16 Kasım 2018

Türkiye’de Kredi Kartı Limitleri Son Dört Yılda Yüzde 99 Arttı

kredi kartı limitleri
İnternetten alışveriş yapan kullanıcı kitlesinin 10 milyona ulaşması ve mobil ticaretin de son dönemlerde hızlı bir şekilde büyümesinin en büyük etkenlerinden biri de kullanıcıların kredi kartı kullanımının artması diyebiliriz.

Son dört yılda Türkiye’deki kredi kartı sayısı yüzde 30 artış gösterirken, kredi kartı limitleri de yüzde 99 artış gösterdi. Fiyat karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un araştırmasına göre Türkiye’deki kredi kartlarının limiti ise 142 milyar TL’ye ulaştı.

BBDK ve BKM’nin verilerine dayanılarak yapılan araştırmaya göre Türkiye’deki kredi kartı sayısının 56,5 milyon seviyelerine geldiği de paylaşılan bilgiler arasında. 2009 yılındaki kredi kartı sayısı 43,8 milyon civarındaydı ve bu dönemdeki kredi kartı limitleri de toplamda 71 milyar TL olarak belirtiliyor.

2009 yılında kart başına ortalama limit 1635 TL iken, 2013’te bu rakam 2518 TL’ye çıkmış durumda.

Taksitli ödemenin oldukça sık kullanıldığı Türkiye’de 2009 yılında taksitli kredi kartı borçları, toplam kredi kartı borçlarının %36’sını oluştururken, 2013 yılında bu oran %57 oldu. 2009 Ağustos’ta 12,8 milyar TL taksitli kredi kartı borcu bulunuyorken, 2013 Ağustos’ta bu rakam 46,5 milyar TL’ye yükseldi.

Yapılan araştırmada son 10 yıl içinde hane halkı harcamalarının kredi kartı ile yapılan bölümü %9’dan %36’ya yükseldiği de paylaşılan diğer bilgiler arasında bulunuyor.

Taksitli ödemeler istikrarlı bir şekilde ödenmediği zaman kullanıcılarda ciddi boyutlarda borçlanmaya neden olabiliyor ve şu an Türkiye’de takipteki bireysel kredi kartı borçlarının 4,4 milyar TL’ye ulaşmış olduğu da araştırmada öne çıkıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*