13 Kasım 2018

Türkiye’de E-ticaretin Rakamları: Online Alışveriş Büyüyor [İnfografik]

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) tarafından hazırlanan Türkiye’de online alışveriş rakamları ve istatistikleri çalışmasında e-ticaretin son yıllarda gösterdiği gelişime yer verilmiş.

Hazırladığı infografikte Türk e-ticaret hacminin 2012 yılında önceki yıla kıyasla gösterdiği yüzde 35’lik büyümeyi hatırlatan ETİD, 2015 yılı için hedef olarak 62 milyar TL’yi işaret ediyor. Bu rakam 2012 yılındaki 31 milyar TL’nin neredeyse iki katı kadar. Aynı şekilde ortalama sepet tutarlarında da sürekli bir artış gözleniyor.

Tabi bu noktada e-ticaret olarak adlandırılan hacmin yalnızca yüzde 16,2’si kadarının B2C işlemlerine ait olduğunu not düşelim.

İlgili röportaj: ETİD: 2013′te E-ticaret Hacminin 50 Milyar TL’yi Aşmasını Hedefliyoruz

İnternetten en çok satın alınan ürünlerde erkekler için yüzde 39 ile elektronik ürünler, kadınlar için ise yüzde 41 ile giyim ve aksesuar kategorileri öne çıkıyor.

İnternet kullanıcılarının yaptığı aramalarda “online alışveriş” kelimesinin arttığına dikkat çeken ETİD’in infografiğinde İstanbul, Ankara ve İzmir en çok alışveriş yapan şehirler olarak belirlenmiş. Her 5 kişiden 1’inin internetten alışveriş yaptığı Türk e-ticaret sektörünün girişimciler için büyük potansiyel taşıdığını söylemek mümkün.

ETİD’in çeşitli raporlardan faydalanarak oluşturduğu infografikte Türk e-ticaretine dair daha farklı istatistiklere ve önemli rakamlara da ulaşmanız mümkün.

İlgili röportaj: Hakan Orhun: Devletin Güçlü Uygulamalarla E-ticareti Desteklemesi Gerekiyor

etid-infografik-eticaretSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Korhan Fersoy der ki:

  Infogram’ı hazırlayan haritadan vipdukkan.com’u çıkarsaymış iyi olurmuş..

 2. Pinar der ki:

  Merhaba Batuhan Bey,
  Ilk once bu calisma icin tesekkurler. Cok yararli bilgiler var. “Tabi bu noktada e-ticaret olarak adlandırılan hacmin yalnızca yüzde 16,2′si kadarının B2C işlemlerine ait olduğunu not düşelim.” derken B2C islemlerin arasina ucak bileti, otel rezervasyonu, konser bileti, sigorta, yemek siparisi gibi hizmetleri de kapsiyor musunuz? 16,2 gibi bir orana nereden ulastiniz?
  Tesekkurler!

  • Batuhan Apaydın der ki:

   Merhabalar, bahsettiğiniz kalemlerin ne kadarının dahil olduğunu, ne kadarının dahil olmadığını bilemiyorum (ancak sigorta dışındakiler b2c olmalı). İnfografiği ETİD hazırladı, veriler BKM’den. Yani bu soru aslında BKM’ye sorulmalı.

 3. Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederiz. Gerçekten de online alışveriş gün geçtikçe büyüyor ve açıkçası ben de çoğu ihtiyacımı internetten görür oldum, hem vaktim yok hem de fiyat karşılaştırması çok daha kolay. İş açısından da halihazırdaki mağazamızı internete de taşıdık ve http://www.hirdavatfirsati.com online satış sitemizde zaten normalde de sattığımız kapı kolu, kilit, ankastre vs. gibi ürünleri satıyoruz. Bahsettiğiniz verilere yakın bizim de verilerimiz, en çok istanbul’dan alışveriş yapılıyor. Fakat benim gördüğüm yavaş yavaş doğuya ve karadenize doğru da kaymaya başladı siparişler. Orada bazı ürünleri bulmak çok daha zor ve pahalı, o yüzden online alışverişi asıl o bölgelerden patlatacaklar internet alışkanlığı arttıkça. Ayrıca bizimkiler gibi ürünler de internetten alınmaya başladığına göre pazarın büyümesi çok daha fazla olacak her bakımdan. Yorum yapma fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim.

Geribildirimler

 1. […] 2012 yılında yayınladığı istatistiklere göre, 2015 yılında günümüze oranla 2 kat daha büyük bir e-ticaret hacminden söz ediyor […]

 2. […] da söyleyebiliriz. Ve internet üzerinden alışverişte elektronik ürünlerin payı epey yüksek. Dolayısıyla iot ve m2m sektörüne yönelik olarak geliştirilen bir ürünün internet […]

Fikrini söyle

*