16 Kasım 2018

Türkiye’de E-Ticaret Paket Yazılımı Pazar Hacmi Ne Kadar?


Türkiye’de her ay farklı bir e-ticaret paket programının satışa sunulduğunu görüyoruz. Yazılım firmaları arasında paket program çıkarmanın arttığını gözlemliyoruz. Fakat şu ana kadar Türkiye e-ticaret paket yazılım pazarının büyüklüğüne dair bir veri elimizde bulunmamakta.

E-Ticaret paket yazılımlarını kiralatan/satan firmaların DNS Sunucularını gören domainleri sayarak sağlıklı bir veriye ulaşmaya çalışıp o rakamlardan bir projeksiyon yapmaya çalışacağız.

Firma ismi vermeden tüm paket programcıların DNS Sunucularını gören DNSlerini saydığımızda, yuvarlak hesap 9100 gibi bir rakam ortaya çıkıyor.

Ücretsiz e-ticaret paketlerini, kendi yazılımlarını kullanan şirketleri ve yurtdışı merkezli e-ticaret paketi kullanan firmaları da düşünürsek, pazarda 10.000 e-ticaret paket yazılımı kullanan site mevcut diyebiliriz.

Ortalama paket programların ücreti yıllık 1000 tl. civarına tekabül etmekte.

Yeni katılımları saymadan şuan için sadece e-ticaret paket program yazılım pazarının 10.000.000 tl civarı olduğunu tahmin ediyoruz. Diğer ek hizmetleri (tasarım, ekstra sunucu bakım anlaşmaları, bandwith aşımları, sosyal medya hizmeti, online reklamcılık vs.) hesaba katmadan, rakamın aşağı yukarı bu olduğunu öngörebiliriz. Tekrar altını çizmek istediğimiz önemli bir husus ise, bu rakamı hesaplarken yeni katılımları dahil etmiyoruz. Genelde batma söz konusu değilse, firma ertesi yıl yenilemesini ya hizmet aldığı firmadan yapıyor ya da başka bir yazılım kiralıyor.

Yukarıda saydığımız ek hizmetlerin pazarının da, tecrübelerime dayanarak yıllık 3.000.000 – 5.000.000 tl. arası olduğunu düşünebiliriz.

Maalesef Türkiye’de bir işe başlanırken pazarın hacmi ya iyi hesaplanmıyor ya da abartılarak düşünülüyor. Bu da beraberinde büyük hayal kırıklıkları getiriyor.

En azından şimdilik yıllık 15.000.000 tl’ye talip olmaya ne dersiniz?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Ahmet der ki:

  Türkiye’de gerekli altyapı sağlandıktan sonra küçük satıcılar için big commerce, shopify ve volusion gibi yazılımların çıkması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü satılan eticaret paketleri genelde 100 ve üzeri sayıda ürünler için uygun ve bu da az ürünü olan ama internetten satmak isteyen şirketlerin, müşteri karşısında güven kaybetmesine neden oluyor. Örnek olarak, bir eticaret sitesinde 10 tane ürün satan bir ufak işletmenin mevcut paketleri kullandığında, sitede yeterli doygunluğu veremiyor. Bu sadece benim düşüncem ..

  Ellerine sağlık 🙂

  • Herkesin e-ticaret paketi kullanmasına gerek olmadığını biliyoruz,GG’de birçok iyi satış yapan mağazanın kendisine ait bir e-ticaret mağazası olmadığı da bir gerçek.Kullanım açısından yetkinliği de olmayabiliyor kullanıcıların.Katılıyorum sana.

 2. Erhan der ki:

  Şu an açık kaynak kodlu çok başarılı e-ticaret yazılımları internette ücretsiz dağıtılmakta. (Open Cart, osCommerce, Magento, vs) Bunların Türkçe destekleride ilgili gruplar tarafından çoktan halledildi. Yıllık kiralama gibi seçeneklerle şu an pazarı domine eden eticaret paketi hedef müşterilerinin küçük kobiler ötesine geçemeyeceklerini görüyorum. Bu şirketlerin binlerce sitenin tutulduğu hosting sunucularının belli bir trafiğe ulaşmış siteleri barındıramayacağı aşikar. Üstelik bir güvenlik açığının aynı yerde barınan binlerce şirketin e-ticaret bilgilerini riske atacağınıda düşünüyorum. Ciddi eticaret yapacağım diyen bir şirket daha iyi bir yatırımla kendi modifikasyon yapacağı ayrı bir sisteme geçmesi gerekli.

  • E-ticaret’e tali yol değil de asli yol olarak bakanlar için haklısınız kesinlikle.Yalnız yerli e-ticaret çözümlerinde aslında ödediğiniz ücret 1 yıllık destk hizmeti olarak bakmanız gerekiyor.Girişimciler buna ücret ödüyorlar aslında yoksa aşağı yukarı yazılımlar çok benzer.Site sahipleri için yönetici panellerini ne kadar kullanıcı dostu yaparsanız yapın alışmaları uzun zaman alıyor.

 3. Merhaba,
  Öncelikle farklı bir konuda değerlendirmeler yaptığınız için teşekkürler. “Maalesef Türkiye’de bir işe başlanırken pazarın hacmi ya iyi hesaplanmıyor ya da abartılarak düşünülüyor.” bu cümlenize aynen katılıyorum. Fakat sizin hesaplamanızda da problem olduğunu düşünüyorum. İsmini vermediğiniz firmaların hepsinden fiyat teklifi aldım, bunlardan 3 tanesi ile de çalıştım. Bu firmalarda bir müşteriden elde edilen ciro 1.000TL’nin üzerinde, ben bunu hesaplarken ortalama 2.000TL gibi bir değerin daha doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü müşterilerin büyük bir çoğunluğunun yıl sonu bu firmaya ödedikleri maliyet 2.000TL üzerinde. Bu direk paket satışından yapılan ciroların yaklaşık ikiye katlanması demek oluyor.

  Ayrıca bu firmaların yan gelir kalemleri de bu paketler sayesinde oluşuyor. Örneğin özel bir tasarım isterseniz bu firmalar size çözüm sunuyorlar, müşterilerin yaklaşık %20’sinin bu talepte bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada da ortalama fiyatlar 1.000TL civarında hesaplanıyor. Yani yaklaşık 2.000 müşteri. Bunların dışında başka gelir kalemleri de mevcut bu sektöre girmek için. Sektörün büyüklüğünü hesapladığımız zaman minimum olarak 22milyonTL gibi bir rakam çıkıyor. Tabi bu değerlerin çok üzerinde bir pazar olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

  Yaklaşık 2 yıldır araştırdığım bir pazar olduğu için ayrıntılandırma gereği duydum. Tekrar farklı bir konuya parmak bastığınız için teşekkürler.

  • Yorumun için çok teşekkür ederim Hasan.Benim kastettiğim rakam giriş rakamıydı.Yazıdan önce son bir kontrol daha yaptım rakamlar üzerinde.E-ticaret paket çözümleri sunan firmaların tek tek sitelerine baktım son fiyatlarla ilgili 🙂 . Bir de eski müşterilerimin ne kadarla başladıklarını da gözönünde bulundurdum rakamları çıkarırken.Yıl sonuna baktığında rakamlar yükselebiliyor.Ek hizmetlerle birlikte 15.000.000 TL.’yi 10.000’e böldüğümüzde site başı 1500 tl. gibi bir rakam çıkıyor.Pazar hesaplamalarında rakam zikretmek çok riskli,o yüzden ince eleyip sık dokudum.Değerli katkıların için teşekkür ederim.

 4. Ahmet bey’in dediği tekli, onlu ürün satış kolaylığı, niş ürün pazarının ardından gelecek olan akım olsa gerek; önsezim bu değişimin çok gerisinde olduğumuz yönünde, İngiltere ile kıyaslama ne derece makul size kalmış ancak, naçizane görüşüm e-ticaret paket yazılımları konusunda fırtına öncesi sessizliğin hakim olduğu.

  Sektörün mimarları, ekosistemi 2001 yılındaki “.com bubble” krizi gibi bir krize mi sürükler, yazılım ihraç edecek noktaya mı getirir bunu kestirmek çok güç.

  • Emre, fırtına öncesi sessizlik konusunda haklısın.Hala zemin kaygan iyi bir hamle ile referans sayısını 6 ayda arttıranlara da şahit oluyoruz.Yazılım ihraç etme noktasında maalesef olumsuz düşünüyorum istemeyerekte olsa.

 5. Enver der ki:

  Merhaba,

  Ali bey size bir sorum olacak yıllık ortalama olarak eticaret sitesi açmak isteyen yeni katılımların sayısını tahmini olarak ne kadardır?

  • Tamamen kişisel fikrimi paylaşayım.Kabataslak geçen seneki dns sayılarını da gözönünde bulundurmaya çalışacak olursam geçen bir yıl içinde 2000 firma katılmıştır.Tekrardan altını çizeyim tahminidir.

 6. Güzel tespit.

 7. Burada birşey söylemek isterim.Eticaret paketi yapan firmalar ekosistem oluşturmak konusunda çok zayıflar.Mesela bünyesinde olan müşterilerin isteklerinin %80 olumsuz cevap alabiliyor.Bu normaldir müşteri istekleri stardart paketi belki bozuyor.Bu sırada paketi programlar daha modüler dışarıdan geliştirebilir halde olmalı.Bu kendi içlerinde yapamıyorlarsa,ekosistemden faydanlanmalıdırlar.

  Özellikle entegrasyon konularında.

 8. Ekosistem oluşturmada zayıflar haklısınız.Yalnız bunun (kendi taraflarında haklı oldukları) gerekçeleri de var.Ekosistem oluşturabilmek için yazılım ekibini besleyecek gelirin olması gerekirki bu maalesef mümkün değil.Bütçeyi buldunuz diyelim bu sefer de kadronuzun yeni teknolojileri takip eden,uyumlu bir ekip olması gerekiyor.Mevcut paket program üreticileri şuan sadece günü kurtarmaktalar.Magento bahsettiğiniz eko sistemi çok iyi oturtmuş durumda mesela.Eklentileriyle birlikte tüm dünyada bir model kurmuş durumda ve kendi çekirdeği üzerinden geliştiricilere de para kazanma imkanı sağlamakta.Keşke bizden de çıkabilse böyle bir yapı.

 9. bir sürü yazdım ama;
  gerekli alanları doldurmamışım diye uçtu gitti…
  durum bu maalesef…
  tekrar yazmaya mecalim yok gerçekten…

 10. Murat Özler der ki:

  Aslında ne kadar e-ticaret sisitemi olduğunu hesaplamak bize bir yarar sağlamıyor. Dünyada olduğu gibi bu rakamı Türkiye’de de hesaplamak mümkün değil. Bu işlerin hesabı paradan takip edilir ama oda güç. Yinede bir tahmin yapacaksak bence e-ticaret sistemi sunan önde firamaların toplam cirosu 5 Milyon TL ancak, bana görede bu şekilde sistem kulanan en fazla 5000 site var. Hizmetlere gelince bence orada   %70 kayıt dışı olmak üzere 50 Milyon TL gibi bir para dönüyor. Neden bunların önemi yok? Çünkü şuan %5 olan pazar payı 10 sene sonra %90 olacak her şeyimizi uzaktan alacağız satacağız, ama her şeyimizi.. Değişen sadece tüketici deneyimi olacak..

 11. Merhaba

  yorumların tamamını keyifle okuyorum,e-ticaret site sayısının artması yanında,pazarın gelişmesi için bankalar tarafından özel e-ticaret kobi destek paketlerinin çoğaltılması gerekiyor,ayrıca bankaların küçük esnafa yönelik mesafeli tutumu sürdükçe,bu pazar hep tekel firmaların elinde olacaktır.sanal poslarda iskonto vadesini ne kadar kısa tutarlarsa sektör o kadar hızlı yol alabilir.
  G.G.da Kredi kartlarına Peşin fiyatına 12 taksit ve taksit atlatma gibi cazip seçenekler varken tüketici taksit yapmayan siteleri tercih etmiyor..Biz satıcılarda yatırımı kendi web sitemiz yerine G.G. yapmak durumunda kalıyoruz..Ödeme sistem araçlarının çeşitlendirilmesi sektördeki küçük işletmeleri canlandıracaktır..Yazılım firmalarının biraz topa girerek firmalar adına bankalarla görüşmesi sektörü rahatlatabilir..Aksi halde bir müddet sonra yorulup G.G. , sanal pazar , yenicarsim gibi portallarda macera arayışları devam edecektir…

Fikrini söyle

*