18 Kasım 2018

Türkiye’de E-Ticaretin Kralı Orta Direk ve Online Müşteri En Çok Seyahat Satın Alıyor [Araştırma]

Eticaret-nielsen-araştırma-perakende-mobil - KopyaNielsen’in yaptığı 2016 e-ticaret araştırmasında çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Öncelikle e-ticaretin gelişmesi için Özal’dan sonra yok olmaya yüz tutan orta direğin geri gelmesi şarta, çünkü e-ticaretin büyüme oranı yaklaşık yüzde 30 olsa da orta direk en büyük online müşteri segmentini oluşturuyor. İkincisi Türkiye’de en büyük e-ticaret kalemi seyahat, vatandaşlarımız internetten en çok seyahat satın alıyor. Şimdi araştırmanın detaylarına bakalım.

Nielsen e-ticaret verileri

Nielsen’in online araştırmasına katılanların %57’si son altı ay içerisinde yurt dışındaki bir e-perakende firmasından ürün satın aldığını belirtiyor. Perakende firmaları, cihaz penetrasyonu sayesinde ‘öncelikle mobil’den ‘sadece mobil’ stratejisine geçiş yaparken tüketiciler için de bu stratejiye uygun ödeme seçenekleri sunmaya başlıyor.

E-ticaret, giderek daha mobil hale gelirken yenilikçi teknolojiler, dünya genelindeki tüketicilerin ürünlere sınırsız bir şekilde erişimini mümkün kılıyor. Tüketiciler artık ne kendi bölgelerindeki yerel mağazaların ne de ülkelerindeki diğer mağazaların sundukları ürün seçenekleriyle sınırlı değiller. Nielsen’in global araştırmasına online olarak katılanların %57’si son altı ay içerisinde yurt dışındaki bir online perakende firmasından ürün satın aldığını belirtiyor.

İlgili yazı: E-Ticaret 2016’da Online Perakende ile Büyüyecek, 31 Milyar TL Ciro Yapacak [İnfografik]

Mobil revaçta

Bu trendin yaygınlaşmasını sağlayan mobil yenilikler ise çeşitli coğrafyalarda farklılık gösteriyor. Hindistan’da daha hızlı yüklenen perakende uygulamalarından Sahra Altı Afrika’da dijital cüzdan tanımlı kartlara kadar sayısı hızla artan bu yenilikçi fırsatlar sayesinde, perakende firmaları yeni tüketicilerine farklı ve yeni şekillerde hizmet verirken tüketicilerin ise kendilerine sunulan bu fırsatları kullandıkları görülüyor.

Teknolojinin benimsenmesi ve alt yapıların iyileştirmesi daha fazla sayıda tüketiciyi online platformlara çekiyor, böylelikle tüketiciler hem dijital platformlara daha fazla aşina oluyor hem de bu platformları kullanırken kendilerini rahat hissediyor. Sonuç olarak, online ticaretin sürekli gelişimi kaçınılmaz görünüyor. Yaşanan tüm bu gelişmelerle beraber Nielsen Global Online Ticaret Araştırması (Nielsen Global Connected Commerce Survey) da 26 ülkede 13 bin katılımcıya ulaşarak tüketicilerin neden e-ticareti kullandıklarını araştırdı.

İlgili yazı: 2016’da Akıllı Takılar Mobil Ticaret ve Online Perakendeyi Nasıl Değiştirecek? [Röportaj]

Türkler online alışverişte en çok seyahat satın alıyor

Türkiye, %60’la online alışverişte en fazla seyahat satın alınan ülkeler arasında üçüncü sırada. Bu alanda ilk sırada ise %67 ile İspanya yer alıyor. ABD ise %62 ile İspanya’nın ardından ikinci sırada geliyor. Türkiye’nin online alışverişte dünya sıralamasına girdiği bir diğer alan ise paketli gıda ürünleri… Türkiye bu alanda da %21 satın alma oranı ile yedinci durumda.

Mobil cihazlar e-ticaretin büyümesinde önemli rol oynuyor

Birçok bölge halen düşük internet penetrasyonu, yüksek erişim maliyetleri ve güvenli olmayan bağlantılar gibi önemli alt yapı zorluklarıyla karşı karşıya. Bazı yenilikçi e-perakende firmaları tüketicilerine hızlı yüklenen mobil uygulama ve internet sitesi hizmetleri sunarak bu zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyor. Araştırmaya online olarak katılanların %32’si internet bağlantılarının online alışveriş yaparken kendilerinin rahat hissetmelerini sağlayacak kadar kesintisiz ve güvenilir olmadığını belirtiyor.

Söz konusu pazarlarda mobil cihazlar, e-ticaretin büyümesinde çok önemli bir rol oynarken bir çok yeni ve yetersiz hizmet alan tüketiciyi de online platformlara çekmeyi başarıyor. Bu durum mobil cihazların gelecekte de öneminin devam edeceğini gösteriyor. Nielsen Türkiye E-ticaret Müşteri Çözüm Ortağı Nur Serenli konuyla ilgili olarak “Birçok insan alışveriş yapmak için bilgisayar kullanırken, bazı ülkelerde alışveriş yapmak için mobil cihaz kullanma oranı çok daha yüksek… Hindistan, Tayland, Türkiye ve Nijerya’da birçok kategoride ortalamadan daha fazla akıllı telefon/mobil telefon üzerinden alışveriş yapılıyor.” açıklamasını yaptı.

İlgili yazı: 2016’nın En Kritik 5 Mobil Ticaret Trendi

Eticaret-nielsen-araştırma-perakende-mobil

Türkiye’de online alışverişte güven endişesi var

Nur Serenli “Özellikle büyüyen pazarlarda bütün kategorileri etkileyen güven ve teknik alt yapı gibi çeşitli engeller söz konusu… Öncelikle güven, önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çevrim içi katılımcıların yarısından fazlasının (%57), e-ticaret sitelerinin kişisel bilgilerini güvenli bir şekilde saklayacağından şüpheleri var. Endişeler %67 ile en fazla Meksika ve Tayland’da; bunu %66 ile Çin, %66 ile Filipinler, %66 ile Türkiye ve %66 ile Güney Afrika takip ediyor.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Hindistan, mobil trendleri yönlendiren ülkelerden biri olarak göze çarpıyor. Bu ülkedeki bir dizi online perakende firması ‘öncelikle mobil’den ‘sadece mobil’ stratejisine geçmiş durumda. Mobil alışverişe geçiş sadece gelişmekte olan ülkelerde yaşanan bir olgu değil. IBM, 2015 yılında ABD’de yılın en yoğun alışverişinin yaşandığı gün olan Siyah Cuma’da gerçekleştirilen tüm online alışveriş trafiğinin %57’sinin mobil cihazlarla yapıldığını bildirdi. 2014 yılının aynı döneminde bu oran sadece %15’ti.

Nielsen Global Perakende Başkanı Patrick Dodd ise “Giderek daha fazla sayıda tüketici, online alışveriş için mobil cihazları tercih ederken, uyumlu mobil stratejiler perakendeciler için önemli bir yenilikçi unsur haline gelecek. En başarılı stratejiler bir taraftan sunulan mobil deneyimleri optimize eden ve farklılaştıran diğer taraftan ise mağaza içi ve mobil hizmetlerin entegrasyonunu her pazarın gerçeklerine göre iyileştiren girişimler olacak.” dedi.

İlgili yazı: 2016’da Müşteri Sayısını Tatilde Artırmanın 7 Yolu [Araştırma]

Online alışverişlerde farklı ödeme şekilleri de ön plana çıkıyor

Teknoloji ve perakendecilik dünyası hızlı bir şekilde gelişirken ödeme yöntemleri de değişiyor. Son altı ayda online alışveriş yaptıklarını ifade eden katılımcıların yarısından fazlası (%53) ödeme için kredi kartlarını kullandıklarını belirtirken yaklaşık her on katılımcıdan dördü (%43) PayPal (%43), ATM kartı (%39) ya da banka hesaplarından otomatik ödeme (%38) gibi çeşitli dijital ödeme sistemlerini kullandıklarını bildirdiler.

Çin’de dijital ödeme sistemlerinin kullanımı son derece popüler. Çinli katılımcıların %86’sı son altı ay içerisinde yaptıkları bazı online alışverişler için dijital ödeme sistemleriyle ödeme yaptıklarını belirtirken, bu oran araştırmaya katılan Batı Avrupalılar arasında %56, Alman katılımcılar arasında ise %68 oldu.

Hindistan’da online alışverişçiler için banka hesabından otomatik ödeme (%61) ve ATM kartı (%71), en yaygın ödeme yöntemleri arasında yer alırken teslimat anında nakit ödeme Hintli katılımcılar (%83) tarafından kullanılan en yaygın yöntem oldu. Hindistan’da teslimat anında nakit ödeme seçeneğinin bu kadar popüler olmasını etkileyen faktörler arasında, ülkede yaşayan önemli sayıdaki tüketicinin herhangi bir bankada bir hesabının bulunmaması, kredi kartı penetrasyonunun oldukça düşük olması ve birçok müşterinin kredi kartına yönelik güvenlik endişelerine sahip olması sıralanabilir.

Nielsen Global Perakende Başkanı Patrick Dodd bu konuya “Hindistan örneği bize online alışverişte yaşanan büyümenin kredi kartı penetrasyonu ve gelişimine bağlı olmadığını gösteriyor. Alışverişçiler her şeyden önce güvenliğe önem veriyor, bu nedenle perakendeciler bankalarla iş birliği gerçekleştirerek online işlemler için güvenli ve güvenilir seçenekler sunmalılar.” sözleriyle açıklık getirdi.

Teslimat anında nakit ödeme Nijerya (%76), Filipinler (%73), Rusya (%70), Birleşik Arap Emirlikleri (%68), Suudi Arabistan (%59), Kolombiya (%57) ve Tayland (%56) gibi birçok gelişmekte olan ülkede popüler bir e-ticaret trendi olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili yazı: Perakendecinin 2016 E-Ticaret Rehberi

E-ticaret için orta direk geri gelmeli

Tüketiciler, alışveriş için giderek daha çok bulundukları coğrafi bölgenin dışındaki online perakende firmalarına yöneliyor. Son altı ayda online alışveriş yapan Hintli katılımcıların yaklaşık dörtte üçü (%74) yurt dışında bulunan bir perakendeciden ürün satın aldıklarını belirtti. Bu trend gelişmekte olan ülkelerin sınırlarını aşıyor; Batı Avrupalı katılımcıların yaklaşık üçte ikisi, yurt dışındaki bir perakendeciden ürün satın aldıklarını ifade ederken bu konuda en yüksek oran İtalyan (%79) ve Alman (%73) katılımcılara ait.

Nielsen Global Perakende Başkanı Patrick Dodd “Perakende, küreselleşme olgusuyla pek de iyi geçinemeyen son sektörlerden bir tanesiydi, günümüzdeyse tüketiciler teknoloji sayesinde daha önce hiç olmadıkları kadar ürünlerin dünyasına erişebiliyorlar. Seçeneklerin sayısı, sınır ötesi e-ticaret ile fazlalaştı. Daha pahalı ürünler satın alabilen orta sınıf, artık bulundukları bölgedeki mağazada yer almayan ürün çeşitlerine ulaşmak istiyor. Sonuç olarak söz konusu tüketiciler, orijinal yabancı markaları satın almak için çoğunlukla bu ürünleri kendi ülkelerinde bulabilecekleri fiyatların da altında satan yurt dışı pazarlarına açılıyor. Öte yandan, artık gelişmiş pazarlardaki tüketiciler de kendi ülkelerinde ödeyecekleri fiyatın çok daha altında ürün satan yabancı firmalara doğrudan erişebiliyor.” dedi.

İlgili yazı: 2016’da Müşteri Deneyimini Kökten Değiştirecek 5 Şaşırtıcı E-ticaret Trendi

Eticaret-nielsen-araştırma-perakende-mobil

Nielsen Global Araştırması Hakkında

Bu araştırmanın bulguları 24 ülkede online ve 2 ülkede yüz yüze gerçekleştirilen araştırmalara dayanmaktadır. Online araştırma metodolojisi çok önemli bir ölçek ve global erişim sağlamakla beraber toplam nüfus yerine sadece mevcut internet kullanıcılarının alışkanlıkları hakkında bakış açısı ortaya koymaktadır. Online penetrasyonun arttığı gelişmekte olan ülkelerdeki katılımcılar söz konusu ülkenin genel popülasyonundan daha genç ya da varlıklı olabilirler.

Yüz yüze görüşmeler Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilmiştir. Kullanılan metodolojinin farklı olması nedeniyle bu iki ülkeden elde edilen sonuçlar global ortalamaya dahil edilmemiştir.

Araştırmada verilen cevaplar katılımcıların belirttikleri tutum ve davranışları kapsamakta ve herhangi bir fiili ölçülen veriyi içermemektedir. Duygu ve düşüncelerin bildirilme şeklindeki kültürel farklılıklar, çeşitli ülkelerdeki görünümün ölçümlenmesini etkileyen olası faktörlerdendir. Bildirilen sonuçlar bu farklılıkları kontrol etmeyi ya da düzeltmeyi amaçlamamaktadır. Bu nedenle ülkeler ve bölgeler, özellikle de farklı bölgesel sınırlar, arasında yapılan karşılaştırmalarda bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*