeye başlar gibiydi.

Zidaya

Ayakkabı, aksesuar ve kozmetik ürünleri üzerine yoğunlaşan bir e-ticaret girişimi olan Zidaya, sunduğu geniş yelpazedeki ürün seçenekleriyle kısa bir süre içerisinde alanında en çok tıklanan sitelerden biri olma başarısını gösterdi. Rocket Internet’in Zalando markasını Türk pazarında faaliyete geçirileceği düşünülürken, bize özel Zidaya adı altında bir site açarak sektöre çok daha ciddi bir giriş yapacağının sinyallerini veriyordu. Türk internet pazarından çıkmaya hazırlanan Rocket Internet girişimi Zidaya’nın tamamen kapatılmayacağını, el değiştirmesinin daha bir olası olduğunu tahmin etmek güç olmasa gerek. Çünkü Rocket Internet’in Türkiye’deki en karlı girişimlerinden birisi olan Zidaya’nın talipleri mutlaka fazla olacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Hem bir profesyonel, hem de alışverişe meraklı bir bayan olarak bu siteleri hergün takip ediyordum. Favorim, tasarım ürünlerini ön plana çıkaran Bamarang’tı, kapanınca çok üzüldüm.

  Zidaya daha ilk haftada yaşadığı teslimat problemleri ile kötü bir başlangıç yaptı. Aldığım ayakkabıyı teslim edemediler ama paramı iade ettiler, 2 kez CEO imzalı özür maili attılar, hatta beni tekrar kazanmak bir kutu çikolata bile gönderdiler. Gözlerime inanamamıştım ama bir daha Zidaya’dan alışveriş yapmadım. Aynı dönemde, uyguladıkları agresif reklam stratejisinin de beni projeden soğuttuğunu itiraf etmeliyim.

  Westwing’i hala çok yakından takip ediyorum, en önemli miraslarının Westwing olduğunu düşünüyorum. Hem ürün seçimleri, hem de konseptleri ile ezber bozdular. Eğer dekorasyona ilgi duyuyorsanız, bence incelemenizde fayda var 🙂

 2. Özkan BEDİ der ki:

  Benim asıl merak ettiğim bu kadar çok yatırım yaptıktan ve bir çok kişiyi mağdur ettikten sonra (evimister ve westwing) bu adamlar bu piyasadan çekilirse bu siteler ne olacak? Şikayet sitelerinde cevaplanmamış tonlarca şikayetleri var ve neredeyse 2 aydır hizmet mağduru müşterileri. Bu sitelerin geleceği nasıl olacak acaba devam edeceklermi yoksa elini taşın altına koyan yatırımcılarmı alacaklar. Agresif reklam stratejisiyle bir dönem neredeyse internette bir çok sitede karşımıza çıkıyorlardı, şimdi yoklar ve iyi de anılmıyorlar.

 3. 11.08.2012 tarihinde West Wing’den yaptığım alışveriş konusunda iki haftadır ürünler gönderilecek diye oyalanmamın ardından son üç gündür ne yetkililere, ne de çağrı merkezine/müşteri temsilcilerine ulaşamadığım gibine gönderdiğim e-postalara da cevap alamıyorum. Uluslararası büyük bir şirket olarak lanse edilen West Wing’e ilişkin şikayetimi adli makamlara ileteceğim.

 4. ESENGÜL GÜVENER der ki:

  Peki mağdur müşterilerin, mağduriyetini kim giderecek bu durumda…. Westwing’ten alış veriş yaptım, ne aldığım ürün geliyor , nede param iade ediliyor. Kime başvurucaz , nasıl çözülecek bu iş… Aslında bunun bilgisini verseniz daha memnun oluruz…

 5. AHMET ERDAL der ki:

  hükümet nasıl böylere izin veriyor anlamıyorum. adamlar geldiler çaldılar çırptılar kaçtılar. onlarda parası hesabından çekilmiş mağdur alıcı var. bunların hesabındaki paralara devlet neden el koymaz.onca teslimatı yapılmamış fatura varken bunlara hiç dur diyen olmamış mı?

Fikrini söyle

*