21 Kasım 2018

Türkiye’de En Güzel Batan Girişimcilik Projeleri

Her başarısızlık içinde yeni fırsatlar barındırır düşüncesiyle yola çıkan Fail Conf, Türkiye’de bir ilke imza attı. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ev sahipliği, Nomad ve Webbox ve İstanbul Şehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nin işbirliği ile gerçekleşen ‘Fail Conf’ projeleri başarısızlıkla sonuçlanmış girişimcilere yeni bir umut olma peşinde.

Etkinlikte katılımcılar, hayal kırıklıklarıyla sonuçlanan girişimlerini sektör uzmanlarıyla paylaştılar. Her biri kendi alanında isim yapmış uzmanlar, katılımcıların yatırımlarını ve başarısızlık nedenlerini değerlendirip, uygun gördükleri projeleri yeniden ele alacaklar.

Yatırımcıların sunumları ve uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu başarısızlık nedenini en iyi ifade eden ve ilerisi için umut vaad eden üç katılımcının projesi yatırımı hak etti. Biz de, hem bu en güzel batan üç girişim projesinin ve şirketin hangileri olduğunu merak ettiğimiz, hem de bu batışlardan nasıl dersler çıkartmamız gerektiğini öğrenmek için, FailConf yetkililerine bazı kısa sorular sorduk.

FailConf Nasıl Geçti ?

FailConf’u çok hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Kısa bir tanıtım süresi, yaz dönemi ve serinin ilk organizasyonu olması gibi şartlara bakarsak iyi katılım aldı. Katılımcıların olumlu tepkileri de bize sonraki organizasyonları yapma konusunda güven veriyor açıkçası. Ama en önemlisi şu idi: konferansa dinleyici olan katılan arkadaşlar girişimlerin değerlendirildiği zaman her biri birer konuşmacı oldular, iş fikirleri üzerine değerlendirmeler yaptılar. Bu tam da FailConf’da görmek istediğimiz şey. Girişimciler büyük bir topluluktur ve uygun ortamı yaratırsanız kendi değerlendirme süreçlerini, kendi destek yapılarını oluştururlar. FailConf bilgiyi tecrübe ederek öğrenen, bu bilgi ve tecrübeyi paylaşarak çoğaltan ve özeleştiri ile eğlenen bir topluluk olma yolunda ilk adımdır, çok umutluyuz.

burak yamanHangi girişimler seçildi, bu süreç nasıl gerçekleşti?

FailConf’u bir cümle ile özetlersek “En Güzel Batan Girişimler” ‘i seçtik. Güzel batmak ne derseniz, biz bunu “en çok tecrübeyi kazandığınız, en iyi dersi aldığınızdır” diye kabul ettik. Gerçekten çok iyi bir ekibin her şeyi çok iyi yaptığını düşündüğü ve özgüveninin zirvesinde iken şaşırtıcı bir noktayı kaçırıp da batma hikayesini aradık ve bizce buna çok yakın girişimleri bulduk.

İlk seçtiğimiz girişim Rengorenk oldu, Sunumu Şafak Taner yaptı ki kendisi Seyrantepe Oto Sanayi mahallesinde Genç Klasikçiler Festivali’nin fikir babası aynı zamanda. Rengorenk de bu festivaldeki ruh ile yol çıkmış ve geleceğine inandığımız bir fikir. Çok güçlü bir dijital prodüksiyon ekibi ve kaliteli bir tanıtım mecrası. Fakat işin zor tarafını başarıp, teknoloji ve bu ekipler ile olan iletişimlerinde başarısız olmuşlar. FailConf, Rengorenk’i bu eksik kaldığı noktalarda destekleyerek, kısa bir süre içerisinde fikri yeniden hayata geçirmek için geliştirme yükünü üstlenecek ve Rengorenk’e aslında çok iyi yaptıkları işlerini tekrar yapabilme zeminini hazırlayacak.

Bir diğer girişim ise Aykut BAL ve Hüseyin GÜLER’in Jukela‘sı idi. Jukela yenilikçi bir Jukebox teknolojisi ile sosyal bir müzik tecrübesi yaratan bir yapı. İyi bir geliştirici ekibinin elinden çıkmış fakat alışık olmadıkları bir pazarda daha önce tecrübe etmedikleri gerçeklere rastlayınca durdurulmuş bir proje. Bu tecrübe eksikliği ekibin kaynaklarını ve sabrını tüketme noktasına gelmeden başarılı bir “Batış” gerçekleştirmişler. FailConf Jukela’ya fikri işe çevirebilecek doğru bağlantılara götürme noktasında mentorluk verecek ve bu süreci fonlayacak.

Son girişim ise CrmVAS / Kurumsal Sosyal Ağlar diye özetlenebilecek ve tam olarak batmış sayılamayacak ama uygun koşulları yakalayamadığı için bir işe de dönüşmeden bekleyen ve endüstri dikeylerini hedefleyen akıllı bir CRM teknolojisi / operasyonu. Bu girişimde bizi etkileyen, ekipteki Hakan KARAKAFA ve Burak DEMİRTAŞ’ın iş tecrübeleri, çalıştıkları sektörlerin ihtiyaçlarını iyi biliyor olmaları ve doğru bağlantılara sahip olmaları oldu. FailConf burada iş’i değil ekibi destekleme kararı aldı. Ekip ile birlikte masaya oturarak bir işe dönüşebilmek için gerekli destekleri çıkartarak işe başlayacak. Bu girişime bir kimlik kazandırmaktan başlayıp, ilk yapılacak geliştirmelere ve ofis alanı sağlanması gibi desteklere zaman içerisinde devam edilecek.

Gördüğünüz gibi FailConf’da destek yapıları da esnek.  Biz hiçbir girişimi ve fikri belirli bir prototipe sokmaya çalışmıyoruz. Girişimciler değerli insanlardır, öğrenme devam ettiği sürece her başarısızlık başarıya giden yolda bir adımdır ve her başarının çok özgün bir hikayesi vardır. İşte tam da bu nedenden ötürü FailConf girişimlerin ihtiyaç duyduğu şeyi anlayıp destek vermek ve verebilecekler ile bir araya getirmek üzere çalışır.

onur cem gökmenFailConf’un devamı gelecek mi?

Elbette gelecek, Kısa bir süre tepkileri görmek istiyoruz. Yıl içinde birkaç defa daha düzenleyebiliriz ama önceliğimiz destekleme kararı aldığımız girişimler ile ilgili somut adımlar atabilmek. Bir sonraki organizasyonumuzda bu somut adımları anlatarak başlayacağız ve FailConf’da desteklenen hiçbir ekibin daha sonra kaybolup gidecek bir marka adından, ziyaret edilemeyecek bir web sitesinden ibaret olmasını istemiyoruz. Aslına bakarsanız şimdiden global bağlantılar ile görüşmeye başladık ve FailConf’un kendisini markalaştırmak için gerekli süreçleri başlattık. Özünde FailConf’un kendisi de bir girişim. Nomad, WebBox ve İstanbul Şehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi işbirliği ile doğmuş bir yapı. Konferansların ve desteklerin devamı da FailConf’un başarısı olacaktır. Ve tabii ki biz de her girişimde olduğu gibi fikrimize inanan herkesle tanışmaya hazırız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*