17 Kasım 2018

Türkiye’de Gerçek İnternet ve E-Ticaret Kullanıcı Sayısı [Araştırma]

BTK ve TÜBİSAD‘ın raporlarına baktığımızda, ülkemizdeki internet penetrasyon oranının %50’ye yaklaştığını ve yaklaşık olarak 37 milyon internet kullanıcısı olduğunun tahmin edildiğini görüyoruz. İnternet penetrasyonu ile internet kullanıcı sayısı saptanabilir mi? Bu rakamlar gerçeği ne kadar yansıtıyor? Bankalar Arası Kart Merkezi Ödeme Araçları Direktörü Okyar Tahaoğlu‘ndan aldığımız veriler doğrultusunda bir araştırma raporu hazırladık.

İnternet Penetrasyonu Nedir?

Öncelikle internet penetrasyonunun ne olduğunu iyi anlamak lazım. BTK’nın ve BTK raporlarını temel alan diğer kuruluşların kullandıkları internet penetrasyon kavramı, bir şekilde internet erişimi için abone olmuş herkesi kapsıyor. Bu rakama, gerek karasal gerek GSM hizmet sağlayıcılarının raporlarından ulaşılıyor.

Fakat bir internet hattına sahip olmak ile interneti kullanmak farklı kavramlar. Örneğin bir cep telefonu aldığınızda, artık hizmet sağlayıcıları hat aboneliğinize internet bağlantısını otomatik olarak ekliyorlar. Siz hiç kullanmasanız, telefonu bir kere bile açmasanız dahi, hizmet sağlayıcının veri envanterinde internet hattı sahibi bir kişi olarak görünüyorsunuz. Dolayısıyla BTK raporlarınada da internet kullanıcıları arasında görünüyorsunuz. “Bunu yapan kaç kişi olabilir ki?” diye düşünebilirsiniz. Türkiye’de bu oran, yani internet hattı sahibi olup da internet kullanmayan kişilerin sayısı, akıllara durgunluk verecek seviyede çok fazla.

toplam internet

Genişbant İnternet Aboneleri

Türkiye‘de sabit hat abone sayısı 8,5 milyon kadar, yani nüfusun % 11’lik bir kısmının evine internet giriyor gibi gözüküyor. Aslında bu rakam da doğru değil, çünkü bu 8,5 milyonun içinde şirketlerin kendi iç iletişimleri için, B2B için, M2M ve otomasyon için kullanılan hatlar var. Yine bu 8,5 milyona geçici internet hizmeti veren internet kafe gibi işletmeler de dahil. Gerçekten son kullanıcının evine, kişisel kullanım amacıyla ne kadar sabit hat girdiğini hiç kimse tam olarak bilmiyor.

genişbant

BTK, bu yılın ikinci çeyreğinde saptadıkları, mobil internet kullanıcı sayısını 28.445.663 kişi olarak veriyor. Tüm genişbant internet abonesi sayısı ise 36.986.164 olarak veriliyor.

Yine BTK raporlarında, sabit geniş bant internet abonelirinin %6’sının kurumsal olduğunu söyleniyor. O yüzden bu %6’lık kısmı toplamdan çıkartabiliriz, yani 1.706.739 kişi.

Penetrasyon ile Aktif Kullanıcı Aynı Şey Değil

BTK mobil geniş bant abonelerinin %83’ünün 100 MB’tan fazla internet kullandığını söylüyor. Yani internet kullanıcılarının %17’si ayda 100 MB internet bile kullanmıyorlar. Bizce 100 MB bile aktif bir internet kullanıcısı olmaya yetmez. Günde 3,3 MB internet kullanarak herhangi bir anlamlı etkinlik yapılması mümkün değildir. Bu yüzden biz en azından ayda 250 MB internet kullanan kullanıcı sayısını baz alıyoruz. Bu da, anlamlı miktarda internet kullanan mobil kullanıcı sayısını %23 oranında azaltacak.

mobil bilgisayar

Yalnız BTK mobil kullanıcıların aylık ne kadar internet kullandıklarını hesaplarken, cep telefonu ve mobil bilgisayarları ayrı ayrı ele alıyor. Mobil bilgisayarlarda 250 MB ve üzerinde aylık internet kullanımı %77. Cep telefonunda ise bu oran yalnızca %47.

mobil cep

Cep telefonu penetrasyonunun, tablet ve mobil bilgisayar penetrasyonundan kat kat daha fazla olduğunu biliyoruz. Bu yüzden, mobil bilgisayarların %77 internet kullanılma oranı, cep telefonlarının %47’lik kullanılma oranının yanında sonucu pek de değiştirmiyor. Basitçe, 28.445.663 kişinin yarısı, aslında internet kullanmıyor veya yalnızca başka türlü halledemeyeceği çok acil bir durum olduğunda kullanıyor. Bu yüzden mobil internet kullanımını 14,2 milyon olarak kabul etmek gerekiyor.

Sabit hat abone sayısı da, %6’lık kurumsal kullanımı çıkarttığımızda 7 milyona iniyor. BTK malesef sabit hat kullananların aylık internet tüketim istatistiklerini yayınlamamış. O yüzden hepsini aktif internet kullanıcısı olarak kabul ediyoruz.

Sabit hat ve mobil internet kullanıcılarını topladığımızda 21,2 milyon kişi çıkıyor. Yani sanıldığı gibi Türkiye’nin %50’si değil, 1/3’ünden de daha az bir rakam.

TÜBİSAD raporlarında internetten alışveriş yapan kişi sayısı, internet kullanıcılarının %24‘ü olarak belirtilmiş. Bizim hesaplarımıza göre Türkiye’de 5 milyon kişi internetten alışveriş yapmış oluyor. Yani nüfusa oranlarsak %6,5.

okyartahaogluBankalar Arası Kart Merkezi (BKM) Ödeme Araçları Direktörü Okyar Tahaoğlu’ndan aldığımız rakamlar da bizim bulgularımız ile uyuşuyor:

2013 yılında 19 milyon tekil kart internet üzerinde ödemede kullanıldı. Bu adede havayolları, vergi ödemeleri, elektronik, seyahat, araç kiralama, giyim, gıda, B2C ve B2B gibi sektörler dahil. Sigorta hariç. Bu veriden bağımsız diğer elimizdeki bir bilgi kart kullanıcılarının ortalama yaklaşık 2 kartı var. Yani 19 milyon kart yaklaşık 9 milyon kişiyi işaret ediyor.”

TÜBİSAD’ın raporlarında vergi ödemeleri ve B2B ödemeler e-ticaret kapsamında sayılmadığı için, 9 milyon olarak verilen internet üzerinden kredi kartı kullanan kişi sayısı, yine 5 milyonlara yaklaşıyor.

Yine TÜBİSAD raporunda 2013 yılı e-ticaret sektörü cirosunun 14 milyar TL olduğunu görüyoruz. Bu da, kişi başına 2.800 TL yıllık harcama yapıldığını gösteriyor. Bu rakamın reelde biraz daha yüksek olması lazım, çünkü TÜBİSAD raporlarına Türkiye’den alışveriş yapılan yabancı siteler dahil değil. Fakat bu oranın yine de çok düşük olduğunu düşünüyoruz. Kişi başı yıllık e-ticaret harcaması bu düzeltmeyle birlikte 2.900-3.000 TL yıllık harcama sınırını geçmeyecektir.

Sonuçta bütün bu rakamlara baktığımızda, gelişmekte olan ülkelere göre oldukça az bir internet kullanımı ve e-ticaret hacmimiz olduğunu görüyoruz. Fakat bu durum, Türkiye gibi hızla gelişmekte olan bir ülkede, henüz faydalanılmamış ve girişimcilerin el atmasını bekleyen bir çok fırsat olduğunu da gösteriyor. Teknolojinin gelişmesi, yaygınlaşması, gerekli kanun ve yönetmeliklerin zaman içinde çıkartılması ile hem aktif internet kullanıcı sayısı artacak, hem de bu kullanıcılar çekinmeden e-ticaret işlemlerini gerçekleştirecekler. İnternete ve internet kullanıcılarına karşı müşterilerin gözünde oluşan güvensizliğin kırılması konusunda burada devlet otoriteleri ile toplum kuruluşlarına büyük sorumluluk düşüyor. Ülkemizde e-ticaretin henüz temelleri atıldı ve önümüzdeki sonuç, bu temellerin boyutlarını gösteriyor. Bundan sonraki yapılanmalar ile birlikte e-ticaret sektörü gittikçe büyüyecektir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Tunç Albayrak der ki:

    Türkiye’de internet kullanımı ve e-ticaret hacmi bazı çevreler Tarafından Kasıtlı olarak abartılıyor. Özellikle B2B ve B2C Uygulamaları ile internet üzerinden e-ticaret yapma hedefi olan şirketlerin Yöneticileri veya yetkilileri bu rakamları tam anlamı ile analiz etmeden kullanarak yaptıkları işin önemine şişirme bir Önem getirme peşindeler. Elbette sektör gelecek Vaad ediyor, ancak şu an ki hali ile e-ticaret şirketlerinde yetkili yerlerde olup bu şişirme rakamları kullanan dışı genç ama içi dinazor kişiler ile gelişme potansiyeli törpüleniyor. Çünkü gelecek için doğru analizler yapmadan doğru planlamalar yapılamaz.

Fikrini söyle

*