15 Kasım 2018

Türkiye’de Okuyan Gençlerden Azerbaycan’da Bitcoin’li Girişim

Baharciceyi.com, 2014 yılın Ekim ayından itibaren ciceksepeti.com kurucusu Emre Aydın‘ın konuşmalarından etkilenerek iki genç girişimci (Nazim Hasanov, Cavid Mehdizade ) tarafından kurulmaya karar verilerek, faaliyete başladı. Kurulmuş olan baharciceyi.com’da Bitcoin ile beraber, SSL ve PCI-DSS ile sağlanmakta. SSL ve PCI-DSS-in olması baharciceyi.com’u Azerbaycan’ın en güvenli sitelerinden biri yapıyor.

Lojistik soruna doğrudan çözüm

Azerbaycan e-ticaret sektöründe en büyük sorun olan taşımacılık problemini ise genç girişimciler etraftakı 30 taksi ile anlaşarak 2 saat içinde Bakünün her noktasına ulaştırabilme seçeneğini de sunuyorlar. Ayrıca, sanal para birimi olan Bitcoin-i Azerbaycanda ilk kez kullanan resmi şirket olarak tarihe geçmek üzereler. Sitede çiçeğin yanında el yapımı özel tasarımcılar tarafından hazırlanan özel hediyelik eşyalar da almak mümkün. İlerki aşamalarda sitede parfüm ve pasta satışını da en hızlı şekilde müşterisine ulaştırma garantisini hizmetlerine ilave etmek istiyorlar. Şu anlık iki çiçek dükkanı ile anlaşıp hizmete başlayan baharciceyi.com, bir sene içinde Bakü’deki çiçekçilerin hepsini aynı çatı altında birleştirip, tek pazar yeri alt yapısını kullanarak e-ticaret’e kazandırmak istiyorlar.

Bitcoin nedir?

Bitcoin, deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmaz. Para oluşumu ve transfer işlemleri ağ üzerinde kollektif olarak gerçekleşir. Bitcoin ayrıca bu para biriminin oluşmasını sağlayan yazılımın da adıdır.

Bitcoin ile ilgili daha fazla bilgi almak için ilgili makalelerimizi okumanızı öneririz.

bitcoin ödeme

Bitcoin ödeme sayfası.

 

Neden Bitcoin?

  • Bitcoinler üçüncü bir şahsın ya da kuruluşun onayına gerek kalmaksızın internet üzerinde kolayca gönderilir.
  • Tasarım gereği geri dönüşümsüzdür.
  • Hızlı ve geri harcanması dakikalar içinde gerçekleşir.
  • Diğer ödeme şekillerine göre çok az masraflıdır.
  • Para arzı, yazılım ve sistem kullanıcılarının anlaşması üzerinden gerçekleştiği için, herhangi bir hükümet, banka, organizasyon ya da şahıs tarafından manipüle edilemez. Bitcoin sisteminde oluşan kısıtlı enflasyon, ağın güvenliğine yardımcı olan kullanıcılara (madencilere) eşit şekilde dağıtılır.
  • Bitcoinler hali hazırda 100,000′den fazla insan tarafından kullanılmaktadır.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*